A mi webes sütijeink (cookie) diétásak, nem hizlalnak, gyorsítják és segítik a weboldal használatát, és lehetővé teszik, hogy személyre szabottabb szolgáltatást tudjunk nyújtani a számodra.Ha most inkább valami sósra vágynál, a saját böngésződben tudod kezelni őket, az alábbiak szerint. 

Patent vagy platformpedál: mikor, melyiket érdemes használni?

Németh Balázs és Ardó Tamás
2022. 10. 21. 00:00:00
Patent vagy platformpedál: mikor, melyiket érdemes használni?

A pedál funkciója meghatározó: itt egyesül az ember és a gép, a láberő és a lánchajtás. A pedál a lábnak támaszt biztosít, a dugattyúszerű mozgást forgóvá alakítja, ennek köszönhetően a kerékpár-mechanika az önerőből történő helyváltoztatás leghatékonyabb módja. Habár a bicaj működtetéshez a pedál „taposása” is elegendő, a cipő rögzítése számos előnnyel kecsegtet. Régen ez klipsszel és szíjjal valósult meg, manapság automata pedálkötés biztosítja a fokozott stabilitást és hatékonyságot.


A pedáltípusokkal valamint azok beállításával egy korábbi írás részeletesen foglalkozott. Itt a második „felvonás”, amelyben arra próbálunk választ adni, hogy milyen kerékpározási stílushoz vagy felhasználáshoz kinek, melyik pedálrendszer a megfelelő. Más szemszögből nézve, miként határozza meg a pedál a kerékpározás élményét, biztonságát, valamint milyen korlátot jelent az adott bicajos stílusnál. Szó lesz emellett a kerékpárirányításról, a hajtáshatékonyságról, a mindennapi közlekedéshez elengedhetetlen praktikumról, a kompatibilis cipőkről és a sok egyéb használati szempontról.

33_kerekparpedal

Mire való a pedálkötés?

Korábbi cikkünkből kirajzolódik, hogy a pedálválasztás egyik sarkalatos pontja a csapágyazás, a másik a stabilitás. A stabilitás meghatározza a leadható erőt és a hatékony pedálozást, másfelől megakadályozza a talp lecsúszását, ami potenciális balesetveszély. Ennek elősegítésére fejlesztették ki a szíjas-klipszes mechanikus kötést, majd a patentpedált (pl. SPD, Look, SPD-SL). A köznapi beszédben patentpedálnak hívott modern rendszer kétségkívül praktikusabb, biztonságosabb, hátulütője mindössze a nagyobb beruházás, hiszen a pedál megvásárlása mellett speciális cipőt is igényel.

Ugyanakkor a kötést nem kínáló platformpedál taposófelülete is biztosíthat plusz stabilitást. Az egyik módszer a kontaktfelületet növelése, a másik a felület csúszásmentesítése, ami a fém pedálfelületbe becsavarható, elhasználódás estén cserélhető, acélszegecsekkel, a felület gumírozásával vagy érdesítésével történhet. Ez utóbbi megvalósítható a felületből kialakított tüskékkel, hasonlóan a platformon található fémtüskékhez, ami középkategóriás pedáloknál gyakori megoldásnak számít. Mindhárom tulajdonság jelentősen fokozza a talp tapadását, csökkentve a lecsúszásveszélyt. Bizonyos felhasználási célokhoz ez bőven elegendő, vagyis a nem feltétlenül szükséges pedálkötést alkalmazni.

13_kerekparpedal

Melyik pedál mit tud?

A kötés nélküli pedáltípusnál maradva a felhasználási cél szempontjából fontos megkülönböztetni a taposó- és platformpedálokat. Bizonyos szakágakban és stílusoknál (lásd BMX, dirt jump, donhill és freeride) a magasszintű stabilitás nélkülözhetetlen, hiszen a kerékpár irányítása a súlypontáthelyezésen múlik, amiben minden kontaktpont, beleértve a láb is fontos szerepet kap. Ellenben az esetleges bukásnál vagy lábkapcsolat nélküli trükköknél előnyös, ha nincs merev kötés a láb és a kerékpár között. Ebből kifolyólag a patentpedál az említett szakágaiban nem terjedt el, helyette a nagyobb felületű pedáltestet szegecsekkel látják el. Hagyományosan eme típust nevezzük platformpedálnak.

Felhasználás és jártasság szerint válassz pedált!

32_kerekparpedalEzzel szemben a taposópedál készül a nem teljesítménycentrikus kerékpárosok számára is, azaz mindennapi használatra, közlekedésre, kikapcsolódásra, túrázásra, hobbi szintű sportolásra. Az utóbbiak esetében szólnak érvek a pedálkötés mellett, de a kerékpárosok nagyobb része az egyszerűbb és olcsóbb szisztémát részesíti előnybe. Ugyanakkor a kezdő kerékpáros többnyire idegenkedik a pedálkötéstől, a pedálhoz csatolt lábbal nem érzi magát biztonságban, fél attól, hogy szükség esetén nem tud a pedálkötésből kilépni. A tanulóidőszakban tehát a taposópedál ajánlott, később, amikor a közutakon vagy terepen bármilyen helyzetben magabiztos a haladás, érdemes elindulni a patentpedál irányába. Erre elsősorban az SPD-kötésrendszert javasoljuk.

A pedálkötés által biztosított többlet stabilitás a legtöbb bicajos szakágában jól hasznosítható. Nem csak a teljesítménycentrikus kerékpározást segíti elő: a lábfej stabilitása és pozíciója a biomechanika és a hatékony hajtástechnika alappillére, másrészt a lecsúszásveszély csökkentésével fokozza a biztonságot. A patentpedál szisztéma a síkötésekhez hasonló: a pedálra lépés rögzíti a speciálisan erre a célra tervezett kerékpáros cipőt, a boka elfordítása pedig megbízhatóan oldja a kötést. A láb helyzete stabil és állandó, a hajtás hatékonysága pedig csakis a pedálozás-technikán múlik.

Az SPD és a Look-rendszerű pedálkötés közti különbség: különböző cipő, eltérő felhasználás...

32k_kerekparpedal

Két fő pedálkötés-rendszer van ma forgalomban: a kétfuratos SPD- és a háromfuratos Look-rendszer. Az előbbi típus a stoplit a cipőtalpba integrálja, így a lábbeliben nemcsak bicajozni lehet, hanem a kényelmes gyaloglás lehetősége is biztosított. A patentpedál-rendszerek másik vonala az országúti kerékpárokon alkalmazott külső stoplielhelyezés, itt nagyobb a kontaktfelület, mint az SPD esetében, ami ergonómiai és erőátviteli előnyökkel jár, valamint alacsonyabb tömeget és jobb aerodinamikát tesz lehetővé. Használata kiváltképp országúti versenyzésre ajánlott.

Habár a fémkeretes pedál rendszerint átalakítható klipszes-szíjas pedálkötésre, ennek használata nem kifejezetten praktikus: mind a kioldáshoz, mind a rögzítéshez le kell nyúlni, manuálisan becsatolni majd megálláskor kioldani. Kezdőknek semmi esetre sem ajánlható: a legtöbb kerékpáros egy tapadást fokoplatformpedállal jobban jár. Az említett pedáltípusokról bővebb információ korábban megjelent cikkünkben olvasható.

Ha minden kötél szakad, és semmiképpen nem kezdőknek!

18_kerekparpedal


Kinek és milyen felhasználásra?

Kezdő (újrakezdő) bicajosok

A taposó pedál fő előnye a gazdaságosság, az intuitív használat, a tetszőleges cipőválasztás, a villámgyors lábletétel valamint kiváló sár, hó és egyéb akadályozó tényezőkkel szembeni tolerancia. Sokak számára ezen érvek eleve meggyőzők. Ha nem vágysz a nagyobb teljesítmény után, nem szoktál sprintelni, idegenkedsz a fix pedálkapcsolattól, akkor nincs miről beszélni. A kezdő (újrakezdő) kerékpáros az első néhány száz kilométeren jobb, ha műanyag taposópedállal indít, minthogy a pedálkötés használata koncentrálást és gyakorlást igényel. Az összpontosítás irányuljon a kerékpár biztos kezelésére és ne a pedálhasználat elsajátítására.

11_kerekparpedalPersze nem mindegy, hogy milyen az a műanyag pedál. A kerékpárhoz kapott jellemzően silány minőségű darab helyett célszerű már erre az időszakra is jobb tapadást biztosító, gumírozott vagy anyagában érdes platform variánst beszerezni. A pedálkötésre váltás után tartalék pedálként szolgálhat, esetleg átkerülhet egy másik kerékpárra az elhasználódott/silány pedál helyére. A műanyag mellett az aluötvözet pedáltestű, minőségi darab is szóba jöhet e célra, de az borítékolhatóan drágább lesz. A klasszikus fémkeretes pedálok szerintünk erre a feladatra kevésbé alkalmasak. Habár többnyire jófajta csapágyazással rendelkeznek, illetve a keret is segít a cipőtalp stabilan tartásában és pozícionálásában, a cipőtalpat fokozottan amortizálja. Ez különösképp megfigyelhető a rugalmas sportcipőkkel való használat során.

Szerintünk a hagyományos fémkeretes pedál helyett manapság van jobb alternatíva!

19_kerekparpedalEmellett sokan gondolják, hogy a fémkeretes jó átmenet biztosít a pedálkötés felé, hiszen a pedálra klipsz és szíj is szerelhető. Dacára ezt az utat kezdőknek nem javasoljuk: a szíjazás biztonságos használata még a patentpedálnál is több odafigyelést és betanulást igényel, őszintén, csakis „vén rókáknak” érdemes ilyen irányba elindulni, akik elég gyakorlottal rendelkeznek, viszont nem akarnak nagyobb összeget áldozni korszerű patentpedálra. Szerencsére a cipőamortizáció elkerülése érdekében a gyártók számos pedálnál a fémkeretet teljesen vagy részben gumival borítják. Az ilyen pedál lényegében platformpedál tekinthető, de a kisebb kontaktfelület miatt inkább általános közlekedésre ajánlható.

Retro kerékpárokra és csakis tapasztalt bicajosoknak! 21_kerekparpedalA kerékpárral való összeszokást követően egy jófajta, minőségi platformpedálra váltás is opció. A szegecseknek köszönhetően többlet stabilitást biztosít, és egy bizonyos árszint felett a csapágyazás valamint tömítés is elfogadható, a prémium típusok esetében pedig kifejezetten jó. Kezdő kerékpárosok esetében viszont a hegyes szegecsek problémát jelenthetnek: egy esetleges talplecsúszás - ne adj isten bukás – esetén a sípcsontot vagy a vádlit csúnyán „megdolgozhatják”. A cserélhető szegecses típusok különösen veszedelmesek e téren, így azokat csakis gyakorlott kerékpárosoknak ajánljuk. A műanyag vagy alu pedáltest anyagából kialakított „bütykök” a lábszárra nézve kevésbé veszélyesek, a cipőtalppal sem bánnal olyan durván, mint az éles fémkeret. 42_kerekparpedal

Haladó hobbi kerékpáros

A tapasztaltabb bicajosnál a pedálválasztást sokkal inkább meghatározza a felhasználási cél, mint a kezdők esetében. Országúti kerékpározáshoz a patentpedál ajánlott, mindazonáltal először érdemes gyaloglásra alkalmas talppal rendelkező, kétoldalas belépést kínáló SPD rendszer használatát megtanulni. Később esetleg felmerülhet az országúti rendszer is, amely nagyobb stabilitást és hatékonyabb hajtást tesz lehetővé, de nem versenyszerű bicajozásnál nincs akkora különbség, amiért érdemes feláldozni az egyszerű és kényelmes gyaloglás lehetéségét. Magyarul a Look, a Time és az SPD-SL rendszer előnyei leginkább a versenysportban kamatoztathatók.

Első patentpedálnak mindenképpen a gyaloglásra alkalmas SPD-rendszer ajánlott...
3_kerekparpedal

Az MTB „műfajt” - ami terepen kerékpározást jelent – a pedálhasználat szempontjából célszerű több szegmensre bontani. Hobbi MTB felhasználáshoz mind a platformpedál, mind az SPD patentpedál megfelel: ez utóbbival a hajtás hatékonyabb lesz, de nagyobb befektetést és begyakorlást igényel. Az egyszerű, kevés tapadást biztosító műanyag pedálok használata viszont terepen egyáltalán nem javasolt, a fémkeretes szóba jöhet, főképp gumírozott felülettel, de klipsz és szíj nélkül, hiszen azt egyenlen terepen, váratlan helyezetekben nem lehet elég gyorsan kioldani. Szerintünk általános sportcipőhöz a műanyag-, akár az alumíniumtestes, anyagában „szegecselt” pedál jobb választás. Amennyiben speciális kerékpáros cipőt is vásárolsz, a cserélhető, hegyes szegecses nyújtja a legjobb tapadást, bár ilyen befektetés mellett a patentpedál talán ésszerűbb alternatíva.

Fontos megjegyezni, hogy a gyártók készítenek erős, nagy megterhelésre felkészített műanyag testű pedálokat is, ezek rendszerint üveg vagy karbonszálakkal erősített alapanyagból készült típusok. Onnan lehet felismerni, hogy profil és formai kialakítás szempontjából nagyon hasonlóak az alacsony profilos alutestű pedálokhoz. A vékonyabb test eleve jobb minőségű szálerősített műanyagot feltételez.

36_kerekparpedalA cipőtalppal való kapcsolat szempontjából a szálerősített műanyag tapadósabbnak, mint a kifényesedésre hajlamos szegecselt alu felület, más részről a műanyag szegecsek sérülékenyebbek, főleg a sziklákkal nincsenek „barátságban”. De így sincs minden veszve: a pedál taposófelületén 10-15 szegecs található, 1-2 elvesztése nem okoz akkora végzetes tapaszdásvesztést, tehát a pedál továbbra is jól használható marad.

A profi műanyag pedálok a legváltozatosabb színekben érhetők el, ami sokaknak fontos szempont. Az átlátszó, vagy színesen áttetsző pedálokat nagy terhelésre nem javasoljuk, mert ezek garantáltan nem tartalmaznak szálerősítés, valamint a nap UV fénye is idővel gyengítheti az alapanyagukat.

Az átlátszó típus nem elég erős, strapabíró! 41_kerekparpedal

Szintén mérlegelési szempont az időjárás és az egyéb körülmények. A vizes, saras, homokos cipőtalp a műanyag és alu szegecseket viszonylag gyorsan tudja koptatni, ezért ha gyakran bicajozol ilyen körülmények között, akkor neked mindenképpen az alu testű, cserélhető acél szegecses platformpedál a javasolt.

40_kerekparpedal

Az extrém MTB sporthoz leginkább a fém platformpedál ajánlható speciális bicajos csukával párosítva. Ennek alternatívája a kissé nagyobb kontaktfelülettel rendelkező SPD patentpedál és az ugyancsak SPD-kompatibilis ellenállóbb MTB cipő páros. Mindkét szisztéma beválhat, még a profi enduro vagy downhill versenyzők véleménye is megoszlik az ideális felállásról. Dirt jump, BMX, freeride stílushoz – elsősorban a trükkök és ugratások miatt - a platform „vonal” jobban illik.

Platformpedál egyoldalas dokkoló mechanikával: sokan ebben látják az arany középutat...

31k_kerekparpedal

Haladó szinten fontos szempont lehet a pedál-profilmagasság. A trükkök alacsony profilú pedállal jobban kivitelezhetők, hiszen stabilabb a láb-pedál kapcsolat, valamint a mínusz 8-10 mm jót tesz a súlypontnak és a kanyarsebességnek. Ez így leírva nem tűnik soknak, de hidd el, hogy agresszív tekerés, trükközés közben a különbség egy alacsony és magasabb profilú pedál között jól érzékelhető. A profilmagasság csökkentés hátulütője, hogy csökken a beépíthető csapágy mérete, vékonyabb/gyengébb lesz a tengely, és tömítéseknek is kisebb hely marad. Fejlett tervezéssel, jó alapanyagból dolgozva az említett hiányosságok egy része kiküszöbölhető, viszont ez mindenképpen visszaköszön a termék árában. Nem véletlen, hogy profi, erős, jól tömített, jól csapágyazott extrém alacsony profilú platform pedál ára a felső kategóriás ultrakönnyű patentpedálok vagy a középkategóriás hajtóművek árszintje felé kúszik. Közhely, de a csúcsteljesítményt meg kell fizetni…

38_kerekparpedalA többnyire szilárd burkolaton történő túrázás esetében ugyancsak megoszlanak a voksok a fémkeretes, a platform és a gyaloglásra is alkalmas SPD pedálkötés közt. Nem sok minden szól a patentpedál ellen, legfeljebb az, hogy egy település gyalogos felfedéséhez kényelmesebb a túracipő, mint a stoplis, valamint nem a sebességen van a hangsúly, így nem kell feltétlen a hajtáshatékonyságot „kimakszolni”. Amennyiben nem kell sokat megállni, a klipsszel-szíjjal ellátott fémkeretes pedál is számításba jöhet.

12_kerekparpedal

Általános közúti kerékpáros közlekedéshez, munkába járáshoz a műanyag platformpedál vagy a gumírozott keretes típus tűnik ideálisnak. Közúti forgalomban különben is jó, ha a lábat egy szempillantás alatt le lehet tenni, valamint nem szükséges speciális cipőt használni, naponta többször cipőt váltani. Ezen felül a kevésbé rideg pedálfelület remélhetően nem teszi tönkre az utcai cipő talpát. A fémkeretes, klipszes pedálok a körülményes használat miatt városi forgalomhoz egyáltalán nem ajánlhatók.

Dacára sok városi közlekedő SPD pedált használ, minthogy a gyakori felgyorsításokhoz a pedálkötés kifejezetten előnyös. Ezen a ponton lehetőségként felmerül a hibrid SPD pedáltípus, amely kizárólag az egyik oldalon kínál dokkolást, a másikon hagyományos platform vagy fémkeret található. Egy ilyen pedállal az aktuális úticél szerint választható mind a cipőtípus, mind a pedáloldal. A kerékpárral közlekedők mellett a hétvégi kirándulók számára ugyancsak a hibrid SPD típus jelentheti az arany középutat.

Egyik oldalon platform, másikon SPD pedálkötés...

30_kerekparpedal

A patentpedálra való átállást nem rakétatudomány: a betanulást gyártók ezt többféle módon egyszerűsítik. Az egyik a Shimano által jegyzett Click’R szisztéma, amely elsősorban hobbikerékpárosok számára készül. A pedál kétoldali belépést kínáló SPD-rendszerű, ezen felül többirányú kioldást kínál, használata egyszerű és intuitív. Tetejében a speciális Shimano CT cipő utcai sportcsukaként használható. A Shimano mellett más gyártók is kínálnak olyan cipőt, amelyben a gyaloglás természetes, a talp kellően hajlékony, de a stopli környékén attól még kellően megerősített. Stílusban is van választék: egyes SPD bicajos cipők az utcai lábbeliket imitálják, más modellek sportcipő fazonnal csábítanak.

8_kerekparpedal


Elhivatott bicajosok

Aki komolyan űzi a kerékpározás, versenyez, teljesítménytúrákon és egyéb megmérettetéseken vesz részt, annak jellemzően a felhasználásra optimalizált pedálszisztéma való. Országúti kerékpározáshoz háromfuratos Look, Time és SPD-SL rendszer (vagy annak másolatai), cross country, maraton és trail MTB-hez „karcsú” vagy platformmal rendelkező SPD, egyéb MTB szakágakhoz választhatóan felsőkategóriás platformpedál hozzá való cipővel, vagy erre a célra kifejlesztett SPD patentpedál dukál. Cikkünk elsősorban nem is ennek rétegnek szól, hiszen ők már feltehetően kialakult véleménnyel és kellő tapasztalattal rendelkeznek a pedálhasználattal kapcsolatban.

1k_kerekparpedal


Cipő és hajtókar-kompatibilitás

Habár már említettük, szögezzük le még egyszer, hogy a patentpedál speciális cipőt igényel, sőt a pedálrendszerrel megegyezőt. Ellenben műanyag pedált lényegében bármilyen cipőben lehet hajtani. A szegecselt fémpedálokhoz viszont már ajánlott a kemény, de tapadós talppal rendelkező (nem stoplis) bicajos cipő. Ezek abban különböznek az utcai cipőktől, hogy a tapadás és a stabilitás érdekében a talp kevésbé kopásálló és valamivel merevebb, bicajozáshoz jobb és tartósabb. A fémkeretes pedálhoz a régebbi bicajos túracipők passzoltak, az ilyen ma már ritka holló, helyettük az egyszerűbb SPD városi/túra modellek stopli nélkül nyugodtan használhatók. Viszont ha már ideáig elmész a költekezés terén, a patentpedál beszerzése valószínűleg jobb alternatíva.

15_kerekparpedal

A talp mellett a pedál másik csatlakozó pontja a tengelymenet, ami szerencsére szabványosnak tekinthető. A méret 9/16 col, ez alól egy kivétel van, a régebbi BMX kerékpárokon, illetve gyerekbicajokon előforduló ½”, azaz 12,5mm. Rendszerint maga a hajtókar elárulja, hogy a pedálmenet nem standard: itt a két kar egyetlen egységet képez beleértve a köztes tengelyt. Amennyiben a kerékpáron lévő hajtókar ½ colos pedált fogad, nincs más lehetőség, mint egy igényesebb „kistengelyes” pedál beszerzése. Létezik ezekből platform kivitel is, valamivel jobb tapadással.

23_kerekparpedalCsapágyazás

A tartós, megbízható működéshez a pedálcsapágyazást és annak tömítését magas színvonalon kell megoldani. Máskülönben a talaj közeli helyezt és a fokozott terhelése miatt a pedál nem lesz hosszú életű. Itt válik el az ocsú a búzától: az olcsó pedálok ebben a tekintetben rendre elvéreznek, a belé került piszoktól a csapágy hamar kikopik, többször kell cserélni, egyszóval az olcsó már nem is lesz olyan olcsó. Egy drágább pedál igényesebb csapágyazással sok évig szolgálhat, noha a karbantartást mindenképpen meghálálja.

4k_kerekparpedal

Miről lehet felismerni egy igényes csapágyazást? Egyaránt előfordul „ipari” mélyhornyos, hagyományos kónuszos, a silányabb modellek esetében pedig egyszerű csúszócsapágy. Azonban nem is maga a csapágy, hanem a tengely alapanyaga, a pontos megmunkálás valamint a pedáltest és csapágy közti tömítés az, ami az élettartamot meghatározza. Ez utóbbi általában gumigyűrű, jobb esetben labirintusszigetelés. Az ipari csapágyak előnye, hogy az egység eleve tömített, de a gumigyűrű alkalmazása itt sem árt.

35_kerekparpedal

Webáruházunkban a termékleírások rendszerint tartalmazzák a csapágytípus, így ha azt olvasod, hogy „alumínium platformpedál, ipari csapágyas, cserélhető szegecsekkel, CNC tengely”, akkor egy magasszintű gyártmánnyal van dolgod. Az „alumíniumtest, továbbfejlesztett golyóscsapágy, boron tengely” leírás középkategóriára utal, míg a „műanyag gyerek pedál” - ahol már a képen látszik a tömítés hiánya - felnőtt bringára, rendszeres használatra nem jó választás. Nem utolsósorban a könnyű alu pedáltest sejtethet a pontosabb, megbízhatóbb csapágykidolgozást.

9_kerekparpedal

Beállítás

A platformpedál beállítást nem igényel, ezzel szemben az automata pedálkötésnél (akár SPD, akár országúti Look-rendszer) cipőre szerelt stoplit ergonómiai szempontból pontosan be kell állítani: csakis így biztosítható a kényelmes és hatékony lábpozíciót. Ezen felül a rossz lábtartás ízületi bántalmakat, akár komoly sérülést is okozhat: erre különösképp figyelj! Erről a kérdésről korábbi szakcikkünk részletesen foglalkozott.

14_kerekparpedal

Webáruházunk kínálatában több száz pedál szerepel. Ennek köszönhetően bármilyen céllal, motivációval és szinten kerékpározol, minden felhasználásra találsz megfelelőt, a belépő árszinttől a profi felhasználásra tervezettekig. Reméljünk írásunk segít a döntésben!

Árukereső.hu