A modern fékváltókarok ergonomikusak, játszi könnyedséggel használhatók, ráadásul a legújabb Di2 generációk tetején integrált „szatellit” kapcsolók is találhatók. Ezek fokozatváltásra is programozhatók, erre nem igazán hasznosak, minthogy túl messze vannak felső kormányfogástól. A fékkar mellé helyezett „fő” kapcsolók kezelése pedig alsó „sprint” fogásból némileg nehézkes. A fent említett mindkét közkedvelt fogás esetén a váltáshoz néha fogást kell váltani. Itt jön a képbe a Shimano által kínált háromféle kiegészítő váltókapcsoló: a felső elhelyezésű „mászó”, az alsó ívre tervezett „sprint” kapcsoló, valamit azok közeli „rokona”, a TRI/TT típus triatlonkormányhoz való korányvégbe illeszthető változat. Ezek rendszerint a fékváltókar extra E-Tube aljzatába, vagy közvetlenül az A-csomópontba csatlakoztathatók.
A jelen írás a Di2-sorozat része, amelyben a Shimano elektronikus váltórendszer egy adott aspektusával foglalkozunk. Magáról a rendszerről egy átfogó Bikepro szakcikkben írunk, amely az alapoktól a vásárók által gyakran feltett kérdésekig számtalan fontos témát érint. Amennyiben pedig Di2 szett vásárlását fontolgatod, egyrész ajánljuk a „Használt kerékpár vásárlás Di2 váltórendszerrel” című cikket, amely segít eligazodni a különböző generációk közt, tanácsot ad a szériákkal és alkatrészekkel kapcsolatban. Egy további cikk jelent meg a Di2 szett felszereléséről: ennek segítségével a manapság tapasztalható szervizmizéria sem vethet akadályt a „villanyosítás” elé. További két cikk jelent meg specifikus Di2 alkalmazásokkal kapcsolatban: az egyik a vezeték nélküli D-Fly Bluetooth kommunikáció beszereléséről, a másik pedig a Synchro Shift funkció programozásáról és használatáról szól.
Mire való?
A most ismertetett „szatellit” váltókapcsolók az ergonomikus váltókezelést segítik elő. A Shimano első kiegészítő váltókapcsolója a triatlon és időfutamkerékpárokhoz készült, egyszeriben forradalmasítva a könyöklős kerékpárok kezelését és biztonságát. Talán érdemes megemlíteni, hogy korábban a kartámaszt (népszerű nevén könyöklőt) alkalmazó TRI/TT kormányok szélső fogására a két fékkar, az előre nyúló aero kormányfogásra pedig a váltókarok kerültek. Így nagy tempóban a levegőt hasítva a fékkar nem volt elérhető helyen, sprint közben vagy hegymenetben pedig a váltáshoz volt akadályozott. Ugyebár ez tehát nemcsak ergonómiai probléma, hanem biztosági aggályokat is felvet. A forgalomban végzett triatlon vagy időfutamedzés régebben az extrémsport kategóriába tartozott…
A Shimano a Di2 alkatrészcsaládokhoz dedikált TRI/TT fékváltókart kínál, ennek megfelelően a „szatellit” váltókar az aero fogáshoz készül. Így mindkét fogásból lehet váltani, a könyöklő pedig szükség esetén „vészfékkel” kiegészíthető. Az első generáción (Dura Ace 7970) mindkét váltókapcsoló az A-csomópontba volt csatlakoztatható, ami megnyitotta az utat az országúti koskormányokra szerelt kiegészítő váltókapcsolók felé. Az első piacra dobott ilyen típus a kormány felső szakaszára kerül felszerelésre, célja a hegymenetben végzett fokozatváltások megkönnyítése. A felhasználói igényekre válaszolva nemsokára megjelent az ún. „sprintkapcsoló”, amely az alsó kormányívre, a bandázs alá kerül elhelyezésre.
Mindkét szatellit kapcsoló lehetővé teszi a váltó ergonomikus kezelését fogásváltás vagy kényelmetlen „ujjmeresztgetés” nélkül. A sprintkapcsoló parányi alkatrész, amely oldalanként egy-egy taktilis gombot kínál, ennek megfelelően kizárólag a hátsó váltó kezelését támogatja. A „mászó” változat egyetlen váltóegység két gombbal, azaz ugyancsak a hátsó váltót vezéreli. Jellemzően a kormány jobb oldalára, a stucni mellé szerelhető.
A triatlon/időfutam kerékpárokhoz manapság többféle váltókapcsoló áll rendelkezésre, a széles fogáshoz való integrált fékváltókaroktól kezdve a különböző kialakítású kormányvégbe illeszthető variánsokig. Ezek méretben, kapcsolók számában és azok működtetésében térnek el. A kisebbik kormányvégbe szerelhető billenőkapcsolós típus például a széles fogáshoz is alkalmazható, ideális párost alkotva a legkorszerűbb hidraulikus fékkarokkal. Egyes szatellit TRI/TT kapcsolók Bluetooth vezeték nélküli kapcsolatot alkalmaznak, ami leegyszerűsíti a felszerelést, viszont mindenképpen D-Fly kiegészítő egységet és az új sorozatokhoz tartozó akkut igényelnek. Erre a váltótípus kiválasztásakor mindenképpen figyelj! Emellett a korai és későbbi generációk közti kompatibilitás-problémák a TRI/TT Di2 alkatrészeket is érintik: az ebben történő eligazodáshoz ajánljuk átfogó Bikepro Di2 „gyorstalpalót”, valamint a használt Di2 beszerzésével foglalkozó írásunkat.
A fent említett típusválasztéknak köszönhetően már semmi nem gátolja az országúti kerékpárost, hogy a koskormányra „könyöklőt” szereljen fel, és azt kiegészítő Di2 kapcsolóval lássa el. A Bluetooth vezeték nélküli megoldás itt különösen vonzó, lévén az aero kormány szükség szerint a vezetékek megbontása nélkül fel- és leszerelhető. A fentieken túl a nemrég megjelent a városi kerékpárosok számára készült Shimano Metrea sorozat is kapóra jöhet: a triatlonkormányokhoz hasonló kialakítással rendelkezik, és a többi új Di2 sorozathoz hasonlóan többféleképpen kiegészíthető/bővíthető. Immár a lehetőséget tárháza látszólag végtelen…
Felszerelés
A rendszerintegráció és a Di2 modularitása a felszerelés terén is számos előnnyel kecsegtet. A szatellit kapcsolók felszerelésekor a legnehezebb feladat jellemzően a bandázsolás valamint az egység fizikai rögzítése: maga az elektronikus csatlakoztatás gyerekjáték. A népszerű „sprintkapcsoló” párban érkezik, kompletten vezetékkel és csatlakozóval, amelyek az oldal szerinti fékváltókar extra csatlakozó aljzatába kerülnek. Jó tudni, hogy csakis mechanikus fékrendszerhez használhatók. Ajánlatos a csatlakozó beillesztéséhez a Di2 célszerszámot használni (alig van hely), valamint az akkumulátort a művelet előtt kihúzni.
A sprintkapcsoló a bandázs alá kerül. Ehhez a bandázst le kell tekerni, majd az egységet a kormány kívánt alsó szakaszára kell rögzíteni. Az újra betekerés előtt érdemes tesztelni az összes váltókapcsoló működését (ehhez az akkut vissza kell csatlakoztatni). Ellenőrizd, hogy a kapcsolóelhelyezés nem zavarja a fogást, a kormányon történő kézmozgást, valamint könnyen kezelhető-e! Végezetül a bandázs visszahelyezését egy korábban megjelent írásunk alapján tanácsos elvégezni! Amennyiben a bandázs már viharvert, vagy letekerés közben megsérült, érdemes lecserélni. Ehhez webáruházunkban különböző típusú és színű betekerők állnak rendelkezésre.
A stucni mellé felszerelhető „mászáskapcsoló” még az előbbinél is könnyebb „falat”. Egyetlen egységről van szó, amely a jobb oldali fékváltókar extra „portjába” kerül. A bandázst mindössze egy oldalon, és csak a fékváltókarig kell visszabontani. A váltóegység rögzítése két vékony kötegelővel történik (lásd korábbi computerek), mögé pedig a csomagban mellékelt öntapadó gumiréteg kerül. A tapasztalat szerint a gyári rögzítés kellően stabil. Végezetül akik számára a Shimano felső szatellit kapcsolója "bumfordi", felrakhatja a két "sprintkapcsolót" a felső szakaszra a bandázs alá, ahogy a lenti ábra mutatja!
A csatlakoztatás és a felszerelést követően érdemes átgondolni, hogy mely gomb váltson könnyebb és nehezebb fokozatba. A hátsó váltót irányító egység alapállásban a montis működést imitálja, de ez megfordítható, és akkor a jobb gomb tényleg jobb irányba – azaz nagyobb áttételbe – helyezi a láncot. Ízlések és pofonok - mondhatnánk, de sok esetben hasznos, hogy a Di2 ilyen módon is személyre szabható. A triatlonos szatellit kapcsolók kizárólag a kormányvégbe kerülnek, választhatóan az aero vagy az alap kormányfogáshoz. Az előző gyakoribb a szatellit kapcsolók esetében lévén a fékkarhoz a Shimano integrált egységet (is) kínál. Az aero fogás végén lévő típus lehet vezetékes vagy Bluetooth vezeték nélküli változat. Az utóbbi D-Fly egységet és modern akkumulátort igényel, az előbbi pedig egy 5-aljzatos (nem a szokványos 3-as) A-csomópontba csatlakoztatható. Emellett lehet két külön gombos típus vagy billenőkapcsolós: a kiválasztást elsősorban az ízlés, néha a kormánytípus határozza meg.
A lehetőségek tárháza még ezzel sem ér véget, hiszen a Synchro Shift funkció használatával valójában csak az egyik kapcsolóra van szükség. Tehát kialakítható például úgymond „féloldalas” rendszer is egyetlen szatellit kapcsolóval, a rajta lévő két gomb az egyik, illetve másik irányba végzi a programozott váltásokat. A minimális konfigurációhoz elég egy darab szatellit kapcsoló az aero fogásnál, valamit A-csomópont és az oda csatlakoztatott akkumulátor, első és hátsó váltó: akármilyen hihetetlen, ez is működőképes Di2 rendszert alkot. Ennek feltétele a Synchro Shift-kompatibilitás, vagyis az újabb típusú akku és A-csomópont. Országút bicajon pedig két sprintkapcsoló (vagy egy mászókapcsoló), A-csomópont és az oda csatlakoztatott akkumulátor, első és hátsó váltó ugyancsak kiad egy érdekes konfigurációt. Egy lánckerekes hajtás esetén pedig az első váltó is kivehető a képletből. Mintha csak legóval játszanánk…
Ha azt szeretnéd, hogy esténként haverjaid is Di2-építővel játszanak, fantáziájuk szárnyra kapjon, és olyan elektromos bicajt építsenek, amilyen nincs a környéken, nem kell mást tenni, mint a jelen írást megosztani FB-n vagy egyéb közösségi platformon!