A mi webes sütijeink (cookie) diétásak, nem hizlalnak, gyorsítják és segítik a weboldal használatát, és lehetővé teszik, hogy személyre szabottabb szolgáltatást tudjunk nyújtani a számodra.Ha most inkább valami sósra vágynál, a saját böngésződben tudod kezelni őket, az alábbiak szerint. 

Silca StripChip wax lánckenés - mélytisztítás, zsírtalanítás nélkül

Németh Balázs, Ardó Tamás
2024. 09. 17. 00:00:00
Silca StripChip wax lánckenés - mélytisztítás, zsírtalanítás nélkül

Mindeddig a wax alapú lánckenés legnagyobb hátulütője a lánc szükségszerű komplett zsírtalanítása volt. Ezennel bejelenthetjük, hogy a korábbi waxolással foglalkozó cikkünkben szereplő waxolási metódus – a Silca márka termékeit használva, és a módszerét alkalmazva - jelentősen leegyszerűsödött. Igen, örülünk, hogy korábbi írásunk ilyen hamar felülvizsgálatra szorult, hiszen ez még több bicajos számára nyit utat a praktikus láncwaxolás irányába. Akkor vágjunk is bele, hogy a tudomány mit főzött ki – a szó szoros értelmében!

Magával a waxolás fogalmával, módszerével, kérdéseivel a jelen írásban nem foglalkozunk, ehhez az említett cikket érdemes elolvasni. Az elv a következő: a wax bekerül a láncba, és mivel nem folyékony, a láncszerkezet belső, szem elől rejtett szerkezetébe is beépül. Ezáltal kizárja a koszt, ami a lánckopásért és teljesítményromlásért leginkább felelős. A wax egyébként hatékonyabb kenőanyag, mint az olaj, még az adalékolt, polimeres, teflonos változatokat is maga mögé utasítja. A versenysport ma már nem tudna meglenni nélküle. Az egyetlen gond, hogy a wax az eredeti gyári lánczsírra vagy később felvitt olajra nem tapad, hamar kipereg, éppen ezért csakis fémtiszta, 100% kenőanyagmentes láncot lehet ily módon kezelni.

8_lanc_wax

Köztudottan a legjobb waxos lánckenést az amerikai Silca dolgozta ki. Mérnökcsapata teljes rendszert biztosít kerékpárláncok számára, ami áll a Chain Strip intenzív oldószerből, a meleg waxoláshoz való Secret Wax, illetve a csepegtetős Super Secret termékből. Mindegyik mögött elképesztően sok fejlesztőmunka van, egyetlen más gyártó sem fektetett annyi munkaórát ebbe a technológiába, mint a Silca.

A márkát régóta foglalkoztatta, hogyan lehetne a fémtiszta állapotot más eljárással helyettesíteni. Például lehetséges-e a gyári kenőanyagot wax-barát anyaggá alakítani? Vagyis szilárd halmazállapottá, ami képes beépülni, tapadást biztosítani. Hasonló folyamat játszódik le, amikor növényi olajból margarint készít az élelmiszeripar: az előző minden tapadást megakadályoz, az utóbbi tapad bármire, és hozzá is tapad a sajt, a szalámi, sőt még a metélőhagyma is! Élelmiszeripari szakemberek bevonásával két évig kísérleteztek különböző állagmódosító anyagokkal, aminek gyümölcse a nemrég piacra került a Silca StripChip.

3k_lanc_waxEz lényegében egy adalék, amit egyenesen a láncwaxba kell helyezni. A 6-os csomagból egy kockára van szükség 300-500 g Silca Secret Waxhoz, majd ezt kell felhevíteni 125 C fokra. A láncot a szokásos módon helyezed be, majd szakaszos mozgatás mellett 10 percig „főzöd”, amíg a gyári lánczsír teljesen feloldódik. Ezután vissza kell venni a hőfokot a szokásos 75 fokra, amit egyébként láncwaxoláshoz használunk, majd kiveszed, lecsepegteted, letörlöd, és kész a waxolt lánc.

A három lehetséges módszer a lánc előkészítéséhez: #1 kereskedelemben kapható vegyszerekkel zsírtalanítás (sok idő, nem éppen környezet-/emberbarát vegyszerek, viszonlag olcsó); #2 Silca Chain Stripper (valamivel drágább, noha gyorsabb és kíméletesebb); #3 Silca StripChip (gyors és egyszerű, viszont új lánc kell hozzá és valamivel költségesebb) 

7_lanc_wax

Tényleg működik?

A fentieket elolvasva számos kérdés merülhet fel az olvasóban. Először a fontosabbakat próbáljuk röviden megválaszolni, majd kérdezz-felelek formában bele megyünk a részletekbe.

Perdöntő kérdés, hogy ez a módszer biztosítja-e a waxolás ismert előnyeit. A válasz „igen”: nincsenek hátrányok, az így kezelt láncok ugyanúgy működnek, mint amikor azokat fémtisztára mosod, majd waxolod. A fent vázolt metodika az első wax-körre vonatkozik, a következő körben már nem kell adalék. Minden úgy megy tovább, mint a waxolt láncok esetében: a zajossá vált láncot mikroszálas kendővel le kell törölgetni, ha nagyon szennyezett, akkor néhány percig forró vízbe meríteni, majd jöhet a Secret Wax kezelés 75 fokon. (Vizesen is be lehet tenni a láncot, de akkor 10 percig 100 fokon kell „főzni”, majd visszavenni 75-re, hogy a wax a lehető legjobban meg tudjon tapadni a felületen.)

1k_lanc_wax

Miért kell 125 fokra hevíteni? A StripChip kizárólag ezen a hőfokon képes a fent vázolt mágiára. Valószínűleg az élelmiszeriparban is fokra pontosan meg van határozva, hogy mikor lesz az olajból margarin. A waxot a legtöbben rizsfőzőben melegítik, ami a 70-80 fokos hőmérséklet biztosításához megfelelő, de nem igazán alkalmas fokpontos hőmérséklettartásra. Persze digitális konyhai hőmérővel, odafigyeléssel és egy nem túl „gagyi” főzővel valószínűleg meg lehet oldani a feladatot. Említsük meg, hogy a Secret Wax maximális hevíthetősége 140 fok, ami közel van a 125-höz, így érdemes körültekintően eljárni. A Silca éppen ezért készített egy speciális rizsfőzőt, aminél a fűtőszál egyenletesebben melegíti az edényt, és beépített digitális termosztát biztosítja a pontos a hőfokot. Ezt megfejelték praktikus láncbehelyezéssel, kivétellel, és egy csepegtető eszközzel.

4_lanc_wax

A harmadik kérdés, amely megfogalmazódott bennük, hogy valóban egy bizonyított módszerrel van dolgunk, hihetünk-e a gyártónak? A Silca állítja, hogy a profi versenyzők már egy éve használják a StripChip megoldást, számos World Tour győzelem és körverseny szakaszgyőzelem ezzel valósult meg. (A Jumbo csapatot konkrétan a Silca látja el termékeivel, de más csapatok is előszeretettel alkalmazzák.) De mi magunk is meg akartunk bizonyosodni, így megrendeltük, és kipróbáltuk. Spoiler: az ígéretek igaznak bizonyultak, de azért vannak tényezők, amiket érdemes figyelembe venni. Részben ezek szerepelnek az alábbi kérdezz-felekben, valamint tapasztalatainkról később még részletesen beszámolunk…

14_lanc_wax
 


Kérdézz-felelek…

A fentiekben megpróbáltuk röviden összefoglalni a Silca StripChip működési elvét, a technikát, amelyen alapszik, és megválaszoltuk a legfőbb kérdéseket, ami bennünk kapásból felmerült. Persze a kérdések száma használat során csak szaporodott. Íme!

A StripChip önmagában nem elég a lánckezeléshez?

A válasz „nem”, legalább 300 gramm forró waxnak kell lennie az edényben, és ehhez kell hozzáadni az egy kocka StripChip-et. (Alapból 500 g az ajánlott arány.) A StripChip önmagában 12 g anyagból áll, és ez nem elég ahhoz, hogy a láncszerkezetet átjárja, és a zsírt mindenhol megkösse. A jó hír, hogy a wax a kenést is biztosítja, tehát nem kell külön (pl. csepegtetős Silca Super Secret anyaggal) waxolni. Az adalékolt Silca Secret utána „sima” waxként funkcionál, 70-80 lánc kezelésére elegendő. Amennyiben ismét gyári új láncot szeretnél wax-üzemmódba tenni, egy újabb StripChip szükséges. A gyártó szerint ezt maximum hatszor lehet megismételni 500 g wax esetén, ennek megfelelően egy csomag StripChip-ben 6 kocka található. Máskülönben túl sok adalék kerül a waxba, ami annak működését kompromittálja. 5-10 szokványos waxolás után már csak nyomokban marad benne adalék, azaz „tisztul” a Silca Secret wax, tehát ennyit célszerű kihagyni a StripChip-es kezelések közt.

Mindkettőre szükség van!

10_lanc_wax

Minden gyári lánccal működik-e a StripChip?

A fejlesztést és a teszteket a Silca a legismertebb márkák (pl. Shimano, SRAM, KMC, Sunrace) jelenleg kapható láncaival egytől egyig elvégezte, és a válasz „igen”. Vegytanilag is elemezték a gyári kenőanyagokat, és alig találtak különbséget: mindegyik márka ugyanazt a kissé ragacsos, híg zsírt használja, némi korróziógátló adalékkal kiegészítve.

A StripChip használt láncok esetében is működik?

A válasz határozott „nem”. Ennek több oka is van. A legfontosabb, hogy nem jó, ha a waxba szennyeződés kerül, és a zsír esetében a kosz nem törölhető le, vagy mosható ki forró vízzel, mint a használt wax esetében. Másrészt, ha a lánc olajozva lett, annak összetétele más, mint a gyári zsíré, és a StripChip azt valószínűleg nem fogja megfelelően átalakítani. A polimert, teflont tartalmazó olajokkal bizonyítottan nem működik. A használt láncot a kiváló oldóképességéről ismert Silca Chain Stripper-rel célszerű kitisztítani, zsírtalanítani, majd utána jöhet a szokványos Silca Secret Wax kezelés.

Használt láncok esetében az oldószeres tisztítás az egyetlen opció... 

6_lanc_wax

Lehet-e egyszerre több gyári láncot StripChip-pel átalakítani?

A technológia egy láncra lett kitalálva. Elvileg lehetséges 600 g Secret Wax-ba két kocka adalékot tenni, majd ebben két láncot kezelni, de a Silca főzőedény erre nem igazán alkalmas (túl kicsi), és a kavargatás, mozgatás is kissé körülményes. Tehát egyenként kell a láncokat wax-kompatibilissé átalakítani. Ha mégis arra lenne szükség, hogy egyszerre több lánc legyen kezelve, a szokványos Silca Chain Stripper használata ajánlott, majd egy nagyobb rizsfőzőben történő hagyományos waxolás. Mindazonáltal teljesen életszerű, hogy egy adott kerékpárhoz két vagy három láncot használsz, ott a folyamat így fest: amikor a fent lévő zajossá válik, felteszed a készre waxoltat, a leszereltet letörlöd, és újrawaxolod, hogy készen álljon a következő cserére. Csak waxolásra két lánc is behelyezhető 75 fokon 500 g Silca Secret Waxba.

Használható a StripChip más gyártók láncwax termékeivel?

A válasz „talán”. A Silca nem próbálta végig a piaci kínálatot, annyi biztos, hogy azokkal a termékekkel biztosan NEM kompatibilis, amelyek a Secret Wax 140 fokos tűréshatáránál alacsonyabb hőfokra tervezettek. (Maga a waxolás a legtöbb gyártónál 70-80 fokon történik, viszont az adalékok miatt a hevíthetőség felső határa különbözhet.)

3_lanc_wax

Meg lehet-e úszni a Silca főzőedény megvásárlását StripChip kezeléshez?

Nem lehetetlen, de… Jó tudni, hogy a legtöbb rizsfőző a hőmérséklet tartásakor csupán ki-be kapcsol, így a hőingadozás jelentős lehet, és az edényen belül sem egyenletes a hőmérséklet. Lehet, hogy alul már 140 fokot is meghaladja, míg a széleken 125 fokot lehet mérni. És igen, a hőfokot mérni kell, és a láncot lelkiismeretesen kavargatni, máskülönben a kívánt eredmény elmaradhat. Egyes rizsfőzők pontosabbak, azok jellemzően drágábban is, vagyis nincs akkora árkülönbség a Silca által kínált speciális „láncfőzőhöz” képest.

Mennyibe kerül egy StripChip lánckezelés a hagyományos Silca Chain Stripper + Secret Wax módszerhez képest?

Valamivel drágább, tekintve, hogy minden egyes lánc egy kockát igényel, míg a 473 ml-es Chain Stripper vegyszerrel nagyon sok (szennyeződéstől függően 50-60) lánc tisztítható ki. Vagyis a fajlagos költség hozzávetőleg 1500Ft/lánc a 500-600Ft-tal szemben. Annak is utána jártunk, hogy a Silca Chain Stripper mennyivel drágább, mint az aceton vagy lakkbenzin, ami még szóba jöhet a lánc mélytisztításához és zsírtalanításához. Literes kiszerelésben az aceton kb. harmadannyiba „fáj” per lánc, viszont használata nem éppen környezetbarát, egészséges. A többlet költség, valamint a fent említett főzőedény beszerzése miatt a StripChip valószínűleg nem fogja leváltani a szokványos módszert, inkább csak kiegészíti.

A hagyományos "főzős" waxolás a Strip Chip megjelenésével nem vált idejemúlttá...

13_lanc_wax

Ha érdekel a tiszta, tartósságot és teljesítmény elősegítő lánckarbantartás és -kenés, megnyugtatunk, hogy későbbi BikePro szakcikkekben olvasható lesz bőven információ és tapasztalat. Ha nem akarsz lemaradni, iratkozz fel hírlevelünkre! Ha a cikket megosztod a közösségi oldalakon, másokon is segíthetsz, hogy ne legyen mindenük láncolajos, és ne kelljen félévente láncot cserélni.

Árukereső.hu