A nyers számok azt mutatják, hogy bicajozás során a sisakviselés jelentősen csökkenti a súlyos fejsérülés kockázatát. Egy nagy mintavételt alkalmazó amerikai tudományos kutatás szerint sisakkal a fejeden egész pontosan 51%-kal kisebb az esély egy fejsérülésre, a halálos kimenetel eshetősége pedig 65%-kal csökkenthető. Persze csakis akkor, ha tanúsítvánnyal ellátott kerékpáros sisakot viselsz – és ami még fontosabb – azt fejeden megfelelően viseled, rögzíted!
Az első fontos lépés megtalálni a számodra méretben és kialakításban megfelelő sisakot. A legtöbb magasabb színvonalú sisak több méretben kapható, jellemzően 50-60cm fejkör-átmérőhöz optimalizált. Vásárlás előtt vegyél méretet közvetlenül a fül és a szemöldök felett! Ezen felül lényeges, hogy a sisak belső formája köszönő viszonyban legyen a fejformáddal, bár a tarkórögzítés ebben a tekintetben széles adaptációt tesz lehetővé. Méregetés közben azon is elgondolkodhatsz, hogy milyen stílusú fajvédőt szeretnél. Ezt elsősorban a kerékpározás vállfaja határozza meg: például az MTB kerékpározáshoz kínált modellek silddel és fokozott tarkóvédelemmel rendelkeznek, és kissé nehezebbek és kevésbé szellősök a spártai kialakítású országúti sisakoknál. Városban a két említett típus ötvözete az üdvözítő, míg extrém kerékpárzáshoz az állat és arcot is védő változat szükséges.
Hogyan viseld...
Mielőtt a sisakot felpróbálnád, oldd ki tarkórögzítést és a szíjakat! A sisak legyen könnyedén felvehető. Amennyiben teljesen kioldott rögzítés mellett akadályozott az illeszkedés, a méret kisebb a kelleténél. Ellenben ha ujjnyi rés marad a sisak belső karimája és a fej között, érdemes az eggyel kisebb méretet felpróbálni.
Ezután jön a tarkórögzítés és a pántok megszorítása. Tulajdonképpen a tarkórögzítésnek magának kell stabilizálni a sisakot: amennyiben a fej erőteljes rázására ne mozdul el, a rögzítés megfelelő. A pántok többlet biztonságot nyújtanak a fejet nem merőleges érő ütések esetén, de elsődleges tartó funkciójuk nincs. Az állpánt egy osztópánthoz csatlakozik, a kiágazás magassága rendszerint a fül alatt állítható. Legjobb, ha az osztás a fülhöz közel helyezkedik el. Az állpánt legyen kissé laza, ne nyomjon, zavarjon, mindazonáltal ne legyen egy-két ujjnál nagyobb rés az áll és a (szivacsos) pánt között!
A sisak pontos illeszkedésében/rögzítésben a hajviselet okozhat némi bonyodalmat. Kialakításuknál fogva bizonyos sisakok jobban tolerálják a hosszú hajat, a copfot, vagy akár a bozontos arcszőrzetet. Ezt csakis a próbával ellenőrizhető, esetleg a sisak leírásában szerepelhet a „hajkompatibilitás”.
Hogyan ne viseld!
1. Ne álljon fel- vagy lefele! A sisakok ritkán teljesen vízszintes kialakításúak (a tarkóvédelem a síkot valamelyest megbontja), ettől még a fejen elfoglalt pozíciója hozzávetőleg vízszintes, azaz a fül és szemöldök felett követi a fejkörátmérőt. Nem fog mindenkin egyformán állni az adott sisak, de azért egyértelmű, ha túlságosan hátra vagy előre billen. Mindkettő kerülendő.
2. Ne viselj vastag sapkát a sisak alatt! Nem véd jobban a „turbán”, valójában a plusz réteg kompromittálja a sisak illeszkedését, ütés esetén a sisak elfordulhat, a tágabbra vett rögzítés miatt akár le is fordulhat. Így az általa nyújtott védelem mindenképpen gyengébb lesz. Téli használatra kiváló többféle vékony fejmelegítő kapható, amelyek majdnem olyan jó hőszigetelést biztosítanak, mint a vastag kötöttsapkák.
3. Hosszú frizura esetén figyelj a hajelrendezésre! Már vásárlásnál gondolj a hajviseletre, a sisak felvételekor pedig gondosan rendezd el a hajat, hogy az a lehető legkevésbé akadályozza az illeszkedés és a biztos rögzítést.
4. Minden pánt legyen kényelmes és kellően feszes! A laza pántok – akár a fül, akár az áll alatt – ütés estén a sisakot engedik a fejen elmozdulni, így szerencsétlen esetben az balesetkor lefordulhat.
Végezetül érdemes megjegyezni, hogy egy bukósisak feladata nem csupán a fejvédelmére korlátozódik. Hasonlóan fontos szempont, hogy sisakod a mindennapi felhasználás során kényelmes, tetszetős és praktikusan használható legyen. Akár odáig is mennénk, hogy a ruházathoz hasonlóan a bicajos fejvédő is legyen az egyéniség, az életszemlélet, vagy egyszerűen csak a bringás divat kifejezőeszköze!
Ha jól vetted fel és rögzítetted, akkor a sisak állcsat nélkül is stabil!
Reméljük a cikkben szereplő tippek jól felhasználhatók! Amennyiben Te is így gonfolod, posztold az írást Facebook-on vagy egyéb közösségi platformon!