Barion Pixel
A mi webes sütijeink (cookie) diétásak, nem hizlalnak, gyorsítják és segítik a weboldal használatát, és lehetővé teszik, hogy személyre szabottabb szolgáltatást tudjunk nyújtani a számodra.Ha most inkább valami sósra vágynál, a saját böngésződben tudod kezelni őket, az alábbiak szerint. 

Di2 D-Fly vezeték nélküli rendszer telepítése és E-Tube Project programozása

Németh Balázs, Ardó Tamás
2022. 02. 22. 00:00:00
Di2 D-Fly vezeték nélküli rendszer telepítése és E-Tube Project programozása
Di2 sorozatunk mostani része a Shimano elektronikus váltórendszer fejlesztésével foglalkozik: Bluetooth „D-Fly” modult építünk be, installálunk és programozunk. Ez a funkció az MTB és Alfine szettekbe gyárilag integrált, de a 8000 és 9000 szériás (Ultegra, Dura Ace és GRX) Di2 szettekből ez a modul hiányzik. Az installációt a montisok kihagyhatják, az összehangoló/programozó részt viszont bármely D-Fly felhasználó megszívlelheti.
Amennyiben a cím vagy a bevezető számodra "kokinkínai", legjobb, ha átrágod magad a Di2 elektronikus váltórendszerekről íródott átfogó Bikepro szakcikken. Ez az alapoktól a vásárók által gyakran feltett kérdésekig számtalan fontos témát érint. Ha Di2 szett vásárlásán töröd fejed, egyrész ajánljuk a „Használt kerékpár vásárlás Di2 váltórendszerrel” című cikket, valamint a rendszer felszerelésével foglalkozó másik írást.  Az előbbi segít eligazodni a különböző generációk közt, tanácsot ad abban, mely szériával egyáltalán nem érdemes foglalkozni. Az utóbbi cikk alapján pedig a Di2 szettet magad szerelheted fel a kerékpárra.

1k_di2_d_fly_bluetooth
Mi most abból indulunk ki, hogy az országúti, gravel vagy cyclocross bringán van egy működőképes Di2 szett, amit gazdája szeretne további funkciókkal kiegészíteni, telefonnal, tablet-tel, GPS komputerrel vezeték nélkül összekapcsolni. Az így megvalósult ezközintegrációval a fékváltókargombok vezérelik majd a GPS komputert, okostelefonról programozható lesz a SynchroShift automata váltás, a váltógombok működése vagy akár a navigáció. Lenyűgöző hi-tech funkciók, melyek élvezetesebbé tehetik a bringán töltött órákat.

A számítógépes, mobil és GPS intengrációnak köszönhetően a Di2 olyan funkcionalitással bír, amiről pár évvel ezelőtt még csak álmodoztunk!
5k_di2_gyorstalpalo
A Shimano több számítógépes Di2 alkalmazást fejlesztett: az E-Tube Project Windows vezetékes összeköttetést biztosít az asztali géppel, amelyen a válórendszer teljes konfigurálása, személy szabott beállítsa elvégezhető. Ezen felül az utóbbi években a japán márka vezeték nélküli, Bluetooth LE vagy Ant+ alapú mobil alkalmazást is piacra dobott, amely az MTB és Alfine szettbe rendszerintegrált, a 8000-es sorozatszámú Ultegra, a 9000-es Dura Ace és a GRX Di2 szettnél viszont kizárólag opcionális Bluetooth egység beépítésével érhető el. A vezeték nélküli kommunikációt lehetővé tevő alkatrész kódja EW-WU111, az E-Tube vezetékrendszer bármely pontján beszerelhető, akár a vázba is elrejthető. Megmutatjuk, hogyan kell beszerelni, mire figyelj, és ha működőképes, hogyan hozd ki belőle a legtöbbet.
3_di2_d_fly_bluetooth
A Bluetooth modul legegyszerűbb és legproblémamentesebb elhelyezése az A-csomópont és a fékváltókar közti szakasz. Szükség lesz egy rövid E-Tube vezetékre, amit általában külön kell megvásárolni, valamint a kábelcsatlakoztató célszerszámra. (A vezetékek bedugása és kihúzása jelentős erőt igényel, kézzel végezve a vezeték megsérülhet.) Webáruházunkban minden ilyen eszköz a Di2 apró alkatrészek közt található. Az installáláshoz nem kell mást tenni, mint az akkumulátort a rendszerről lecsatlakoztatni, ezután A-csomópont a szerszámmal a vezetéket kihúzni, összekapcsolni az EW-WU111 egységgel, a végén a rövid vezetékszakasszal bekötni az A „elosztóba”. A mindössze 3,5 grammos Bluetooth modult kötegelővel érdemes valamely vezetékhez szorítani, a felesleges vezetéket pedig a bandázs alá csomagolni. Az akku visszacsatlakoztatása után a rendszer működőképes, azaz jöhet a párosítás.

2k_di2_d_fly_bluetooth

Népszerű emellett a nyeregvázvázcsőbe installált akku és a B-csomópont közé történő elhelyezés. Előnye, hogy a Bluetooth egység nem látszik, így elrejteni sem kell, és ha az „áramtalanítás” miatt az akkut úgyis ki kell húzni, miért ne dugjuk helyből oda a „kütyüt”? No de látni fogja a telefon vagy a GPS eszköz? Jó hír, hogy karbonváz esetében a jel leárnyékolása nem akadály, fémváznál ezt az elhelyezést nem ajánljuk. Ha a nyeregvázcsőbe kerül, csomagold be habfóliába, hogy ne kopogjon odabenn! Ezen felül csatlakoztatható az első vagy a hátsó váltó "elé": a lényeg, hogy tisztításkor ne legyen útban, valamint ne sérülhessen.

3k_di2_d_fly_bluetooth
Vagy így, vagy úgy, az EW-WU111 bekerül a rendszerbe, újraindítás után a váltásnak a megszokott módon működni kell. Ideje tehát beizzítani a vezeték nélküli kapcsolatot! Ehhez a telefonon/tablet-en be kell kapcsolni a Bluetooth LE funkciót, majd meg kell nyitni a letöltött E-Tube Project alkalmazást. Ott is be kell kapcsolni a Bluetooth LE funkciót, ezután meg kell nyomni az A-csomóponton található gombot, amíg azon váltva villogó zöld és piros LED jelzés nem látható. Ezzel indul a jelátvitel, ezt a „telón” engedélyezni kell, és innen a két rendszer már össze van hangolva.Az alkalmazás kéri a „PIN-kódot”, ami gyárilag „000000”. Ezt ugyebár célszerű azonnal személyre szabni. A „tűzfalat” áttörve a telefon képernyőjén megjelenik a teljes rendszerkonfiguráció, valamint annak minden egyes komponense. Innentől az E-Tube Project végig kalauzol a beállítás folyamatán. Még mielőtt elindulnál a sci-fi világába, célszerű frissíteni az összes komponens vezérlő programját, illetve magát az E-Tube Project-et is a legutolsó változatra. A lap alján lehet a folyamatot elindítani, ami eltart egy ideig, tehát csakis feltöltött akkuval/telefonnal és megbízható internet kapcsolattal indulj neki!

10k_di2_gyorstalpalo
Nézzük milyen lehetőségek nyílnak meg előtted! Kezdjük ott, hogy most már szabályozható a váltássebesség, azaz milyen gyorsan mozgatja a motor a váltómechanikát. Az alapértelmezett a „NORMAL”, amit például „FAST”-ra állíthatsz át, amennyiben nem sajnálod a „ropogó” hajtásláncot. A „SUPERFAST” nekünk jó biznisz, mert két hét múlva valószínűleg új láncot rendelsz. Józanésszel a versenysportban van csak létjogosultsága, ahol a hajtáscsere nem tétel. Talán a „SLOW” az, ami felé érdemes elmozdulni: a folyamat így is végbemegy, és szerintünk kézzel sem váltanál gyorsabban. Ugyanitt az egyszerre végbemenő váltásszám is beállítható, vagyis hány fokozatot váltson lefele, illetve felfele a rendszer hosszabb nyomásra. A Di2 úgy is beállítható, hogy addig vált egy irányba, amíg a gombot lenyomva tartod. A gombok funkcióit is felcserélheted: akár bal-jobb vonatkozásban, akár az adott váltókaron a két gomb működését. Ha az első váltás irányát megcseréled, akkor mindkét karon ugyanaz a kapcsoló vált a kisebb áttételbe. Kezdők számára ennél jobb felállást nehéz elképzelni…
2_di2_d_fly_bluetooth

Ha már lehetőség nyílik „csináld magad” rendszerkonfigurálásra, megfontolástárgyát képezi a kiegészítő váltókapcsoló felszerelése. Ez kerülhet a felső kormányszakaszra vagy lentre, a sprint pozícióba. A kapcsolók külön beszerezhetők. Minden ilyen periféria az A-csomópontba csatlakoztatható, előtte a rendszert persze áramtalanítani kell! Az applikációval egyben a perifériák funkcióját is beállíthatod: azaz melyik gomb milyen váltás végezzen. A 8000/9000/GRX szériához tartozó fékváltókarok maguk is kínálnak kiegészítő gombokat, amelyek a markolat tetején találhatók. Az E-Tube Project-ben ezen gombok funkcióját is megadhatod: lehet velük fokozatváltváltást végezni, de talán még hasznosabb, ha a GPS computert vezérlik. Amennyiben a bicajon GARMIN, WAHOO, BRYTON, IGPSPORT vagy egyéb GPS computert használsz ami Di2-kompatibilis, a két rendszer összehangolható. Egyrész az eszköz megjeleníti a Di2 rendszerinformációt (mely fokozatban pedálozol és az milyen áttételt ad, hogy áll a töltöttség, milyen gyakran váltasz, melyik a beállított váltássebesség és SynchroShift mód), másrészt innentől a fékváltókar tetején lévő gombokkal a computert is vezérelhetik. Úgy válthatsz a funkciók közt, mintha a computeren lévő gombokat nyomkodnád, ráadásul navigáció során még nagyíthatod-kicsinyítheted a térképet!

A teljes rendszerintegráció jegyében...
1_di2_d_fly_bluetooth

Az összehangoláshoz a Bluetooth-kompatibilis GPS egység menüjében be kell azonosítani a Di2 rendszert, párosítani, majd magát a váltórendszert valamely gomb megnyomásával aktiválni kell. Ezt követően a menet közbeni megjelenítéshez fel kell venni a kívánt Di2-funkciókat (grafikus vagy numerikus fokozatszám-megjelenítés, lap, elhelyezés, egyéni menü, stb.) A fékváltókar tetején lévő kezelőgombok beprogramozásához először a csatornát kell hozzájuk rendelni (például D-FLY Channel 1 a balkarnak, kettes a jobbnak), ezt követi a pontos funkció megadása a párosított GPS computeren. Az E-Tube Project által kínált beállítások közt megtalálod a már említett SynchroShift automata váltás aktiválását és személyre szabását. Ez a funkció kizárólag a legújabb akkumulátortípus esetében érhető el, amely ugyancsak a 8000/9000/GRX szériával érkezik. (Mondtuk már, hogy új generációs Di2 szettet érdemes venni? Ha nem, akkor olvasd el cikkünket a használt Di2 vásárlásról!) Terjedelmi okokból a SynchroShift működéséről és programozásáról egy külön írásban foglalkozunk.
 
Egy régebbi generációs Di2 szett nem képes a D-Fly egységgel kommunikálni...
3k_di2_hasznalt

Az MTB és egyéb egyenes kormányos Di2 rendszerek eleve D-Fly egységgel érkeznek, a kijelző egységbe integrált, egyben A-csomópontként funkcionál...
7_di2_gyorstalpalo

Azért említsük meg, hogy a számítógépes beállításhoz nem kell feltétlenül vezeték nélküli Bluetooth kapcsolat: a Di2 rendszert az A-csomóponton az asztali számítógéphez is csatlakoztatható, ott az E-Tube Project Windows végzi el az összes említett konfigurálást és beállítást. A csatlakoztatást ugyanazzal az aljzattal és eszközzel történik, mint az akkumulátor¬-töltés esetében. (Figyelj arra, hogy nemrég a Shimano kínálja az ún. „E-Tube Project Professional” szoftvert, amely kizárólag diagnosztikai egységgel használható.) A csatlakozáshoz (E-Tube Project 4.04 változatig) olyan A-csomópont szükséges, amin a töltőport található, vagyis SM-EW67A típusszámú A-csomópontot esetén a beállítás ugyancsak diagnosztikai szoftver segítségével történhet.

9k_di2_gyorstalpalo
Ezen a ponton a beállításokat végezheted vezeték nélkül is okostelefonról. Ha van GPS eszközöd, már az is a Di2-integrált. Megvalósult tehát a mobil-GPS-Di2 triumvirátus! A bicajozás egy tonna új funkciót kapott, ami okosan használva tényleg emeli a vele eltöltött élményt. A használat során nem sok technikai akadály merülhet fel, legfeljebb az elfelejtett jelszó, amihez a Di2 rendszert vezetékkel kell a számítógépre csatlakoztatni, majd az E-Tube Project Windows applikációban kell új jelszót megadni. A funkciók használata mellett bármikor megtekintheted az aktuális konfigurációt az „UPDATE” menüpontban. Amennyiben valamelyik komponens nem látható, vagy hibajelzés szerepel mellette, az nem megfelelően kalibrált vagy nem működik.

Ezek a rejtett gombok segítik a csatlakoztatott eszközök kormányról történő vezérlését
14_di2_gyorstalpalo

Mint ahogy a cikkből kirajzolódik, az összehangolás többé-kevésbé megegyezik a szokványos Bluetooth eszközpárosítással és –használattal. Egyszerűen elvégezhető, az EW-WU111 modul beszerelése pedig tényleg új távlatokat nyit meg a kerékpározásban. Beszerzését így erősen javalljuk. Ahhoz, hogy mások is elinduljanak a high-tech bicajozás irányába, írásunkat oszd meg Facebook-on vagy egyéb közösségi médiában!
Árukereső.hu