A jelen írás egy sorozat első része, amelyben kizárólag a Di2 váltórendszerrel foglalkozunk. Az eletromos váltórendszerek itánt érdeklődő ezúttal egy átfogó, általános bemutatást kap, azaz egy gyorstalpalót olvas. A sorozatban mélyrehatóbb technikai szakcikkek is helyet kapnak: a Di2 váltórendszer felszereléséről, használt Di2 alkatrészek vásárlásáról, Bluetooth kapcsolat kiépítéséről, programozott váltásról valamint szatellit váltókapcsolók felszereléséről.
Mi tud?
A Di2 egy teljesen új váltórendszer, ahol a váltókar és a váltó közötti mechanikus bowdenes összeköttetést elektronikus vezetéken közvetített jelek helyettesítik. A legnagyobb előny, hogy a vezetékekben nincs, mi elkoszolódjon, rozsdásodjon, a kapcsolat mindig gyors és megbízható marad. A váltókar valójában néhány jól kezelhető kapcsológombot jelent, amely a szokásos pozíciókban, valamint a kormány bármely pontján elhelyezhető. Összefoglalva az elektronikus váltás finom, precíz váltást biztosít, rádásul igény szerint programozható, személyre szabható. Szerintünk egyértelműen a jövőbe mutat, már csak az áraknak kell lejjebb szállni, hogy egyre több kerékpáros számára legyen elérhető.
A fenti előnyök mellé számos további kerülhet. Például a rendszert határozottan könnyű telepíteni, a bowdenekkel való vesződést, utánállítást egyszer és mindenkorra elfelejtheted. Vezesd végig az elektromos kábeleket, dugd össze a csatlakozókat, végezd el a rendszer kalibrálását, és ezzel kész is vagy. Azonfelül a váltás erőbefektetés nélkül, finom gombnyomásra történik, a mechanikus hiba (pl. váltómechanika-meghibásodás, bowdenszakadás) is kizárható. Az elektromos váltó pontosabban teszi fel a láncot a következő lánckerékre, mint bármely mechanika, ahol az erő a kerékpárostól származik, egyszóval esetleges. Az elektromotor nem erőlteti a váltást, a megfelelő fázisban kezdi el a folyamatot, amikor a lánckeréken található felkapó elemek is segítenek. Végezetül a bowden nem nyúlik, és a hőmérséklet sem befolyásolja annak hosszváltozását, ezért az elektromos váltás minden esetben precízebb.
Fontos megjegyezni, hogy az elektromos váltókat adott fokozatszámhoz tervezik és programozzák, ezért az egyes típusok/generációk nem felcserélhetők. Ráadásul minden gyártó a speciálisan a saját alkatrészeihez fejleszti a rendszert, így más márkájú lánckeréksorral a váltás távolról sem tökéletes.
A váltórendszer elektronikusra történő fejlesztéskor a váznak kompatibilisnek kell lenni az akkumulátor elhelyezésével, valamint az elektronikus kábelvezetéssel. A váltórendszeren kívül az alkatrészek fennmaradó része (féktestek, hajtómű, lánckeréksor, lánc, pedál) valószínűleg tovább használható, feltéve, ha kompatibilis az adott első és hátsó fokozatszámmal, valamint fékrendszerrel. Nézzük akkor a Di2 rendszer működését! Mindenekelőtt meg kell különböztetni az országúti/gravel, illetve a MTB/városi kerékpárokhoz készült elektronikus váltórendszert.
A Di2 országúti/gravel (Dura Ace/Ultegra/GRX) fékváltókarba csatlakoztatott vezetékek a kormányvégbe (a dugó helyére) - régebbi rendszer esetében a kormányszár alatt - elhelyezett kijelző egységbe futnak, amelyen kijelző, kapcsoló és csatlakozó port található. Ez az „A-csomópont” (eredeti nevén „Junction Box”). A rajta lévő LED a töltöttségi állapotot jelzi, az alsó gomb pedig a beállításhoz nyújt segítséget.
Innen egy vezeték távozik a középcsapágyház felé. Ez lehet külső vagy vázon belüli elhelyezésű, manapság az utóbbi megoldás az elterjedt. A középcsapágyház alján egy elosztó egység található, ennek neve „B-csomópont”. Ide fut be az akkumulátortól érkező tápkábel, valamint a fékváltókaroktól és a két váltótól érkező vezeték.
Az első és hátsó váltót léptető elektromotorok működtetik. Az áramforrás a nyeregcső belsejébe vagy a vázcsőbe szerelt speciális akkumulátor egység. A már említett A-csomópont kijelző segítségével ellenőrizhetjük a töltöttségi szintet. Az akku egy töltéssel minimum 1000km-t képes megtenni, de a rendszer jellemzően 2000-3000km-t is kibír. Az akku feltöltése 1,5-3 órát vesz igénybe.
Ma a Di2 már nemcsak országúti kerékpárokhoz, hanem MTB, gravel, cyclocross, városi és túrakerékpárokhoz is elérhető!
Az MTB Di2 és a legújabb 9200 szériás országúti rendszer esetében nincs okvetlenül szükség első váltóra. A 9200 széria részleges vezeték nélküli működést kínál, míg az XT és XTR szintű montis Di2 családok az A-csomópontot kormányra szerelt vezérlő egységgel helyettesítik. Ide további perifériák is csatlakoztatható, mint például intelligens felfüggesztésvezérlés (Fox iCD) vagy a távirányítással vezérelt dropper nyeregcső.
Az első és hátsó váltót fizikálisan fel kell szerelni majd szoftveresen is be kell állítani. A felszerelés a bowdenes váltóknál alkalmazott módszer szerint történik: a váltót a lánckerekekhez képest megfelelő pozícióba kell felszerelni, a végállásokat le kell határolni. Amennyiben a váltótartófül nem egyenes, az elektronikus hátsó váltó működése is pontatlan lesz. Hasonlóképpen az első átdobó tökéletes működéshez elengedhetetlen a megfelelő magasság- és szögállás. Ezután következik a szoftveres beállítás, ami a számítógép szoftver által automatikusan végzett folyamat, de finomállításra ilyenkor is szükség lehet.
A Di2 rendszerhez letölthető applikációban rengeteg extra lehetőség kínálkozik. Lehet állítani a váltás gyorsaságát, a léptetés mennyiségét, a karok kiosztását, illetve az első- és hátsó váltó automata szinkronizált módjait (Synchornized Shift). A Di2 váltórendszer egyik fontos vívmánya, hogy a két váltó egymással folyamatos összeköttetésben van, így például a hátsó váltó működtetése az első váltó terelőlemezén automatikus finomállítást eredményez. Meghibásodás esetén (pl. bukás miatt) a rendszer „vészüzemmódba” kapcsolható: ilyenkor a rendszer korlátozott funkciókkal üzemel, biztosítva az út folytatását.
A váltókaron található extra gombok ugyancsak személyre szabhatók. Ezekkel vezérelheted a kijelzőt, válthatsz, esetenként további programozott funkciót is hozzárendelhetsz. Mint már említettük, a rendszer további vezérlőkkel is kiegészíthető, amelyek triatlon kerékpárok kerülhetnek a fékkar mellé, MTB kerékpáron pedig a felszerelt toldalékra. A vezérlőszoftver frissíthető, így a jövőben a Di2 rendszer több funkcióval kiegészíthető.
Esetleges meghibásodás esetén a rendszer az applikáción keresztül diagnosztizálható, újra telepíthető, frissíthető. A legtöbb elektromos váltó már kommunikál a mobiltelefonra letöltött alkalmazásokkal vagy egyes „okos” kerékpárcomputerrel is, lehetőség adva a rendszerműködés menet közben történő követésére, minimális frissítésére, esetleges újra kalibrálására. Lényegében ennyi az egész: nem kell félni tőle, több tízezer kerékpáros használja a Di2 rendszert nap mint nap, esőben, hóban sárban. Gondoljunk az országúti, MTB, ciklokrossz és gravel versenyzőkre, akik nem kímélik a váltórendszert, az mégis megbízhatóan használható!
Az alkatrészcsaládok tekintetében a Di2 országúti kínálat jelenleg Dura Ace, Ultegra és GRX (gravel) szintre korlátozódik, az MTB „vonal” XTR és XT szett formájában kapható. Emellett általános kerékpáros közlekedéshez, túrázáshoz valamit fitnesz célra elektronikusan vezérelt Alfine és Nexus bolygóműves agyváltó is rendelkezésre áll. Az országúti rendszerek a cikk írásakor 12 éves múltra tekintenek vissza, a technológia már a 4. generációnál tart.
Komplett Di2 rendszerek különböző kerékpározási stílusokhoz...
Most hogy a Di2-alapokat letettük, válaszolunk a vásárlók által leggyakrabban feltett kérdésekre!
- Mi a „2” jelentése a Di2 elnevezésben?
A Di2 a „Digital Integrated Intelligence” rövidítése, a „2” a két „i”-re utal.
- Hol van a be- és kikapcsoló?
Nincs ilyen funkció, mivelhogy szükségtelen. Bármely kapcsológomb megnyomására a rendszer „álmából feléled”, és azonnal használható. Ez alól kivételt jelenthet a pedelec e-bike Di2 rendszer (ahol az elektromos motorsegédhajtást elektronikus váltórendszer egészíti ki): itt a váltás működtetéshez a hajtásrendszert be kell kapcsolni. A bekapcsolásmentesség legfeljebb szállításkor jelenthet problémát: amennyiben egy tárgy folyamatos érintkezésben van valamely rendszerkapcsolóval, az akkumulátor pár óra alatt lemerülhet. Erre mindenképpen figyelni kell!
- Hogyan lehet váltani?
Alapesetben ugyanúgy, mint a mechanikus váltórendszereknél. A váltás Dura Ace, Ultegra és GRX típusnál a fékváltókarok oldalán elhelyezett két-két kapcsolóval; XT, XTR és Alfine rendszereken a Rapidfire karokat imitáló kormánykapcsolókkal történik. Emellett a fékváltóház tetején lévő gombok is beprogramozhatók váltásfunkcióra, valamint a rendszer a kormány bármely pontjára felszerelt periféria-kapcsolókkal is kiegészíthető.
Országúti fékváltókar esetében a 2-2 kapcsoló tetszés szerint programozható, bármelyikkel válthatsz nagyobb vagy kisebb lánckerékre, akár elől, akár hátul. Az alapkonfiguráció a mechanikus váltórendszeren már megszokott kiosztásban van.
- Milyen gyakran kell a Di2 rendszert tölteni?
A Di2 akkumulátorok akár 5000km megtételéhez elegendő kapacitással rendelkeznek, a régebbi típusok (6770/6870/7970) jellemzően 2000km-t tudnak, a legújabb 9200 széria – elsősorban a vezeték nélküli működés miatt – kb. 1000-1500km-t tesz lehetővé. Ebből látható, hogy az átlagkerékpáros hónapokig használhatja úgy a kerékpárt egyetlen töltéssel. A gyakoribb (első) váltás és a hidegben történő használat a fenti adatokat valamivel csökkenti. A töltöttségi szint MTB, e-bike és Alfine rendszer esetében a kormányon elhelyezett kijelzőn követhető, országúti/gravel kerékpárokon e célra az A-csomópont kijelzők szolgálnak. A folyamatos zöld fény 50-100% töltést, villogó zöld 25-50%, piros fény 10-25%, végezetül villogó piros pedig a „vészmódot” jelzi. Emellett E-Tube kommunikációval (Bluetooth/ANT modullal, amit a legtöbb Di2 generáció már tud) mobiltelefonon vagy kormányra szerelt komputeren is követhető a töltöttségi szint.
- Hogyan kell tölteni?
A modern Di2 akkumulátorok esetében a töltés a mellékelt töltőegységgel, valamint USB-szabványú, minimum 1A-es töltővel vagy számítógéppel végezhető. (A legrégebbi generációk (6770, 7970) és az új 9200-as 4. generációs típus dedikált töltőt kapott.) A töltés időtartama rendszertől és töltőtípustól függően 1,5-3 óra, feltöltött állapotban a Di2 rendszer automatikusan lecsatlakozik. A számítógépről való töltés esetén az USB3 port használata ajánlott. Persze mindehhez meg kell találni a Di2 rendszeren lévő a töltőcsatlakozó aljzatot. Ennek elhelyezése a típustól (országúti vagy MTB), az adott generációtól valamint a kábelvezetéstől függ. Amennyiben régi külső akkumulátoros elrendezésről van szó, azt a töltéshez le kell szerelni, és hozzá készült speciális töltőbe kell csatlakoztatni (ez a rendszer nem USB-töltésű). A későbbi vázba rejtett akkuk az A-csomóponton lévő aljzatról tölthetők, ez vagy a kormányszár alatt vagy a kormányvégben található. Az MTB és városi kijelző/vezérlő egységek is tartalmaznak töltőaljzatot.
- Mikor kell az akkut lecserélni?
A Shimano Di2 specifikációban 300 feltöltés szerepel, ami feltételezhetően a garantált minimum érték. Nem tűnik soknak, de ahogy a cikkben már említettük, egy töltés a legtöbb kerékpárosnak közel fél év használatra elegendő, ami ezek szerint 150 év akkuélettartamot jelent. Tehát valószínűleg nem fogod kizárólag töltésekkel leamortizálni az akkut. Egyébként az akkut valószínűleg akkor kellene lecserélni, ha már egy töltésre nem nyújtja az elvárható kilométerszámot, avagy üzemidőt.
- Használhatom-e bármelyik Di2 alkatrészt bármelyik Di2 rendszerben?
A rövid válasz, hogy NEM. A Di2 rendszeren belüli cserebere meglepően korlátozott: először is az első 7970 sorozat teljesen más kábelezést használt, így azok az alkatrészes csak önmagukkal helyettesíthetők, átjárhatóság más Di2 alkatrészekkel nincs. (Elsősorban ezért nem tanácsos az első Dura Ace Di2 szettel rendelkező használt kerékpár vásárolni.) Ezenfelül ott az A-csomópont és a korábbi külső akkuelhelyezés kérdése: új, rejtett akku beszerzéséhez a rendszervezérlést is le kell cserélni. Harmadrészt pedig a 10- és 11-fokozatszámhoz készült váltóalkatrészek nem csereszabatosak, tehát az első és hátsó váltónak fokozatszám szerint meg kell egyezni. Amennyiben eltérő típusú alkatrészt szeresz be, a rendszert újra kell konfigurálni, és a vezérlőszoftvert is tanácsos frissíteni. Ellenben jó hír, hogy az újabb Di2 országúti alkatrészek az Di2 MTB szettekkel kompatibilisek, így lehetőség nyílik az első váltó elhagyására, valamint a szélesebb áttételspektrum alkalmazására. Az egyetlen megkötés, hogy az alkatrészeknek fokozatszám szerint egyezni kell. Az első váltó esetében pedig a láncvonal határozza meg a kerékpártípusok közti átjárhatóságot.
Az A- és B-csomópont a Di2 különböző egyégeit köti össze, valamint a vezérést, az akkutöltést és a számítógépes csatlakozás funkcióját is ellátja...
Mire való a kormányon lévő A-csomópont?
Minden Di2 rendszer tartalmaz kormányon elhelyezett vezérlőegységet. A régebbi országúti típus (6770/6870/7970) esetén ez a kormányszár alatt kap helyet, kurrens típusnál a kormányvégben a dugó helyén. MTB és Alfine típusnál az A-csomópontot helyettesítő vezérlő bilinccsel a kormányra szerelt, vezetékek néküli Bluetooth kommunikációt kínál, valamint kijelzőként is funkcionál. Az A-csomóponton lévő LED-ek jelzik a töltöttségi szintet (folyamatos zöld fény 50-100%, villogó zöld 25-50%, piros fény 10-25%, villogó piros a „vészmód”), a nyomógomb funkciója különféle:
- fél másodpercet nyomva a rendszer „beállítás” módba lép
- 3 mp után vészüzemmódba kapcsol, a hátsó váltó beállítás újraindul, ami jellemzően bukás után kerülhet alkalmazásra.
- A későbbi generációs Di2 akkumulátorok Bluetooth LE kapcsolatot is lehetővé tesznek (ehhez a vezeték nélküli D-Fly egységet is fel kell szerelni). Amennyiben a kerékpár Di2 rendszere így konfigurált, a nyomógomb funkciója a következő:
- fél másodpercet nyomva a rendszer „Bluetooth LE kapcsolat” módba lép,
- 2 mp után a rendszer „beállítás” módba lép,
- 5 mp után vészüzemmódba kapcsol, a hátsó váltó újra kalibrál.
Amennyiben engedélyezve van a Synchro Shift automatikus váltásfunkció, a gomb kétszeri megnyomása „lapoz” a programozott váltásmódok között. Ilyenkor a töltöttségjelző LED-ek más funkciót kapnak:
- manuális váltás - zöld és piros led 2mp-ig világít,
- félautomata Synchro Shift váltás - zöld és piros led 2x villan,
- automata Synchro Shift váltás - zöld és piros led 3x villan.
- Igen, a Bluetooth kommunikációt alkalmazó XTR/XT/Alfine vezérlő/kijelző egység egy az egyben helyettesítheti az A-csomópontot, mivel tartalmaz 3db e-Tube portot, amibe a fékváltókar csatlakoztatható. Ilyenkor az országúti váltó vezetékes perifériaként funkcionál. A kijelzőn pedig az információk ugyanúgy megjelennek, mintha azt MTB (egyenes kormányra szerelt) váltókarokkal használnád. Amennyiben így szeretnéd a szettet konfigurálni, minden egyéb BluetoothLE eszköz használatáról le kell mondani.
Használhatom-e az MTB kormányra szerelhető kijelzőt (MT800, M9051) országúti Di2 szettel, így kiváltva az A-csomópontot?
Igen, minden további nélkül, a MTB kormányra szerelhető kijelző szabványos A-csomópontként funkcionál.
Miért nem kapcsolódik a Di2 rendszer a telefonra?
A kapcsolathoz a telefonon/tablet-en be kell kapcsolni a Bluetooth LE funkciót, majd meg kell nyitni az E-Tube Project alkalmazást. Ott is be kell kapcsolni a Bluetooth LE funkciót, ezután meg kell nyomni az A-csomóponton található gombot, amíg azon váltva villogó zöld és piros LED jelzés nem látható. Ezzel indul a jelátvitel, a telefonon pedig megjelenik az E-Tube Project alkalmazás. Ezt engedélyezni kell, de innen a két rendszer már össze van hangolva. A szétkapcsoláshoz a Bluetooth LE funkciót kll kikapcsolni. A Bluetooth LE funkció MTB és Alfine rendszereknél alapértelmezett, országúti változatok esetén viszont NEM. Telefonra történő csatlakozáshoz a Dura Ace, Ultegra és GRX Di2 rendszert D-Fly vezeték nélküli egységgel kell kiegészíteni. Ennek menetéről külön szakcikk készült […]
Mi a Synchro Shift, hogyan kell használni?
Amennyiben a Di2 rendszer már a modernebb BT-DN110 akkut alkalmazza, lehetőség nyílik a Synchro Shift automatikus váltás alkalmazására, valamint annak beprogramozására. Külső akkus konfiguráció esetében a Synchro Shift funkció nem elérhető. Az MTB Di2 rendszereknél a Synchro Shift SC-M9050/51, SC-MT800 kijelző egységet igényel. A régebbi generációk esetében (pl. 6870) a rendszervezérés frissítése is szükséges. A Synchro Shift lehetővé teszi az első és hátsó váltás teljes összehangolását. Tehát amikor az első lánckerekek közt történik a váltás, a hátsó váltó automatikusan a program szerinti lánckerékre teszi a láncot. Ezáltal a váltórendszer összes fokozata kihasználható, és nem kell egyszerre mindkét váltót működtetni.A Synchro Shift mobiltelefonról, tabletről is programozható, az egyes üzemmódokat pedig az A-csomóponton található gombbal lehet kiválasztani. Ilyenkor a töltöttségjelző LED-ek a következő visszajelzést adják:
- manuális váltás - zöld és piros led 2mp-ig világít,
- félautomata Synchro Shift váltás - zöld és piros led 2x villan,
- automata Synchro Shift váltás - zöld és piros led 3x villan.
A Synchro Shift installációról és beállításról külön szakcikk készült […]
Mi a Di2 váltóbeállítás menete?
A felszerelés utáni váltók beállítása az A-csomóponton található gombbal is elvégezhető, de ehhez a feladathoz is használható az E-Tube Project Windows vagy Android alkalmazás. Minden más konfiguráció-beállításhoz számítógép vagy telefonos alkalmazás szükséges. A váltópozícionálást a határoló állások rögzítése után célszerű elvégezni. (Ez utóbbi a váltótesten lévő csavarokkal történik.) A pozícionálás a következő lépéseket igényli:
- az A-csomóponton található gombot tartsd 3-5mp-ig lenyomva,
- a piros LED felvillanása után a jobboldali váltókar-fokozatkapcsolók megnyomásával finomítsd a váltást, míg az zörejek nélkül viszi a fokozatot,
- ismételd meg a beállítást az összes hátsó fokozaton,
- a kilépéshez az A-csomópontgombot tartsd 3-5mp-ig lenyomva.
A számítógépes beállításhoz nem kell mást tenni, mint a Di2 rendszert az A-csomóponton a számítógéphez csatlakoztatni. Ez ugyanaz a port és eszköz, amelyen az akkumulátortöltés történik. A Tube Project Windows alkalmazással a teljes rendszer kalibrálása, valamint az egyes komponensek beállítása elvégezhető. Az előző módszer két esetben nem működik: az egyik, ha a számítógépen nem Windows operációs rendszer fut, erre az egyetlen jó megoldás egy Windows-os számítógép bevetése/kölcsönvétele; a másik anomália a SHIMANO STEPS segédmotorhajtással rendelkező – jellemzően eMTB Di2 pedelec – kerékpártípus, ahol nincs töltőalzat, lévén a Di2 rendszer az áramot a központi akkumulátorpakkról vételezi. Ilyenkor a beállítás kizárólag szakszervizben diagnosztikai szoftver segítségével történhet. Ezen felül a legrégebbi Di2 rendszer azon konfigurációja, amely SM-EW67A típusszámú A-csomópontot tartalmaz ugyancsak diagnosztikai szoftver segítségével kalibrálható. A csatlakozás és a beállítás menete:
- figyelj arra, hogy a számítógépen a legfrissebb E-Tube Project Windows alkalmazás legyen telepítve,
- csatlakoztasd a töltőt az A-csomóponthoz, majd azt a számítógéphez,
- indítsd el a számítógépen a Tube Project Windows alkalmazást,
- a „CUSTOMIZE” fülön válaszd a „NEXT” pontot,
- amennyiben még nem csatlakoztattad az SM-PCE1/02 vagy SM-BCR2 töltőt, erre a program figyelmeztet,
- az akku töltése ilyenkor leáll, erről emlékeztetőt kapsz,
- sikeres csatlakozás esetén a „CUSTOMIZE” fülön megjelenik az első lépés, majd a program végig vezet a beállítás folyamatán,
- a végén a piros „DISCONECT” gombbal véglegesíthető a beállítás, illetve történik az alkalmazásból való kilépés,
- a vezeték ezután lecsatlakoztatható.
Milyen beállítások végezhetők az E-Tube Project segítségével?
- rendszerfrissítés, újabb rendszeralkalmazás installálása,
- váltók pozícionálása,
- váltóállások finomállítása,
- váltókaron található kapcsológombok átprogramozása,
- vezeték nélküli csatlakozáshoz való jelszó kérése,
- Synchro Shift váltásmód-beállítás.
Hol találom a RESET, avagy visszaállítás funkciót?
A Di2 nem rendelkezik „RESET” funkcióval, azaz nem lehet egyszerű módon az alapbeállításokat visszaállítani. A teljes „tabula rasa” elvégzéséhez a következő lépések szükségesek:
- vedd ki az akkumulátort és legalább 30mp-ig ne csatlakoztasd,
- miután az akkut visszadugtad, a rendszert tanácsos számítógépre csatlakoztatni, és a alapkonfigurációba tenni,
- ezután ismét el kell végezni a teljes konfigurálást.
Egy bukást követően leállt a hátsó váltó: hogyan indíthatom újra?
Ha nem Te magad állítottad „vészüzemmódba” a hátsó váltót (az A-csomóponton lévő gomb 5mp-ig tartó megnyomásával), akkor maga a rendszer tette ezt. Ilyenkor a vezérlés a motort lekapcsolja a mechanikáról, megelőzve a belső szerkezet esetleges sérülését. A visszaállításhoz először ellenőrizni kell, hogy a váltótartó fül, valamint maga a váltószerkezet nincs-e elhajolva vagy egyéb módon sérülve. A váltótartó fül lecserélhető, a váltó állapotát/működőképességét érdemes szakszervizben ellenőriztetni. Amennyiben nincs szerkezeti károsodás, vagy az ki lett javítva, a hátsó váltó újra indításához az A-csomóponton lévő gombot tartsd 5mp-ig lenyomva, amig a piros LED nem kezd el villogni. Ilyenkor a hátsó váltó először önellenőrzést végez. Ha a hajtókart forgatva az egyes fokozatok nem zajtalanok, finomállításra is szükség van. A jobboldali váltókar-fokozatkapcsolók megnyomásával finomítsd a váltást, míg az zörejek nélkül viszi a fokozatot, ismételd meg a beállítást az összes hátsó fokozaton, majd a kilépéshez tartsd az A-csomópontgombot 3-5mp-ig lenyomva.
Lehetséges-e a Di2 rendszer „visszabuitítása”?
Habár a Di2 rendszer folyamatosan fejlődik, új funkciókat kap, egy-két esetben ennek pontosan ellenkezője szükséges: a funkcionalitás biztosításához egy korábbi állapotot kell visszaállítani. Ez a speciális helyzet azon felhasználókat érinti, akik SM-BCR2 csatlakozást használnának a 6770/7970 szériás Di2 generációhoz. Az E-Tube Project 4 szoftverváltozat letöltésével ezen alkatrészek támogatása megszűnt, amit a korábbi E-Tube Project 3.4.5 változatra való „frissítéssel” lehet orvosolni. Ez utóbbi a Shimano weboldalán szerencsére (még) megtalálható.
Az E-Tube Project-ben hol tekinthető meg az aktuális konfiguráció?
Sok esetben szükséges a Di2 komponensek, valamint az aktuális rendszeralkalmazás megtekintése. Például meghibásodás esetén az egységek így modellnév és státusz szerint beazonosíthatók. Ehhez nem kell mást tenni, mint az E-Tube Project alkalmazásban az „UPDATE” gombra kattintani. Amennyiben valamelyik komponens nem látható, vagy hibajelzés szerepel mellette, az nem megfelelően kalibrált vagy nem működik. Érdemes megjegyezni, hogy a B-csomópontot a rendszer nem kezeli komponensként, a szoftverben nem jelenik meg.
Elfelejtettem az e-Tube jelszót, mi a teendő?
Ebben az esetben a Di2 rendszert vezetékkel csatlakoztasd számítógépre, és az E-Tube Project Windows applikációban állíts be új jelszót!
Mire valók a fékváltókar tetején található gombok?
Az újabb Di2 generációk fékváltókarján (Ultegra R8050/R8070, Dura-Ace R9150/R9170 és GRX) a szokásos váltókapcsolókon kívül az egység tetején további gombok találhatók. Ezek a vezérlők külön is megvásárolhatók, így a korábbi modellek is ily módon kiegészíthetők/fejleszthetők. Alapértelmezés szerint a felső gombok a Wahoo/Garmin kerékpáros komputert vezérlik. Ennek köszönhetően az összeköttetés a Di2 és a kompatibilis komputerek közt EW-WU111 egység híján is vezetékmenetesen megvalósítható. Az E-Tube Project szoftver segítségével pedig a felső gombok funkciója egyszerűen és tetszés szerint átprogramozható.
Mire kell figyelni a kerékpár tisztításakor?
Lényegében semmire: a Di2 elektronikus váltórendszerrel szerelt kerékpár ugyanúgy mosható, mint a mechanikus, emellett semmilyen természetes csapadék nem tud benne kárt tenni. Szabályosan összeszerelve minden elektromos aljzatba csatlakozó vagy lezáró kerül, amelyek még a nagynyomású mosóberendezésnek is ellenállnak. Így a tisztítás során nem kell külön figyelni a csatlakozókra, ellenben a mechanikus rendszerhez hasonlóan a különböző csapágyak érzékenyek a nagy nyomással érkező vízsugárra. Ennek megfelelően legjobb a kerékpárt kerti locsolótömlővel vagy vödörből merített szappanos vízzel mosni.
Hogy lehet az összekötő vezetékeket kihúzni, bedugni?
Mivel fokozottan tömített csatlakozókról van szó, a vezetékek bedugása és kihúzása jelentős erőt igényel. A Shimano e célra szakszerszámot kínál, amely jelentősen megkönnyíti a feladatot. Kódja TL-EW02, a külön megvásárolt Di2 alkatrészek (elvileg) tartalmazzák. Ha nem áll rendelkezésre, Webáruházunkban általában beszerezhető. Di2 apró alkatrészek - https://bikepro.hu/alkatresz_001/valtas_244/shimano_di2_aproalkatreszek_850
Mire kell figyelni a kerékpárszállítás során?
Az elektronikus váltórendszer nem sérülékenyebb, mint a mechanikus, talán még kissé erősebb és ellenállóbb. Arra viszont érdemes figyelmet fordítani, hogy a váltókaron elhelyezett kapcsolók megnyomása a váltást elindítja, ha ez sokszor megismétlődik, az akku hamar lemerülhet. Biztosítani kell, hogy a szállítás során kapcsolókhoz semmi ne érjen. Mindemellett jó ötlet minden utazásra töltőegységet vinni.
Hol találom a használati útmutatót?
Általában sorozat és modell szerint itt. Ezen belül az egyes főbb Di2 útmutatók linkjei:
Érdemes használt Di2 váltórendszert vagy ilyennel szerelt kerékpárt vásárolni?
Ez nem könnyű kérdés, hiszen egy oldalról az elektronikus váltórendszerek bizonyítottan tartósabbak, mint a mechanikusak, másrészt figyelembe kell venni, hogy a technika hétmérföldes léptekkel száguld a jövőbe, így a Di2 váltórendszer hamarabb avul el, mint bowdenes társaik. Erre jó példa, hogy a 7970 szett - amely mindössze 11 éves – de sem szoftveresen sem alkatrészekkel (speciális csatlakozók) nem támogatott. Így a rendszer fejlesztése lehetetlen, valamint az egyes komponensek pótlása sem egyszerű. Azt sem érdemes figyelmen kívül hagyni, hogy az új generációs Di2 rendszerek korszerűbbek, működésük gyorsabb, megbízhatóbb, több fejlett funkciót kínálnak, pedig mindössze néhány évvel fiatalabbak, mint a fent említett első két generáció. Ilyen különbségekről mechanikus rendszerek esetén – főleg néhány év távlatában – nem beszélhetünk. Ezek alapján mindenki döntse el a kérdést: egy 10 éves Di2 rendszer már-már időutazás!
Hol tudok Di2 rendszerhez alkatrész és kiegészítőt vásárolni?
Webáruházunkban a Di2 alkatrészek különböző kategóriákban kapnak helyet. A fő Di2 alkatrészek rendszerint a mechanikus váltók között találhatók:
Di2 apró alkatrészek
Di2 országúti fékváltókarok
Di2 hátsó váltók
Di2 országúti első váltók
Di2 MTB váltókarok
Di2 bolygóműves agyváltók
a cikkben említett Di2-kompatibilis GPS computerek
Reméljük a cikk hasznosnak bizonyult, végtére ezért készítettük! Ahhoz, hogy mások is képben legyenek az elektronikus váltással kapcsolatban, az írást oszd meg Facebook-on vagy egyéb közösségi médiában!