Barion Pixel

Milyen kerékpáros telefontartót vegyek? Pántost, konzolost, univerzálist vagy egyedit?

Németh Balázs és Ardó Tamás
2023. 06. 22. 00:00:00
Milyen kerékpáros telefontartót vegyek? Pántost, konzolost, univerzálist vagy egyedit?
A címben szereplő kérdések egy évtizeddel ezelőtt egy utópisztikus képzelt világot feltételeztek, ma valós dilemmát jelentenek. Az egykori vezetékes majd vezeték nélküli kilométerórákat leváltották a fejlettebb GPS alapú mérést kínáló eszközök, illetve a mindenki zsebében lapuló okostelefonok. Ez utóbbiak külön eszközzel rögzíthetők a kerékpárra, amiből webáruházunk kínálatában több tucat típus kap helyet. A jelen írásban hat ilyen telefontartót vetünk tüzetes próba alá, amit egyéb tartókkal szerzett korábbi tapasztalatokat egészítünk ki.


A mai bicajos tényleg el van kényeztetve. Mind a specifikus kerékpár-computerek, mind a telefonon futó applikációk figyelik a GPS műholdakat, kerékszenzor nélkül is mérik a sebességet és a távolságot. Az így nyert adatok követhetők, feltöltésük, archiválásuk az internetre a telefonon keresztül egyszerűen történik. Ezen felül a fejlett edzésfunkciók teljes arzenálja áll rendelkezésre, a dedikált computer és a telefon egyaránt párosítható watt-mérővel vagy más szenzorral.

3_telefontarto_teszt

A computerek választéka egyenesen zavarba ejtő, a rendelkezésre álló adatmennyiség úgyszintén. A különböző típusok más és más felhasználónak jelent optimális megoldást. A legkézenfekvőbb adatgyűjtő maga a telefon, amely a megfelelő applikációval és opcionális jeladókkal kiegészítve a specifikus bicajos komputerek által kínált funkciók jelentős részét képesek biztosítani. Az applikációk a „kütyükhöz” hasonlóan különböző igényekre adnak választ: navigációt előtérbe helyező és edzéstámogató egyaránt rendelkezésre állnak.

A telefon használata egy alapvető hátulütővel jár: nevezetesen a bicajra történő rögzítés. A dedikált computereket eleve úgy tervezik, hogy a kormányra vagy a stucnira praktikusan és biztonságosan felszerelhető legyen. Ezzel szemben a telefon zsebben, táskában hordott eszköz, tehát a kerékpárra egyéb módon kell rögzíteni. Valamint nagyobb és nehezebb, ami tovább bonyolítja a dolgot.

A rögzítés többféleképpen valósulhat meg. Először is el kell dönteni, hogy kifejezetten a telefonunkhoz gyártott megoldás felé veszed az utat, vagy univerzális típust választasz. Az előbbi tetszetősebb, mellőzi a pántot, tartókeretet, mindamellett korlátoz is, hiszen a tartó csakis az adott eszközzel lesz használható. Ha lecseréled a „telót”, vehetsz egy másikat. Sok tartó éppen ezért külön konzolból és a telefonspecifikus tokból áll, így csak az utóbbi „megy a levesbe”. Az univerzális út rendszerint olcsóbb, hiszen nagyobb volumenben gyártják.

"Érdemes tisztázni, hogy az univerzális nem feltétlen alkalmazható minden telefonra és kormányra. Tesztünk hat alanyával szerzett tapasztalatok ezt erősítik: számos hiányosságot találtunk a kompatibilitás terén."

43_telefontarto_teszt

Az univerzális típusok esetében számos szisztéma áll rendelkezésre. Kapható felsőcsőre vagy kormányra applikálható kistáska, ahol a telefon a „fedélbe” csúsztatható, fólia takarja, így a védelem és a vízállóság is biztosított. Második lehetőség a szilikonpántos rögzítés, amely kellően biztonságos, de nem feltétlen stabil. A harmadik út a konzolos rögzítés, amely stabil, de nem mindig megbízható. Bármelyik univerzális megoldást választod, az esztétika valamelyest kompromittált lesz: legalábbis a dedikált konzolos típusokhoz vagy az elegáns, kompakt kerékpáros computerekhez képest.

2_telefontarto_teszt

Ami biztos, hogy a telefon védelmét nem szabad félvállról venni! A korszerű okos készülékek ára többszázezer forint is lehet. A helyzetet súlyosbítja a telefon tömege és mérete: a menet során tapasztalható bukkanók miatt ezek extra stabilitást igényel. Ennek tükrében kidolgoztunk egy szempontrendszert, ami megkönnyíti a tesztben szereplő tartók értékelést. Ebben a következő paraméterek szerepelnek:

  • stabilitás – a remegő telefont nehéz kezelni és a megjelenített információt leolvasni
  • biztonság –a telefont még terepen történő használat, kátyúba hajtás valamint járdára fel és lehajtás (padkázás) során is meg kell védeni a kieséstől
  • kezelés (a telefon egyszerű behelyezése is kivétele) – ha egy képet készítenénk, ahhoz a „telót” a tartóból ki kell venni, emellett vannak egyéb hasonló szituk (pl. vásárlás), ahol a gyors ki-beszerelés ugyancsak jól jön
  • orientáció/állíthatóság – néhány tartó lehetőséget biztosít álló és fekvő elhelyezésre, van, amelyiknél a szögállítás is megoldott
  • dizájn/esztétika – sajnos a legtöbb konzol elegánsnak alig nevezhető, legfeljebb a dedikált típusok (ami az adott telefonmodellhez készül) esetében beszélhetünk tetszetős megjelenésről
  • védelem – nem árt, ha a tartó plusz védelmet biztosít, ebben a tekintetben táskák a legjobbak, de számos típushoz jár – vagy vásárolható – esőhuzat, ami különösen napi használatban és tereptúrák során jön jól
  • kompatibilitás – a teszt során bebizonyosodott, hogy az univerzálisnak mondott tartók sem kompatibilisek minden telefonnal és kormánytípussal, erre a kérdésre minden terméknél külön kitérünk

A tesztben szereplő hat tartó reprezentatív a hazai telefontartó kínálat tükrében, ám így sem tartalmazza az összes fent említett típust. Nincs köztük sem dedikált megoldás, sem telefontartó táska. Ez nem jelenti azt, hogy soha nem volt szerencsénk ilyen megoldásokhoz: próbáltunk mindenfélét, más szóval az összehasonlítási alap megvan. A tesztalanyokon mindenesetre jól bemutatható, hogy vásárlás során mire érdemes figyelni. Íme a hat delikvens!


Tesztalanyok

24_telefontarto_teszt

Zefal Z-bike Mount
rögzítő konzollal, a konzol és a szilikonpántok együttes alkalmazásával a tartó kormányra és stucnira egyaránt felszerelhető. A konzol és a tartó között van a Z-bike Mount, a kettő egy mozdulattal szétválasztható.  Ugyancsak a Z-bike Mount-nak köszönhetően a telefon egyaránt orientálható álló vagy fekvő módba (az utóbbi nem minden telefonos applikáció támogatja, noha praktikusabb). A gyártó szerint 65-100 mm széles, valamint 125-165 mm hosszú telefonokhoz használható, kormánnyal kapcsolatban nem foglalnak állást, és ahogy a tesztből kiderül, nem mindegy, mire szeretnéd feltenni az egyébként jófajta Z-bike Mount-ot.

  • Ára a teszt megjelenésének idejében 13550 Ft.
  • Tömeg: 114g

23_telefontarto_teszt

Spyral System Full bilincses típusú kormányrögzítés 3,5-7 colos telefonokhoz. A telefont egy négyoldalról záró rugós/racsnis rendszer rögzíti, és tényleg belemegy a legnagyobb telefon, és még egy kicsi tabletet is sikerült beletenni! A gömbfejes tartókonzol tetszőleges készülék-orientációt és szögállást tesz lehetővé, ami jól jöhet riser- és komfortkormányok esetében.

  • Ez a modell már kifutott, egyéb Spyral típusok elérhetők a fenti linken.
  • Tömeg: 98g

25_telefontarto_teszt
Enlee
márkájú igényes alumínium-ötvözet konstrukció, amely a telefont lényegében satuba fogja. A telefon meglepően magas helyzetbe kerül, emellett a távtartó betétek széles átmérőkompatibilitást biztosítanak. Elterjedt, jóhírű dizájn, amely nemcsak kerékpárra, hanem motorra is ajánlott (valószínűleg ezért emelkedik ki a kormány síkjából).

  • Ára a teszt megjelenésének idejében 4120 Ft-tól (szín szerint).
  • Tömeg: 101g

21_telefontarto_teszt
Merida Attach&Go
szilikonpántos rögzítéssel, itt a gyártó a kormánybefogó-kompatibilitást adja meg (22.2-31.8mm), a telefonét nem, ami a próbák során okozott némi fejtörést…

  • Ára a teszt megjelenésének idejében 4620 Ft.
  • Tömeg: 61g

20_telefontarto_teszt
Spyral Botchy
minimalista dizájnnal, ahol a szilikonpántot önmagán áthurkolva kell a telefonra húzni. 3,5"-6" közötti készülékekhez alkalmazható, de első blikkre látszik, hogy a nagyobb, súlyos darabokat nem fogja stabilan tartani…

  • Ára a teszt megjelenésének idejében 2410 Ft.
  • Tömeg: 17g

22_telefontarto_teszt
Velotech szilikonpántos
tartó 4-6 colos készülékekhez, a kormányátmérő nem állítható, így a felszerelés óhatatlanul némi kompromisszummal jár. Rugalmasabb, mint a Merida tartó, viszont sokkal több anyag van benne, mint a spártai Botchy-ban.

  • Ára a teszt megjelenésének idejében 2190 Ft.
  • Tömeg: 54g

Telefonok

  • Reprezentatív középméret: Samsung Galaxy S10, 149.9 x 70.4 x 7.8 mm
  • Késsé nagyobb: Huawei Mate 9, 156.9 x 78.9 x 7.9 mm
  • Régebbi 4,3” típus, 129.8 x 68 x 11 mm
1_telefontarto_teszt
A tesztelés menete

Habár szorosan nem tartozik a tartóteszthez, a telefon GPS képességet Bluetooth pulzus, sebesség és pedálfordulat-jeladóval turbóztuk fel. A vételt szerencsére egyik tartó sem akadályozta. Mindhárom telefont kipróbáltuk mind a hat tartóval. Ezt kiegészítettük azzal, hogy a tartókat először felszereltük egy 25,4/22mm-es MTB kormány mindkét csőszakaszára, majd egy országúti kormány 31,8mm-es szakaszára (csak oda lehet feltenni, nincs vékonyított szakasz), végezetül próbát tettünk egy lapított aero országúti kormánnyal is. Ezzel a felszerelés lehetséges opcióit többé-kevésbé kipipáltuk, leszámítva a 35mm-es típusokat. Amelyik tartónál opció volt, kipróbáltuk a stucnira való rögzítést is. Két alanyunk volt erre a célra: az egyiknél laposabb volt a felület (Specialized Future Comp), másiknál kerekebb (PRO PLT Carbon). E kettő távolról sem reprezentatív: a stucniknál több tucat formai kialakítás van forgalomban.



A tesztutak között szerepelt egyszerű bevásárlás, kirándulás, többórás edzőkör, mindegyik jellemzően aszfalton vagy nem túl nehéz terepen. A biztonság és a stabilitás ellenőrzésére érdekében minden tartóval futottunk egy kijelölt kört, amiben volt némi sziklás terep és egy lépcsősor. A 4,3” képernyős telefon volt a „beáldozható” darab, szerencsére az mind a hat tartóba belement.


Problémák

A felszerelés során számos problémába ütköztünk. Helyből a Zefal a Z-bike Mount rögzítő konzol rossz párosítás volt a 25,4/22,2 átmérőkhöz, nem lehetett stabilan rögzíteni az egyenes kormányra. Egyértelműen 31,8mm átmérőre optimalizált, így a lapított szakaszra sem illett, azaz csakis modern kormányokra közvetlenül a stucni mellé lehet felszerelni. Ezek után felmerülhet a kérdés, hogy valóban univerzális „Universal” nevű Zefal?

56_telefontarto_teszt

Hasonlóképpen lehetetlen feladat volt a Merida Attach&Go tartóba a legkisebbnél nagyobb típust betenni. Gumiemelővel bement a Samsung S10, de ki fog ennyit vacakolni, tetejében egyik komponensnem sem tesz jót az ilyen bánásmód.

Ezt komolyan gondolták?

66_telefontarto_tesztÉs habár a Spyral Botchy minden telefont könnyedén fogadja, a telefon szabályosan lebeg benne, a stabilitás elképesztően gyenge. Nagyobb méretű telefon esetén jobban jártunk, ha nem hurkoltuk, hanem a telefon és a kormány közé egy régi pulzusmérőóra konzolt illesztettük.

Minden körkeresztmetszetű kormányhoz és néhány stucnihoz jól illeszkedik, bár nem túl elegáns megoldás...

39_telefontarto_teszt

A többi tartónál ilyen súlyos problémát nem tapasztaltunk, leszámítva, hogy a Velotech szilikonpántos tartó különböző kormányokon teljesen eltérő formát vett fel. És nem lehet szó nélkül hagyni az Enlee és a Spyral 5-5,5cm magasítását sem, ami furcsa látvány, főleg egy országúti vagy „flat” MTB kormányon. Arra viszont jó, hogy a lámpa fölé emelje a készüléket.

48_telefontarto_teszt

Szempontok

A stabilitás terén a bilincses rögzítés verhetetlen, egyúttal az alumínium alapanyag viszi a prímet. Az Enlee bizonyult a legstabilabbnak, dacára a magasított elhelyezésnek, ami elvileg nagyobb kilengéssel jár, mint a kormányközeli. A Zefal hibridrögzítés ugyancsak jól tart, de rugós/elasztikus, nem teljesen fix, így némi vibrálást tapasztaltunk. Ezzel szemben az Enlee egy alumínium satu. a Spyral pedig racsnis szorítást biztosít. A szilikonpántosok közül a Merida a legstabilabb, a kistelefont kiválóan tartotta, sajnos nagyobbat nem sikerült beleimádkozni. A Velotech sokkal rugalmasabb, mint a Merida, és nagyobb kormányátmérőt igényel a megfelelő feszességhez. A Botchy minősíthetetlen e téren (bocsi).

A biztonság tekintetében a jó hír az, hogy a 4,3”-os „őskövületet” minden tesztalany megtartotta úgy a lépcsősoron, mint a sziklás letörésen. Vagyis jó eséllyel nem lesz bántódása a drága „telónak” sem, bármelyiket tartót választod. Bukásnál a helyzet persze változhat: jó eséllyel Te magad fogod esés közben a telefont a tartóból kilökni.

55_telefontarto_teszt

A telefon egyszerű behelyezése is kivétele valós igény. Ha valami szépet meglátva képet készítenél, azt a tartóból ki kell venni. Itt a rugalmas szilikonpántosok szerepelnek különösen jól: a Velotech-ből pár másodperc alatt kikapható a készülék. Az Enlee sem reménytelen, hisz’ a rögzítőcsavar kéznél van. A Spyral System Full-nál sajnos mindez alul található, amit súlyosbít, hogy a racsni működtetéséhez egy biztonsági pöcköt is el kell tolni. Nekem a System Full esetében fél percnél jobb időm nem volt. A Zéfal elfordítós konzollal rendelkezik, vagyis a tartókeret egy mozdulattal eltávolítható, viszont ettől még kép nem készül: ez csakis arra jó, hogy vásárláskor a telefon azonnal zsebre vágd. A Merida viszonylag praktikusan „üzemel”, kár, hogy a nagyobb telefon eleve kizárt.

57_telefontarto_teszt

Az orientáció/állíthatóság tekintetében a Spyral gömbcsuklós megoldása a példamutató. Az Enlee-nél a fekvő mód a telefon kivételét és egy imbuszcsavar kilazítását igényli, míg a Zefalnál a telefont mindössze kell 90 fokkal elforgatva kell a konzolba helyezni. A szilikonpántosoknál a Velotech esetében van lehetőség a teló forgatására, rugalmassága révén a stucnit is könnyedén „átkarolja”. A másik kettőnél ez nem opció legfeljebb a szögállást lehet módosítani.

Dizájn/esztétika alatt több mindent értünk. Elsődlegesen a megjelenést, de az sem mindegy, hogy a rögzítés mennyit takar ki a képernyőből. Mivel egyik tartó sem telefonspecifikus, elegáns megjelenést ne várj. A Zefal talán a legesztétikusabb, a szilikonpántos változatból pedig a Merida. Meglepő módon a Zefal takar ki a legtöbbet a keretmentes képernyőből (Samsung S10), mivel a négy sarok mellett két oldalt is nyelvet kapott. Habár nem pántos, a Spyral System Full is picit kitakar a sarkokból, de ez nem zavaró. Az Enlee az egyetlen, amelyik úgy tart, hogy a képernyő érintetlen marad. Persze az sem mindegy, hogy a kezelőgombok takarásba kerülnek-e: itt a Zefal ismét a „fekete bárány”: a teszt rámutatott, hogy a Samsung egyik oldalgombja mindig takarásban lesz. Az Enlee esetében a „satupofákat” érdemes a gombok szerint orientálni.

62_telefontarto_teszt

Egyik tartóhoz sem jár plusz védelem, huzat vagy egyéb védőmegoldás, ami egy felhőszakadás esetén problémát okozhat. A telefonok fent és lent a legérzékenyebbek, talán fekvő orientációban, megdöntve jobban elviselnek egy ilyen megpróbáltatást. Persze a csomagban/ruházatban való elrejtés a legbiztosabb.

A kompatibilitást korábban már érintettük. Habár ezek a tartók állítólag „univerzálisak”, egyáltalán nem mindegy, milyen telefont használsz, és milyen kormányra szereled fel. A bilincses rögzítés ideálisnak tűnik, és jó hír, hogy a teszteben szereplő Zefal is kapható ilyennel a Z-bike Mount rögzítő konzol helyében. Ez utóbbi előnye, hogy stucni- és kormány-kompatibilis, de nekünk csak az egyik stucnival és a három közül egyik kormánnyal alkotott valóban jó párost. A telefon-kompatibilitás tekintetében a Merida volt a gyenge láncszem, a Zefal-ban és a Botchy-ban pedig nem állt jól a „kistelefon”.

47_telefontarto_teszt

Értékelés

Az egyes modellek tekintetében véleményünk a következő:

A Zefal univerzális tartó a legdrágább, kétségtelenül átgondolt dizájn, minőségi cucc, de távolról sem problémamentes. Nagyobb telefonnal és 31,8mm-es kormánnyal vagy körkerestmetszetű kormányszárral alkot jó párost: a kis átmérőn elforog, a lapítottan mozog, a konzol pedig túl széles, hogy csakis a befogóra kerüljön. A teló leszerelése ellenben gyors, de így fényképezni nem lehet, vagyis ez a modell jobb boltba járáshoz, mint mondjuk kiránduláshoz. A képernyő és az oldalgombok kitakarása ugyancsak zavaró lehet.

50_telefontarto_teszt

41_telefontarto_teszt

A Spyral System Full a sok-sok egyszerű műanyag elem miatt nem szívet gyönyörködtető, ennek ellenére funkcionális, megbízható. A gömbfejes tartókonzol sokak számára lehet vonzó, és a képernyő is majdnem érintetlen marad. Egyedül a „nyögvenyelős” ki-beszerelés nem tetszett: ez mind kirándulások, mind a napi használatban gond lehet. Ára is elgondolkodtató.

52_telefontarto_teszt

Az Enlee igényes konstrukció, ára kedvező, emellett jól tartja az összes telefont, és a keskeny bilincsnek köszönhetően minden kormányra sikerült felszerelni. Az összes kerékpártípushoz és minden felhasználásra beválhat. A magas telefon-elhelyezés nem hátrány, csak furcsa. A tapasztalat azt mutatja, hogy a telefont érdemes tokban rögzíteni, a tok védelme érdekében a „satupofákra” átlátszó fóliát tenni. Így jól meg lehet szorítani a „satut”, ami kiváló stabilitást és biztonságot tesz lehetővé.

36_telefontarto_teszt

A Merida Attach&Go esetében sajnálatos, hogy csakis kis telefonokat fogad, mivelhogy az általunk ismert legjobb szilikonpántos tartó. A 25,4mm-es kormányokra passzol a legjobban, de a merev hátlapnak köszönhetően a 22,2 vagy a 31,8mm-es befogó sem feltétlen akadály. A „kistelefonok” könnyen be- és kivehetők, ha a képernyőnek van kerete, akkor nem sokat takar ki a négy pánt. Az fekvő telefonelhelyezés viszont nem támogatott, legfeljebb az ősi ékes típusra passzolhat.

63_telefontarto_teszt

A Velotech szilikonpántos típus csakugyan univerzális, a puha alapanyagnak és az üreges kialakításnak köszönhetően majd mindenre felszerelhető, és a legtöbb telefont fogadja. A rugalmasság ára a… rugalmasság. Kis kormányátmérő esetében a hátlap kifele hajlik, nagynál megfelelő, de a telefon így is, úgy „táncol”. Az, hogy mennyire zavaró a mozgása, függ az útminőségtől és a kerékfelfüggesztéstől. Itt kicsit jobb a helyzet, mint a Spyral Botchy-nál, de távolról sem ideális. Az érem másik oldalán a telefon gyorsan be- kivehető, a tartó nem drága, beltéri használatra (Zwift edzéshez) nekünk bevált.

65_telefontarto_teszt

A Spyral Botchy esetében talány, hogy mire gondoltak az „innovatív” tervezők. Az egyik előnye, hogy fillérekből elő lehet állítani, ami sajnos a hazai árában nem mutatkozik meg. A másik, hogy könnyű, kompakt, a nyeregtáskában mindig ott lapulhat, telefonos navigációhoz bármikor előrántható. (Jobb, mint kézben fogni a telefont.) Ezen felül minden készülékhez passzol, így a majdani telókat is fogadja. „Örökös” vésztartalékként szolgálhat, beltéri használatra is megfelel, de arra, amire talán a legtöbben vennék, szerintünk alkalmatlan.


45_telefontarto_teszt

Tanulság

A teszt során szerzett tapasztalatok azt mutatják, hogy nem egyszerű jó telefontartót beszerezni. Sok múlik a telefon típusán valamint a bázisként szolgáló kormánykialakításon. A dedikált tartók drágák, és azt feltételezik, hogy a telót nem cseréled egyhamar. Az itt szereplő hat univerzális típus közül csak egy volt igazán meggyőző, a többi beszerzése csak megkötésekkel vagy egyáltalán nem ajánlható. Opció még a váztáska tetejében történő elhelyezés, de a készülék így nehezen olvasható/kezelhető, és sok esetben nincs is szükség táskára.

A Bikepro webáruház teljes telefontartó kínálatát itt találod. Amennyiben szeretnél még ilyen teszteket vagy egyéb kerékpáros szakcikket olvasni, iratkozz fel hírlevelünkre! Továbbá ha közösségi platformokon megosztod, a jelen írás több bicajoshoz jutnak el, és segít a tartalmak népszerűsítésében.

Ha tetszett e cikkünk akkor iratkozz fel a blog és szakcikk értesítőnkre! 1-2 hetente készül új cikk.

Árukereső.hu
Close menu
A mi webes sütijeink (cookie) diétásak, nem hizlalnak, gyorsítják és segítik a weboldal használatát, és lehetővé teszik, hogy személyre szabottabb szolgáltatást tudjunk nyújtani a számodra.Ha most inkább valami sósra vágynál, a saját böngésződben tudod kezelni őket, az alábbiak szerint. 
97.61%
a vásárlók közül ajánlaná ismerősének ezt a boltot.
Elégedettség a bolttal:
Szállítási idő:
A bolt áttekinthetősége:
Ügyfélszolgálat/kommunikáció:
A(z) BikePro WebShop elnyerte az Árukereső Megbízható Bolt minősítését a vásárlók valós visszajelzései alapján.