A mi webes sütijeink (cookie) diétásak, nem hizlalnak, gyorsítják és segítik a weboldal használatát, és lehetővé teszik, hogy személyre szabottabb szolgáltatást tudjunk nyújtani a számodra.Ha most inkább valami sósra vágynál, a saját böngésződben tudod kezelni őket, az alábbiak szerint. 

MTB Összteleszkópos Váz 150 mm felett

Ebben a termékkategóriában az MTB felhasználásra tervezett, 150mm-nél nagyobb felfüggesztés-rugóutat kínáló váztípus található, trail/enduro/trail kerékpározási stílushoz.
Rendezés:
Rendezés:

A jellemzően 160-170mm rugóutat kínáló enduro kerékpár a leggyorsabban fejlődő MTB szakág képviselője. Ma már alternatívát jelent az egykor népszerű downhill (DH) szegmensnek, a legdurvább, sziklás, gyökeres ereszkedéseken kívül minden extrém terepre ideális. Sokoldalú és élvezetes típus, bárhova fel lehet jutni rajtuk (ez a DH-ra nem mondható el), majd onnan le is lehet jönni könnyeket fakasztó élménnyel.

Az enduro MTB kategóriában a vázak kivétel nélkül felfüggesztést kínálnak, a rugóút 150-180 mm közötti, általában blokkolható, hogy emelkedőn is hatékonyan lehessen vele haladni. A DH bicajok rugóútja 180-200 mm, a rugóstag nem blokkolható, kizárólag a lejtmeneti teljesítményre vagy hangolva. Mindkettő rendszerint összetett többforgáspontos felfüggesztés-rendszerrel, minőségi légrugós tagokkal rendelkezik. A vázgeometria a kiszámítható, nagyobb tempónál nehéz terepen is kellően biztos, stabil irányítást céloz meg. Szempont, hogy a nagy sebesség és extrém terepviszonyok közt is kellő biztonságot nyújtsanak a bringák.

A vázanyag jellemzően hőkezelt ötvözött alumínium, a prémium kategóriás Enduro és DH vázak esetében néha felbukkan egy-egy a karbon kompozit konstrukció. Mindazonáltal a strapabíróság érdekében még a legdrágább vázak között is találunk rendkívül magas színvonalú alu alapanyagot. A hobbi használatra tervezett modellek rendszerint közepes színvonalú alumíniumból készülnek. A hi-tech alapanyagokat és felfüggesztés-technológiát alkalmazó enduro és DH kerékpárok egyben nagyon drágák, így a külön kapható vázak sem éppen olcsók. Már egy fejlett rugóstag ára is megközelítheti a negyedmillió forintot!

Kicsit merüljünk el az enduro szakág rejtelmeiben! Az enduro sportágként is népszerű, hivatalos elnevezése EWS, amely szakaszokból álló többnapos versenyeket takar. A lejtmeneteket az induló profik és amatőrök mért időre teljesítik, míg a transzferszakaszok – az adott időlimiten belül - saját tempóban abszolválhatók. A legtöbb enduro bringa épített bikepark pályájára is elég tartalékkal rendelkezik, a DH és freeride kerékpárok méltó alternatívája.

A 150-180mm rugóút ellenére az enduro vázak viszonylag könnyűek, felfüggesztésrendszerük technikailag fejlett, összetett forgáspontrendszerrel, intelligens szelepvezérléssel, így a gyors, szilás-gyökeres „hajmeresztő” lejtmenetek mellett hosszabb emelkedők is teljesíthető. Ha valakit nem igazán zavar a kissé lassabb tempó az emelkedőkön, viszont lefelé maximumot szeretné kihozni a lehetőségekből, akkor az enduro kategóriát egyértelműen neki való. Kisebb átalakításokkal, könnyű gumikkal akár egy technikásabb és MTB maraton is teljesíthető egy enduro kerékpár nyergében, de az előbb említett okból kifolyólag dobogós helyezésre nemigen számíthatunk. Ellenben ugyanezen a bringán másnap DH gumikkal felszerelkezve „csapathatunk” a közeli bringaparkban, esetleg indulhatunk DH versenyen is.

Az enduro váz kiválasztáskor háromféle kerékméretből választhatunk: 29, 27,5 és 27,5+. (A régebbi 26”-os méret ritka, hisz’ a szakág frissebb, mint a kerékméretben történt jelentős változások. Ilyen gépeket csakis a használtpiacon találunk, de csak azok vágjanak bele, akik értenek a kerékpár állapotának pontos félmérésébe!) Előre el kell döntenünk, hogy gyorsak akarunk lenni, amelyhez a 29er passzol leginkább, vagy inkább élvezni akarjuk a száguldást és az ugratgatást, ahol a 27,5” (650b) méret elvitathatatlan előnyökkel kecsegtet. Ha pedig a kényelem és a stabilitás a fő szempont, ott az extraballonos 27,5+, amely közel a 29er átmérőjét biztosítja jellemzően 60-70mm (2,5-2,8”) gumiszélességgel párosítva.

A vázgeometriát nézve a lejtmeneti gyors tempónál fontos a stabilitás, ezt segíti elő a lapos fejcsőszög (63-66°) és a progresszívnek is nevezett „Forward Geometry”. Ez utóbbi hosszú felsőcsövet jelent rövid stucnival kombinálva. Az alkatrészeket tekintve az all-mountain kategóriához képest nagyobb – jellemzően 36 mm-es - becsúszószárral rendelkező teleszkóp villákat találunk, továbbá szériatartozék az állítható magasságú dropper post nyeregcső. Az enduro bringa szinte kizárólag egy lánctányéros hajtásrendszer kap, valamelyest beáldozva az áttételtartományt az egyszerű kezelés és megbízhatóság oltárán.

Ha a DH bringázást vesszük górcső alá, ott a követelmények sok esetben eltérnek az endurótól. A cél a lehető legrövidebb idő alatt leereszkedni egy hegyről, a DH versenyek kaptatót nem tartalmaznak. A sikerhez érdemes igénybe venni a tudomány modern vívmányait: ilyen az abszolút csúcstechnikát alkalmazó hidraulikus, „agyonállítható” felfüggesztésrendszer duplavállas teleszkópvillával, acélrugós hátsó taggal. Ennek csillapítása és mozgáskarakterisztikája széles értékek között állítható, így bármilyen pályára, tereptípusra és -viszonyra „belőhető”. A pontos beállítás teszi lehetővé a legnagyobb tempót és így a legjobb eredményt.

Persze a sebességet a kanyarokban valahogy kontrollálni kell! A nagy fékerőt produkáló, jellemzően 4-dugattyús hidraulikus tárcsafékek a nagyméretű speciális féktárcsákkal kombinálva a megdöbbentő lassulás mellett az extrém hőterhelésnek is ellenállnak. Az időeredmény további meghatározó eleme a speciális, lágy gumiösszetételű, ritka és magas mintázatot kínáló köpeny. A cél a tapadás maximalizálása, a két kerék esetében a mintázat sokszor eltér, a gumitípus kiválasztását a terepviszonyok és időjárás is befolyásolja. És bár csak lefele haladunk – a DH versenysportban a grammok igenis számítanak. Könnyebb bicajt könnyebb mozgatni, továbbá kisebb a rugózott tömeg, így a kerék jobban leköveti a terepet. Így a gyártók a vázkialakításnál is törekednek a tömeg minimalizálására.

A Bikepro webshop MTB kínálatában szerepel a népszerű enduro és DH típus, többek közt a nemzetközileg is elismert Rock Machine és Specialized kerékpármárka palettájáról válogathatunk. Talán nem kell magyarázni, hogy ebben a szegmensben ne is keressük a belépő kategóriát és az ehhez tartozó vásárlóbarát árcédulát. Készüljünk fel hét számjegyű összegekre, mindazonáltal ezért a pénzért már csúcstechnikát kapunk, fejlett légrugós, hidraulikus csillapítást kínáló, többforgáspontos felfüggesztéssel, erős hidraulikus tárcsafékekkel, minőségi, strapabíró vázzal, alkatrészekkel és kiegészítőkkel. Extrém terepre, hosszútávú megmérettetésekre ennél gyengébb „cuccokkal” nem érdemes elindulni!

Árukereső.hu Árukereső.hu