Teleszkópos Nyeregcső
A nyeregcső összekötő szerepet tölt be a váz és a nyereg között, bilincsfelfogatásával biztosítja a megfelelő nyereghelyzetet, valamint kényelmi funkciót is ellát. Ez sok funkció egy alkatrésztől, ráadásul létezik olyan típus, amely integrált aktív rugózást is kínál. Ez a jelen termékkategóriában szereplő teleszkópos nyeregcső.
A népszerű teleszkópos nyeregcső a szárában rugózó elemet rejt, ez a kerékpáros súlya alatt a döccenőkön működésbe lép, ezáltal tompítva az ütéseket. A rugóút legtöbb modellnél 20-40mm, amit tekercsrugó vagy elasztomer biztosít. Ez utóbbi egy bizonyos súlyintervallumhoz készül, néha a rugó fesszesége „finomhangolható”, eltérő súly estében a rugó cserélhető. Webáruházunk kínálata tartalékrugót is tartalmaz.
A rugózó elem lehet a csőbe vagy annak tetején lévő paralelogrammás mechanikába épített. Ez utóbbi számos előnnyel kecsegtet: a belső ellenállása kisebb, a rugózás megindulása finomabb, a felfüggesztés karaktere pedig progresszívebb. A bonyolultabb felépítésű paralellogrammás típusok ennek megfelelően magasabb árszinten kaphatók. Mindkét rendszer hátránya, hogy a nyeregmagasság menet közben változik - paralellogrammás rendszernél inkább hátra, mint függőleges síkban -, ami bizonyos esetekben zavaró lehet.
Mint minden nyeregcsőnek, a teleszkópos típusnak is adott geometriája van. Az egyik paraméter a bilincsig mért csőhossz, ami rendszerint 350-400mm. A szár körkeresztmetszetű, ez illeszkedik a nyeregvázcsőbe, majd kerül rögzítésre. A nyeregcső átmérőjét a nyeregvázcső belső átmérője határozza meg, ami többnyire 25,4-32,4mm, a legelterjedtebb méret a 27,2, a 30,9 és a 31,6mm. A cső alapanyaga majdnem minden esetben alumíniumötvözet.
A nyeregmagasság a nyeregcsövet is rögzítő bilinccsel állítható. Emellett a nyeregcsövön két további nyeregpozíció-állítás végezhető. Az egyik a nyeregpálcák nyeregszár-bilincsben történő vízszintes elmozdítása, ezáltal a kormány és a nyereg távolsága kismértékben módosítható. A másik paraméter a nyereg szögállása. Jó tudni, hogy a vízszintes nyeregfelület biztosítja a könnyed testtartást, különben a kerékpáros a kormányon kénytelen támaszkodni, vagy ellent kell tartania a nyeregből való lecsúszás megelőzéséhez.
A nyereg horizontális elmozdítása, illetve szögállítása a nyeregszár-fejen (bilncsen) található imbusz csavarral vagy csavarokkal végezhető. Egycsavaros rögzítés esetében a csavar meglazításával a horizontális és a szögállítás egyszerre történik. Egyes nyeregcsöveken két egymás mellett két csavar található: ez lényegében az egycsavaros megerősített változata, működési elve azzal azonos. A másik fő rögzítés-szisztéma a két egymás mögött elhelyezett csavar. Ilyenkor a beállítás menete eltér a fenti megoldástól: a nyeregpozíció beállításához mindkét csavart meg kell lazítani, a nyeregtávolság beállításához a nyerget vízszintesen kell elcsúsztatni. a szögállításhoz az egyik csavart ki-, a másik be kell hajtani. Magasabb szintű kerékpárokon elterjedt az oldalirányból átmenő csavarrögzítés: a működési elv korábban ismertetett egycsavaroshoz hasonló. A kívánt nyereghelyzet megtalálása után ellenőrizzük a nyeregszár-rögzítő bilincs egyenletes illeszkedését a nyeregpálcán, majd a csavarokat a nyeregcsőgyártó által megadott nyomatékkal kell megszorítani. Figyeljünk arra, hogy a nyeregpálca csak a megjelölt szakaszon rögzíthető: ellenkező esetben a nyeregpálca eltörhet.
A Bikepro kerékpáros webáruház a teleszkópos nyeregcsövek széles választékát biztosítja, különböző hosszban, átmérőben és a leírásban említett felépítési változatokban. A gyártók tekintetében említsük meg a jól csengő M-Wave, a Spyral, az SR Suntour és az XLC márkákat. A kényelmet fokozó rugós nyeregcsövek ára minőségtől és kialakítástól függően 7000-től 42000 Ft-ig terjed. És ha már a nyergek környékén járunk, ezekről átfogó szakcikk is született, amely itt olvasható.