Kerékpáros sisak, fejvédő
A kerékpáros fejvédő (más néven sisak, bukó) kiválasztása távolról sem egyszerű feladat. Természetesen igényeljük a nagyfokú biztonságot, emellett anatómiai szempontból is meg kell felelnie, akár a kerékpáros cipő vagy nyereg esetében. A modern sisakok belül EPS habból, kívül rendszerint polikarbonát héjból állnak, a két réteget összesütik, amit technikailag „in-mold” eljárásnak hívunk. Ezt egészíti ki egy állítható belső fejpánt és csatos állszíj, amik a stabilitásért és a pontos illeszkedésért felelnek. A többórás folyamatos használathoz szükséges kényelem egyrészt az utóbbi elemeken, másrészt a sisakba épített szellőző rendszeren múlik. Vegyük sorra, hogy mitől jó egy kerékpáros fejvédő!
A legfontosabb tényező a megfelelő illeszkedés. Ez mind kényelmünket, mind biztonságunkat szolgálja, tehát előnyben kell részesíteni a megjelenéssel, a stílussal, illetve a fejvédő tömegével szemben. Itt érdemes megemlíteni, hogy a legtöbb sisak több méretben áll rendelkezésre, ami figyelembe veszi a fejkörátmérőt és néha a fejformát is.
A stílus annyiban érdekes, hogy a sisakgyártók a felhasználás függvényében többféle fejvédőtípust, -kialakítást kínálnak: vannak országúti használatra tervezett sild nélküli, esetleg aerodinamikus tervezési szempontokat előtérbe helyező modellek, montisoknak kissé strapabíróbb napellenzős, illetve extrémsporthoz erősebb, nagyobb felületen védettséget biztosító modellek. Túrázáshoz, városi vagy általános használathoz praktikusan használható, esetleg kiegészítőket fogadó, kevésbé teljesítményorientált modellek szerepelnek a gyártók kínálatában. Gyermekek számára pedig a városi/túra típusok kisebb méretben készített változatai állnak rendelkezésre.
Persze egyáltalán nem Istenkáromlás sildes sisakban országútizni, vagy mondjuk napellenző nélkül szelni az ösvényeket. A lényeg az illeszkedés, a kényelem, a praktikus használat, mivel ennek hiányában a fejvédő viselése csak nyűg. Ja, és nem érdemes a legkönnyebb bukót keresni a kínálatban. Miért? Egy bizonyos anyagmennyiség nélkül nincs megfelelő védelem. Lehet, hogy a könnyebb sisak is átmegy a kötelező biztonsági teszteken, de a valós „törésteszten” egész biztosan nem fog olyan jól szerepelni, mint egy biztonságra „kihegyezett” konstrukció. Továbbá a pontos illeszkedéshez elengedhetetlen a többdimenziós fejkörállítást. Az ultrakönnyű sisakok spártai belső kialakítást kapnak, nincs megfelelő állítórendszerük, ami van, az általában nem biztosít a legtöbb fejforma számára stabil rögzítést. Eloszlatva egy gyakori félreértést: ne az állpánt tartsa a „bukót”, hanem a fejkör rögzítés!
Érdemes még kitérni arra, hogy a fejvédők sajnos nem örök életűek. Azért viselünk sisakot, hogy egy esetleges baleset során az károsodjon és ne a fej! “Pályafutása” során a sisaknak egyetlen feladata van: egy bukás során törjön, repedjen, ezáltal elnyelje az ütés erejét. A sisak anyagának törnie kell ahhoz, hogy megvédhesse a tulajdonos koponyáját. A belső EPS vagy EPP hab lényege pont ez, hogy az ütés hatására szerkezeti átalakuláson megy keresztül – akár látható formában, akár nem. A modern In-Mold technológiának köszönhetően valószínűleg nem keletkezik a sisakban horpadás, és az esetleges repedés sem minden esetben látható. Lehetséges, hogy a fejvédő a bukás után kívülről teljesen épnek tűnik, mindazonáltal a habanyagban lévő levegőbuborékok átrendeződtek, többé nem alkotnak tökéletes szerkezetet. A sisak a következő becsapódást így már nem képes maradéktalanul semlegesíteni, a sérülés esélye mindenképpen megnő.
Tehát a sisakcserére buzdítás nem a fogyasztás élénkítését vagy a divattrendeket szolgálja. A kerékpáros fejvédők folyamatos fejlődésen mennek keresztül, egyre jobb, biztonságosabb, kényelmesebb modellek kerülnek a kereskedésekbe, tehát már csak ezért is érdemes a több évet használt fejvédőt lecserélni. A másik ok a „szavatosság”. A sisakgyártók a maximális biztonság érdekében ötévente javasolják a cserét, de ha vigyázunk rá és rendeltetésszerűen használjuk, ideális esetben a fejvédő akár 10 évet is kibírhat. Az ok, hogy bukósisak anyaga idővel elöregszik, kiszárad és apróbb sérülések jelenhetnek meg a felületen, amelyek együttesen jelentősen kompromittálják a biztonságot. Az amortizáció másik oka a műanyagokra is jellemző elöregedés, amit jellemzően az UV sugárzás tovább fokoz. (A bukót lehetőleg ne tegyük ki sugárzó napsütésnek, ne helyezzük például az ablak közelébe vagy autóban a szélvédő alá!)
Természetesen azt is el kell fogadni, hogy az ilyen jellegű védőfelszerelések jellemzően egyszer használatosak, tehát egy esetleges baleset során bekövetkező fizikai behatás után kötelező lecserélni őket. Akkor is, ha a sisak csak minimálisan sérült. Akár egy kisebb ütésnél is megváltozhat a sisak belső szerkezete, és azon a ponton egy következő esésnél már biztosan nem tud úgy helytállni, mint a bukás előtt.
A Bikepro tehát „melegen ajánlja” hogy időnként merüljünk el a webáruház széles sisakkínálatban. Ez utóbbi 8 szekcióra tagolódik, egyaránt megtalálhatók benne az aero időfutam, a dirt és street, a fullface DH, a gyerek és junior, a sildes MTB, trekking, urban és a sild nélküli országúti sisakok. Emellett sisak alkatrész, szivacs és csat ugyancsak rendelkezésre áll. Az elérhető márkák közül érdemes kiemelni a Bell, Bellelli, Bikefun, Cratoni, Giro, Hamax, Lazer, Merida, Polisport, Safety Labs, Specialized, Uvex és XLC neveket. Az ár tekintetében 2000-85000 Ft-ra számítsunk, de 20000 forint körül is már számos olyan modellt biztosítunk, ami a fenti ismertető minden egyes kívánalmának megfelel.
A sisakokkal kapcsolatban Bikepro szakcikk is megjelent, amely segít a választásban.