Az akkumulátor vs. dinamó vitát nem célunk eldönteni, mindazonáltal elvitathatatlan, hogy az agydinamóval üzemeltetett kerékpárvilágítás mindig üzemkész, megbízható, használata pofonegyszerű, sok esetben automatikus, és soha nem kell az akkumulátort tölteni vagy a rendelkezésre álló időt figyelni. A számos üzemmód, kapcsoló és töltöttség-kijelző helyett olyan intelligens funkciókat kínál, amely akkus rendszereknél ritka. Ráadásul ma már maximális teljesítményre sem lehet panasz: a korszerű dinamós világításrendszerek jó fényerővel bíró LED-es lámpákat tartalmaznak, közel olyan technikai paraméterekkel, mint az „izmosabb” akkus típusok.
Cikkünk fókusza az agydinamó és a rá megannyi épülő kerékpárvilágítás-rendszer. Részletesen bemutatjuk, hogy mire képesek, egyúttal milyen előnyöket kínálnak az elterjed akkumulátoros világításokkal szemben. Korábbi cikkünk végig vette a kerékpárvilágítás fontosságát és lehetőségeit, így az általános kérdésekkel most nem foglalkozunk.
A dinamós világítás esetén a kerékpáros által termelt energia forrása jellemzően az első kerékagyba integrált apró generátor, amit a kerék forgása hoz működésbe. Ezt hívjuk agydinamónak. A konstrukció rendszerint kisebb mechanikai ellenállást, kiegyensúlyozottabb feszültséget és nagyobb teljesítményt biztosít, mint a korábban népszerű gumi által hajtott dinamótípus. Ma a dinamó által megtermelt energia nemcsak a kerékpárvilágítást üzemeltetheti, hanem egyéb elektronikus eszközöket is elláthat árammal. Erre jó példa a GPS computer, a telefon vagy egy külső akkumulátor, amely egyéb eszközök későbbi feltöltésére szolgál. Magyarul menet közben megtermeljük az energiát, ami készülékeinket a nap során működteti.
Mit tud a dinamó?
Habár a dinamó fő funkcióját a világítás jelenti, túrázás során a bevezetőben említett plusz funkciók legalább olyan nagy szerepet kaphatnak. Persze az energia nincs ingyen, hiszen maga a kerékpáros termeli. A sebesség rovására megy, mégis a modern agydinamó rendkívül hatékony áramfejlesztő. A szükségesen felül alig vesz el a hajtásenergiából: sötétben teljes fényár mellett nagyobb ellenállást képez, de amikor csak a telefont tölti, ennek töredékét.
A dinamó felépítése és működése relatíve egyszerű. Az agytest mögött egy sor váltott polaritású mágnest találunk, ezen belül egy réztekercs, majd a tengelyen egy erős statikus mágnes kap helyet. A mag egy állandó mágneses mezőt hoz létre, a gyorsan forgó mágnesek pedig áramot fejlesztenek a tekercsben. Minél gyorsabb a kerékagy forgása, annál nagyobb az energiatermelés. Az agydinamót egy bizonyos sebességre optimalizálják, amely a leghatékonyabb működést biztosítja. (Léteznek sporthasználatra szánt dinamók, amelyek nagyobb átlagsebességet vesznek alapul, a specialista márkák mellett a Shimano is kínál ilyen típust.)
Teljesítmény
Az hogy mennyi energiát termel - illetve vesz el a hajtásból az a rá kapcsolt fogyasztók mellett -, elsősorban a névleges teljesítmény függvénye. De még mielőtt nagyon elindulnánk az áramkörök irányába, tisztázzuk, hogy az összes forgalomban kapható kerékpárdinamó 6V-os rendszerű, valamint váltóáramot generál. A megtermelt áram átlagos és maximális mennyisége a típustól és felépítéstől függ, a piacon jellemzően 1,5W, 2,4W vagy 3.0W teljesítményű dinamók kaphatók. A „másfelest” jobb elfelejteni, az csak arra van, hogy gyártóknak legyen mit az olcsó városi bicajokra szerelni. Viszont léteznek 3 wattnál „izmosabb” dinamók: például a Shimano UR700 5,5W-ra is képes, ami LED-es világítást feltételezve már rendesen beteríti az utat.
Ahogy már említettük, az adott sebesség mellett előállított energiát a kerékméret is befolyásolja: minél KISEBB a kerékátmérő, annál gyorsabban forog az agytest, így a teljesítmény is ezzel arányosan nő. Mindebből következik, hogy nagy fényerejű világtáshoz, szerény átlagsebességhez a rendelkezésre álló legnagyobb teljesítménnyel rendelkező dinamót érdemes választani, de kisebb kerékmérettel a fényerő simán „felturbózható”.
Kis kerékkel adott sebességnél nagyobb a fényerő!
Az agygenerátorok nagy része váltóáramot (AC) termel, amit USB töltéshez egyenáramra kell átalakítani, valamint a feszültséget is megfelelően kell redukálni és stabilizálni. Erre csakis a legmodernebb dinamós rendszerek képesek. A korszerű technikának köszönhetően az ilyen agydinamók rendszerint hatékonyabbak is, valamint tömegük is alacsonyabb. Érdemes megjegyezni, hogy oldalfalas rendszerű dinamóból is létezik könnyen forgó, erős, minőségi konstrukció, de az ilyenek ára megközelíti az agydinamókét. Hatalmas előnye, hogy fizikálisan leválasztható a hajtástól, így amikor nincs rá szükség, semminemű hajtási veszteséggel nem kell számolni. A Bikepro webshop mindkét típust kínálja.
Ne temessűk még a hagyományos "dörzsit"!
Plusz funkciók
A korszerű világításrendszer nemcsak az agydinamó által biztosított funkciókra épül. Jelentős technikai előrelépést jelent az állófénnyel rendelkező első és hátsó lámpatestek, amelyek a megállást követően akár több percig világítanak. Ez jól jön kereszteződésben állva, vagy az út mellett történő rövid leállás, átöltözés esetén. Ezen felül számos első lámpatest fényérzékelővel rendelkezik, így a világítás be- és kikapcsolása – továbbá az intenzitás és üzemmód – opcionálisan automatikusra állítható. Megálláskor az ilyen lámpa pár percig még világít vagy villog.
A lámpatestet a dinamóval vezeték köti össze. Az első világítás esetében a bekötés egyszerű művelet, a hátsó lámpához viszont a vezetéket a vázon belül kell elvezetni. Éppen ezért sok esetben praktikus a hátsó világítást akkus villogóval megoldani. Ebben az esetben viszont le kell mondani a fényérzékelős elől-hátul automatikus működésről.
Pedelec (e-bike) kerékpároknál további lehetőség az akkumulátor és a generátor intelligens összehangolása. A világításrendszer működhet bármelyikről, a generátor pedig lejtmenetben töltheti az akkumulátort. Teljes akkulemerülés esetén a világítás funkció így még megmarad: a célállomásra pedálozással mindig eljuthatsz. Túrázáshoz ennél jobb felállást el sem lehet képzelni!
Összegezve a fentieket: az agydinamós kerékpárvilágítás a napi közlekedéshez, azaz ingázóknak, vagy túrázásra ajánlható. Minél távolabb biciklizel a kiépített infrastruktúrától, annál nagyobb előnyöket kínál az energiaforrástól független kerékpározás. Habár számos városi és túrakerékpár eleve rendelkezik agydinamóval, a rendszer a kerékpárra utólag is felszerelhető.
Különleges, egyedi dinamós rendszerek is kiépthetők...
Melyiket vegyem?
A világításrendszer kiválasztásánál érdemes figyelembe venni a kerékpározás jellemző helyszínét. A bicajos közlekedés kivilágítás szempontból is különbözhet: van, aki végig közvilágítással ellátott környezetben kerékpározik, mások – vidéken, vagy a városi agglomerációból - olyan utakon is tekernek, ahol nincs közvilágítás. Az előbbiek számára a piacon kapható bármely korszerű agydinamós rendszer megfelel. A vaksötétben közlekedők válasszanak legalább 30 lux (kb. 300 lumen) fényerejű lámpát (50 lux sem túlzás), és teljesítményben ehhez passzoló agydinamót! Például a Shimano Alfine, a Biologic, a Sturmey Archer vagy a SON agydinamók erre a célra tökéletesen alkalmasak: stabilabb feszültséget tudnak előállítani, és ellenállásuk is alacsonyabb, mint a belépőszintű modelleké.
Az agydinamóhoz tervezett prémiumszintű első lámpák meglepően jól működnek. Vegyük példának a holland AXA Blueline 50 T-Steady első lámpát, amely alkonykapcsolóval, állófénnyel és nappali üzemmóddal rendelkezik. A kompakt, és sportos lámpatest fejlett lencséje optimálisan terít, oldalról is jól látszik a kerékpáros. Számos automatikus üzemmódot kínál, érzékeli a fény erősségét, a „Steady” funkciónak köszönhetően a lámpa megállás után 4 percig tovább világít. A robusztus tartó segítségével a lámpa stabilan felszerelhető, rossz úton is biztosan áll. A lámpa víz-és ütésálló, bizonyítottan tartós darab. Az 50 Lux teljesítmény hozzávetőleg 60 méteres fénycsóvát generál, a láthatóság pedig akár 3,5km.
Ez tényleg "odaver"!
Ettől feljebb is van: ma már szó szerint csak a pénztárca szab határt a teljesítménynek. Egy csúcs dinamós lámpa akár 100 lux-ot is tud, ami a régebbi autólámpáknál is nagyobbat világít! Ezzel simán lehet 60 km/h-val suhanni a lejtőkön. Ezen felül az állófunkciót biztosító „puffer” itt már rendszerint akkus rendszerű, akár tízperces működéssel. Persze egy ilyen lámpa áramellátásához nem lesz elegendő egy „dörzsis” dinamó: az agydinamóból is célszerű jobbfajtát venni.
A prémium dinamók nemcsak azért jobbak, mert stabilabb áramot és feszültséget tudnak előállítani, hanem gördülési ellenállásuk is jóval kisebb. A már említett Schmidt SON e tekintetben az etalon. A BioLogic Joule 3 pedig egyenesen szembe megy minden sztereotípiával: nem csak hogy gyönyörű, de 73%-os hatékonyságával az egyik legjobb a kategóriájában. Titka a szabadalmazott mágnes elrendezés: ég és föld a különbség egy átlagos olcsó agydinamóhoz képest!
Kompatibilitás
A dinamós világításrendszert úgy kell összeállítani, hogy az igényelt teljesítményt biztosítsa, ami függ a környezettől, a sebességtől és a felhasználási céltól. Az agydinamó által leadott teljesítményt befolyásolja a bicajos átlagsebessége és a kerékméret, vagyis ezeket is bele számítani a képletbe. Ezen felül az agydinamó készülhet felni vagy tárcsafék-rendszerhez, az utóbbi mindkettőhöz alkalmazható, így a későbbi kerékpárcserét figyelembe véve mindenképpen a jobb választás. A „tárcsás” dinamó ugyancsak két változatban kapható: hagyományos hatfuratos vagy a CenterLock tárcsákhoz. A CenterLock-os dinamó adapterrel fogadhat 6-csavaros rotort, míg a fordított eset nem lehetséges.
Nem utolsósorban az agydinamó tengelyrögzítésének meg kell egyezni a villával, máskülönben az is cserére szorul, ami tovább növeli a rendszerbeállítás költségét. Sajnos néhány kerékpártípusba semmilyen vagy csakis speciális agydinamó modell nem szerelhető be. Amennyiben az eredeti kerék átfűzéséről van szó, az agydinamó furatszámának egyezni kell, a küllőhossz a nagyobb peremméret miatt viszont valószínűleg nem lesz megfelelő. Figyelni kell arra is, hogy az elektromos csatlakozása az korszerűbb Schmidt SON rendszernél speciális villakialakítást igényel, aminek meglétét vásárlás előtt tisztázni kell.
Előnyök és hátrányok
Az agydinamó kétségtelenül nem minden kerékpáros stílushoz, felhasználáshoz passzol, így az olvasóra marad a döntés, hogy érdemes-e beruházni generátoros rendszerbe. Megpróbáltuk összeszedni a rendszer erényeit és hátulütőit, ami remélhetően megkönnyíti a választást.
+ Megbízhatóság
A világítás mindig biztosított, soha nem fordul elő, hogy az akku lemerült. Ha nap nap után tekersz, váratlan időpontokban kell nyeregbe pattani, feledékeny vagy, nem akarsz állandóan azzal foglalkozni, hogy épp mennyi „szufla” van az akkuban, a dinamós rendszer egyenesen neked találták ki. A mindennapi közlekedés során pont ezek az igények merülnek fel.
+ Önellátás
Egy túra során nem mindig lehet tudni, hol áll rendelkezésre áramforrás a világításrendszer és egyéb elektronikus eszközök töltésére. Ha gyakran túrázol civilizációtól távoli helyeken, a teljes energiafüggetlenség kész megváltás. Vagyis egy gonddal kevesebb, teljes mértékben elmerülhetsz a kalandban, ne kell azon stresszelni, hol találsz konnektort!
+ Energiautánpótlás
A telefon és a GPS notórius energiazabáló, hosszabb napi távok esetén simán lemerül. Egy USB kimenettel rendelkező agydinamós rendszer a problémát egyszer is mindenkorra megoldja. Amikor épp nincs szükség rá, a dinamó tölthet külső akkut (powerbank), amiben a megtermelt energia tárolható.
+ Hőmérséklet- és időjárásfüggetlen
Tudva levő, hogy az akku nem szereti a hideget. Ilyenkor kapacitása csökken, nagyobb fogyasztót rákapcsolva élettartama is jelentősen csökkenhet. Habár a mai akkus eszközök rendszerint jól szigeteltek, a rövidzárlat esélye mindig ott lapul. Ugyanez elmondható a töltésre: az akkucellák váratlanul mondják fel a szolgálatot, ami nemcsak költséges, hanem tűzveszélyes is.
+ Minimális karbantartás
Az agydinamó lényegében karbantartásmentes, a Schmidt SON dinamók szervizperiódusa a gyártó szerint 50,000km. Akkus rendszerből 50 ezer kilométer során valószínűleg több szükséges.
+ Időmegtakarítás
Kutatók megvizsgálták, mennyi időt töltenek az emberek „töltéssel”. Hát nem keveset. Ki-be dugdosni, konnektort találni, várni a feltöltésre mind-mind időveszteség.
+ Nem fogod érezni a lassulást!
Régen a „dörzsis” dinamó érezhető ellenállást keltett. Ezt elsősorban nem a forgás idézte elő, hanem a gumira nehezedő nyomás, ami jelentős gördülési ellenállást okoz. Ezzel szemben az agydinamók csapágyazott szerkezetek, ahol a forgóenergia jellemzően 40-50, a csúcs típusok esetében akár 75%-os hatékonysággal alakul át árammá. Vagyis néhány watt hajtásenergiával egy dinamót könnyedén „csiszre” járathatsz. Ez ugyebár a jellemző hajtásteljesítmény 3-10%-a, ami a gyakorlatban észrevehetetlen, mérni is legfeljebb a laborkörülmények közt lehet. Amikor a világítás nem üzemel, az ellenállás 1W körül van, és ami energia ilyenkor termelődik, töltésre simán felhasználható.
Nézzük, hogy milyen hátrányokkal kell szembenézni, ha a kerékpárra dinamós rendszert szerelsz!
̶ Költséges
Egy minőségi akkus világításhoz képest a dinamó mindenképpen többlet költséggel jár. Valamint óva intenénk mindenkit, hogy a legegyszerűbb komponenseket válassza, hiszen az olcsó agydinamó kevésbé lesz hatékony, több hajtásenergiát emészt fel, és rendszerint nehezebb is. A lámpatesteknél a plusz fényerő mellett a prémium szint többlet funkciókat tesz lehetővé.
̶ Ellenállás
Az agydinamónak valamennyi ellenállást folyamatosan képez. Így ha az elsődleges cél a sebesség maximalizálása, akkor a dinamó nem a megfelelő eszköz. Hosszútávú versenyzéshez inkább az akkus rendszer való, már ha a töltése megoldható. Túrázás során a 22,4 és a 22,2km/h óra átlagsebesség között nincs érdemi különbség.
̶ Sebességfüggő működés
A legtöbb agydinamó 12-20km/óra közötti sebességhez optimalizált – legalábbis 28”-os kerékméretnél. 10km/óra alatt a világítás intenzitása észrevehetően csökken, ami emelkedőkön gyakorta előfordul. Ilyenkor a rendszer töltésre sem képes. 20km/óra felett a hatékonyság ugyancsak csökken, hiszen az ellenállás nő, de a leadott teljesítmény már alig. Amennyiben ennél gyorsabb átlaggal hajtasz, megfontolandó egy sporthasználatra tervezett agydinamó beszerzése.
̶ Körülményes beszerzés, felszerelés
A kerékbe fűzött dinamó külön is megvásárolható, dacára sokan egyedi kereket fűzetnek. Ez biztosítja az igényeknek megfelelő kereket, ami jó esetben esztétikailag is passzol a hátsóhoz és a kerékpárhoz. Ezen felül a vezetékeket a villában/vázban is el kell vezetni, ami sok esetben kreativitást és türelmet igényel. Végezetül a lámpatestek rendszerint konzolos rögzítést kapnak, aminek szerelése körülményesebb a szokványos szilikongumis kormányrögzítésnél. Persze a beszerelést csak egyszer kell elvégezni…
̶ Nagyobb tömeg
Hozzávetőleg azonos teljesítménynél a dinamós világításrendszer teljes tömege minden esetben nehezebb lesz. A legkönnyebb dinamók valamivel fél kiló alatt vannak, ami kb. 300 grammal több, mint az átlag első agy gyorszárral. A lámpatestek persze kissé könnyebbek, mint az akkumulátort tartalmazók (vagy a külön akkupakk), de ez nem kompenzálja a többletet. A különbség persze modellfüggő, valamint az sem mindegy mekkora akkukapacitással hasonlítjuk össze. Egy szó mind száz, egy kis súlytöbbletet mindenképpen le kell nyelni az energiafüggőség felszámolása érdekében.
̶ Komplikáltabb defektszerelés
Defektjavításkor az agydinamó vezetékeit ki kell húzni, majd visszaszerelés után ismét csatlakoztatni. Nem egy rakétatudomány, de egy feladattal több az amúgy is problémás szituban. Szerencsére a jobb agydinamók gyorszáras kerékrögzítést kapnak, a Schmidt kihozott egy olyan elektromos csatlakozó rendszert, amit nem kell a kerék kiszerelésekor megbontani (ellenben speciális villakialakítást igényel).
̶ „Steady” funkció esetleges hiánya
Szerintünk nem érdemes olyan agydinamós világítást beszerelni, amely nem biztosít megállás utáni világítást, mégis sok lámpából hiányzik. Ez potenciális veszélyforrás. Az intelligens „Steady” rendszerek ezen felül meredek emelkedőkön is kompenzálják az alacsony energiatermelést, vagyis még gondolkodni sem érdemes ezen a funkción.
Az állófény elengedhetetlen funkció!
A Bikepro webshopban a legtöbb fent említett agydinamó és lámpatest megtalálható. Számunkra fontos a kerékpár független energiaellátása, ami nemcsak a távoli vidékeken tett túrázás során nyújt elvitathatatlan előnyöket, hanem a mindennapi közlekedésben is. A tapasztalat azt mutatja, hogy a Shimano Alfine, a Sturmey Archer vagy a SON agydinamók minden igényt kielégítenek, stabil feszültséget tudnak előállítani, gördülési ellenállásuk is bőven elfogadható. Új dinamós rendszer telepítéséhez mindenképpen ezeket a közép- és felsőkategóriás típusokat ajánljuk. Lámpatestből pedig mindenképpen a fejlett funkciókkal ellátott, városi használatra minimum 30, közvilágítás nélküli helyekre 50 Lumen teljesítményű első világítást javaslunk. Hátra egy korszerű akkus villogó is beválhat, mindamellett kínálunk számos állófényes dinamó-specifikus modellt is.
Reméljük a cikk elnyerte tetszésed, és hasznosnak bizonyul! Ha célba talált, tudod, mit kell tenni: terjeszteni, népszerűsíteni!