Barion Pixel
A mi webes sütijeink (cookie) diétásak, nem hizlalnak, gyorsítják és segítik a weboldal használatát, és lehetővé teszik, hogy személyre szabottabb szolgáltatást tudjunk nyújtani a számodra.Ha most inkább valami sósra vágynál, a saját böngésződben tudod kezelni őket, az alábbiak szerint. 

Hogyan válassz kerékpáros szemüveget: design, típusok, mire figyelj a választásnál?

Németh Balázs, Ardó Tamás
2021. 09. 17. 00:00:00
Hogyan válassz kerékpáros szemüveget: design, típusok, mire figyelj a választásnál?

Bár a sportszemüveg első „látásra” nem túlzottan bonyolult szerkezet, a kerettípus kiválasztása a fejvédőhöz hasonlóan összetett. A szemüvegkeret pontos illeszkedése a kényelem és a stabilitás biztosításához egyaránt szükséges, a fejformához passzoló keret megtalálása elengedhetetlen. A szemüveg másik fő alkotóeleme a lencse, ennek kiválasztását elsősorban a felhasználás típusa, a jellemző fényviszonyok, illetve az optikai tulajdonságok határozzák meg. Sok kerékpáros számára ide sorolható még a dioptria-korrekció is.

Miért kell egyáltalán szemüveget viselni? Először is a szemüveg véd a bogaraktól, portól, menetszéltől és hidegtől, segíti a látást, fokozza a biztonságot. A kerékpáros szemüvegek további funkciója a fényszűrés, illetve a káros UV sugarak teljes kiiktatása. Nem véletlen, hogy a fejvédő és a vázra szerelhető táska mellett a szemüveg a legnépszerűbb kerékpáros felszerelés!

5_hogyan válassz kerékpáros szemüveget design típusok mire figyelj a választásnál

Mi alapján válassz?
A kültéri sportolás során a szemvédelem nem pusztán divatkérdés. A kerékpározás ezen felül meghatározza mind a keretdesignt, mind a lencseválasztást. A menetszél miatt kiterjedtebb és hatékonyabb védelemre van szükség, mint egyéb sportok esetében. Az egyéni anatómia tovább bonyolítja a kérdést: nem mindegy, hogy a fejforma kerek vagy hosszúkás, az orrnyereg széles vagy keskeny, mekkora a szemek közti távolság, vagy milyen a fülforma. A lencse esetében a fizikális védelem mellett a fényszűrés is fontos: mind a szűrésfaktor, mind a színspektrum, az UV-szűrés és a polarizáció terén. Bonyolult a képlet, de érdemes venni a fáradtságot, hogy megtaláld a számodra megfelelőt! A jelen cikk ebben próbál segíteni.
A már említett UV-szűrés különösen fontos paraméter, kiváltképpen a sötét, fokozott szűrőfaktorral rendelkező lencsék használata esetén. Ilyenkor kevesebb fény éri a retinát, a pupilla nem szűkül össze annyira, mintha napszemüveg nélkül tartózkodnánk a szabadban.  Ez azt jelenti, hogy „nyitottabb” a káros UV-sugárzásra. Ennél fogva maximális mértékű és egyben a teljes UV-spektrumot átfogó szűrésre van szükség, amely csakis fejlett, gyakran többrétegű bevonatokkal biztosítható.

2_hogyan válassz kerékpáros szemüveget design típusok mire figyelj a választásnál


A szemvédelem nemcsak a fényspektrumra vonatkozik, hanem a fizikai behatásokra is. Ilyen egy faág becsapódása vagy ne adj isten, egy szerencsétlen bukás. A sportolásra tervezett, prémium modellek egytől egyig törhetetlen polikarbonát alapanyagú lencsét és ugyancsak törésálló Grilamid keretet alkalmaznak. A „nevenincs” szemüvegek esetében ez a fontos tulajdonság távolról sem garantált! A kerékpározáshoz szükséges nagyobb fedettséget biztosító szemüveg így nemcsak fokozott védelmet kínál, hanem a periférialátást elősegíti. Az extrém kerékpáros szakágak számára (DH, enduro) speciális típusok készülnek a fizikai behatások ellen megnövelt védelemmel.

5k_hogyan válassz kerékpáros szemüveget design típusok mire figyelj a választásnál

Lássuk az optikát!
A szemüveglencse eleve íves, viszont nem mutathat észrevehető torzítást. A lencsék optikai tisztasága ugyancsak fő szempont. A tapasztalat azt mutatja, hogy akár kismértékben torzító, kissé homályos lencse is elfáraszthatja a szemet több órás használat során, és ha ez gyakran megismétlődik, akár látásod láthatja kárát! 4_hogyan válassz kerékpáros szemüveget design típusok mire figyelj a választásnálEgy bizonyos mértékű fényszűrés kerékpározás során szükséges, főleg ha ez kontrasztnövelést is eredményez. Az ideális szűrésfaktort többek közt az időjárás, az évszak, a napszak, a kerékpározás típusa, a szem alkalmazkodó képessége, illetve a személyes preferencia befolyásolja. A gyártók egységesen öt csoportra osztják a szűrőfaktort a beosztás 0-1-2-3-4. A kerékpározás rendszerint 0-tól 3-ig terjedő skálát igényel, a 4-es faktor már a síelők és magashegyi túrázók „világa”. A szubjektív szűrésmértéket befolyásolja továbbá a színtónus is, amely ugyancsak felhasználásfüggő: az erdő zöld fényeit jobban kiemeli egy meleg tónusú lencse, amíg a síkságon többlet szűrést biztosít egy hűvösebb

Attól, hogy foncsoros, lehet 1-es faktor is...

6_hogyan válassz kerékpáros szemüveget design típusok mire figyelj a választásnál


Innen ide jutottunk az elmúlt néhány évtizedben – szerintünk megérte!

2k_hogyan válassz kerékpáros szemüveget design típusok mire figyelj a választásnálWebáruházunkban a kerékpáros szemüvegek jelentős része több szett cserélhető lencsével érkezik, így ezeknél lehetőség van a fényszűrés módosításra. A lencse cserégetése, hordozása, tárolása macerás, így sokan esküsznek a fényre sötétedő ún. fotokromatikus lencsetípusra, amely kínálatunkban ugyancsak kapható. A fotokromatikus lencsék változó fényviszonyok között tesznek igazán jó szolgálatot. A legfejlettebb – és sajnos legdrágább – lencsék akár másodpercen belüli szűrésváltást tesznek lehetővé, de a legtöbb jelenleg elérhető fotokromatikus sportszemüveg jellemzően a lassan változó fényviszonyhoz ajánlott (pl. befelhősödik, kibújik a nap). A teljes szemüvegválasztékot itt találod.

A fényviszonyokhoz alkalmazkodni kell: az egyik út a cserélhető lencsés sportszemüveg, a másik a fényre változó szűrést kínáló fotokromatikus lencse

4k_hogyan válassz kerékpáros szemüveget design típusok mire figyelj a választásnál

Ezenfelül a szemüvegnek a szükséges szellőzést és a páramentességet is biztosítania kell. Nagy melegben kellemetlen érzés, amikor szemüregünk „izzad”, nedves időjárásban pedig szellőzés hiányában a lencse bepárásodik. A legjobb lencséket hidrofób bevonattal látják el, ezek a külső felületről a csapadékot „lepergetik”. A prémium szemüveglencsék ezen felül több bevonatot kaphatnak: a korábban említett UV-szűrő is lényegében egy fedőréteg, ezen felül számos modell a tükröződésmentes bevonattal is rendelkezik. Az ilyen lencsék esetében a közvetlen fénysugarak nem okoznak homályosságot, és nem csökkentik a kontrasztot. A másik gyakran „bevetett” látásjavító technológia a polarizált bevonat, amely a tükröző (pl. víz- vagy fém-) felületekről szűri ki az élfényeket. Polarizált lencsével az átlagosan világos vagy sötét részek nem sötétednek, megmaradnak a kontrasztok, csak az igazán zavaró fények tűnnek el a látómezőből. Végzetül a dioptriás szemüveget használóknak ma már lehetőségük van a kerékpározáshoz dioptriás vagy dioptrizálható szemüvegtípust választani. Itt a legegyszerűbb megoldást a szemüveglencsén belül elhelyezett opcionális dioptriás adapterlencse, ennek alkalmazhatósága a termékleírásokban rendszerint szerepel.

Számos prémium bicajos szemüveg dioptriás lencsét is fogad 7_hogyan válassz kerékpáros szemüveget design típusok mire figyelj a választásnálA keret minősége illetve kialakítása ugyancsak fontos tényező a vásárlásnál. A szemüveg négy meghatározó ponton érintkezik a fejjel: oldalt a két szár, középen pedig az orrtámaszpár biztosítja a megfelelő helyzetet. Sportolás közben a szemüveg stabilitása alapvető. Kellemetlen - sőt potenciálisan veszélyes – a menet közbeni esetleges elmozdulás vagy az ezt követő igazgatás. Pedig erre reális az esély az izzadás és a terep okozta rázkódás miatt. A sportszemüvegek döntő hányadánál a kontaktuspontokon elhelyezett gumírozások hivatottak megakadályozni a csúszkálást. Emellett egyáltalán nem árt, ha a szilikonból készült „gumibakok” szögben és pozícióban állíthatók- főleg az orrtámasz esetében! A komolyabb szemüvegmodelleken az idővel elhasználódó gumirészek cserélhetők, ráadásul a szivárvány minden színében kaphatóak, így a ruházathoz, bringához igazíthatod őket. És ha már választásról van szó, nem mehetünk el szó nélkül a mai szemüvegek dizájnja és a színválasztéka mellett, ami egyenesen elképesztő.

Szerencsére az „emeleten” sem vagyunk egyformák: tehát fontos a szemüvegkeret és a támaszok állíthatósága..

3k_hogyan válassz kerékpáros szemüveget design típusok mire figyelj a választásnál

Összegzés:
Eme szemüvegválasztás „kiskáté” összegzéséhez jegyezzük meg a következőket! A látás a legfontosabb érzékszervünk, a kerékpározás pedig – történjen az forgalomban vagy technikás terepösvényeken – magasfokú koordinációs képességet feltételez. Az USA-ban évente több, mint 100 000 szemsérülést jegyeznek fel, ezek 90%-ban elkerülhetők lennének szemüveghasználattal. A kerékpározás az a sport, amelynél nem ütközik akadályba a szemvédelem alkalmazása – ellentétben mondjuk a küzdősportokkal. Az UV-szűrés hatékonyságát nem tudjuk eléggé hangsúlyozni, kiváltképpen a sötét, fokozott szűrőfaktorral rendelkező lencsék használata esetén. Maximális mértékű és egyben a teljes UV-spektrumot átfogó szűrésre van szükség, amely csakis fejlett, gyakran többrétegű bevonatokkal biztosítható. Épp ezért nem ajánlott „aluljáróban” vagy a hipermarketekben vásárolni olcsó napszemüveget!

1k_hogyan válassz kerékpáros szemüveget design típusok mire figyelj a választásnál

Ha hasznosnak találtad a cikket, add tovább. Oszd meg Facebook-on vagy bármely közösségi oldalon, ezzel segítve másokat, és a mi projektünket!

Árukereső.hu