Barion Pixel
A mi webes sütijeink (cookie) diétásak, nem hizlalnak, gyorsítják és segítik a weboldal használatát, és lehetővé teszik, hogy személyre szabottabb szolgáltatást tudjunk nyújtani a számodra.Ha most inkább valami sósra vágynál, a saját böngésződben tudod kezelni őket, az alábbiak szerint. 

Mit kell tudni a csavarozásról? A kerékpáron előforduló menetek használata és javítása

Németh Balázs, Ardó Tamás
2021. 10. 18. 00:00:00
Mit kell tudni a csavarozásról? A kerékpáron előforduló menetek használata és javítása

Szakítottál már menetet? Tört el alkatrész egy túlzottan meghúzott csavartól? Kellett valaha mentből berothadt csavart kifúrni? Ha bármelyik kérdésre a válasz igenlő, vagy ha rettegsz az ilyen esetektől, ez a cikk Neked íródott. Végig vesszük a fontos tudnivalókat, majd tippeket adunk a gyakori hibák megelőzésére.

A kerékpáron alkalmazott leggyakoribb rögzítési típus a menetes csatlakozás. A kerékpár bő 150 éves története során a gyártók csavarok, alkatrészek menettípusával kapcsolatban eltérő szabványokat hoztak létre. A kötést a csavarmenet biztosítja. A két összefogott elem (alkatrész) elmozdulását a megszorítás nyomaték által menetben létrejött súrlódási erő akadályozza meg. A menettípus meghatározása két számmal történik: például ha imperiális, akkor 3/8”x26tpi, a metrikus pedig M10x1. Az adott méretmeghatározáson belül az első szám jelöli a csavarmenet külső átmérőjét (nem az anyamenetét!), a második pedig a menetemelkedést határozza meg. A menetmeghatározást az utóbbival, azaz a menetemelkedéssel kezdjük. 4k_a kerékpáron előforduló menetek használata és javítása
Mi az a menetemelkedés?
A menetemelkedés az egymást követő koncentrikus vájatok gyakoriságát jelöli. Ahogy említettük, a mértékegység lehet metrikus vagy angolszász, azaz mm-ben vagy colban meghatározott. A metrikus méret esetében két egymás melletti menet távolságát mérjük, míg colos mértékegységben azt adjuk meg, hogy egy col távolság hány menetet tartalmaz. A mérésmódszer az ún. menetemelkedés-mérővel történik. Ha sikerült a menetemelkedést meghatározni, mérd meg a csavarmenet átmérőjét is. Ezt minden esetben a csavaron kell elvégezni, majd a kapott számot felfele kell kerekíteni. (Például a legtöbb 6 mm-es csavar mért átmérője mindössze 5,8-5,9 mm.) A kerékpáron alkalmazott csavarmenetek 0,5 mm-es lépésekben növekednek, a colos menetek pedig 1/16 col lépésekben haladnak felfele. 11_a kerékpáron előforduló menetek használata és javításaMost már talán érthető, hogy a mérést miért a menetemelkedéssel kell kezdeni. Ha a menetemelkedés-mérő colos értéket mutat, akkor a legtöbb esetben az átmérőnél is colos mértékegységet kell használni. (Ettől az Olaszországban gyártott vázak sajnos eltérnek, melyek metrikus átmérőket alkalmaznak, míg a menetemelkedés furcsamód colos. Így fordulhat elő a szabvány 36mm x 26TPI középcsapágyház-menet, illetve hasonló anomáliával kell szembe néznünk a villák és tengelyagyak esetében is.)
Az átmérő:
További jó tanács, hogy a menetátmérő mérését mindig a menettel párhuzamosan, a menet éleinek tetején végezd. Helytelen a menettel merőleges mérés a csavarok esetében, mivel így nehéz meghatározni a legnagyobb átmérőt. A csavaranyákat viszont kizárólag merőlegesen tudod mérni, ügyelve arra, hogy a legnagyobb átmérőbe helyezzük a késeket, viszont ezt a méretet a legritkább esetben adják meg, így mérésére nincs is igazán szükség.

10_a kerékpáron előforduló menetek használata és javítása

Menetirány:
Sok esetben a menetirányt is meg kell határozni. A kerékpáron egyes menetek (jellemzően a középcsapágy és a pedál) fordítottak, azaz az egyik oldalon fordítva történik a megszorítás. A menet irányát ránézésre is meg tudod állapítani: függőlegesen kézben tartva a jobbmenetes csavaroknál a menet jobb fele emelkedik, míg a balmeneteseknél balra. A csavaranyák esetében menetemelkedés-mérőt kell alkalmazni, és az óra járása szerint elforgatott mérőszerszám jobb menet esetében mélyebben lesz a csavarban, míg bal menet esetében kifele jön belőle.

3k_a kerékpáron előforduló menetek használata és javítása

Menettípusok a kerékpáron
Ha gyakran foglalkozol régebbi gyártású (retro)kerékpárral, célszerű ha már a szerelési feladat megkezdése előtt átgondolod, milyen menettípus lehet az adott alkatrészen. Ehhez határozd meg a váz gyártási helyét. A legnagyobb valószínűség szerint egy régebben (jellemzően 2000 előtt) Olaszországban előállított kerékpárváz középcsapágy-, illetve villanyak menete olasz rendszerű lesz. Az angol, amerikai vagy távol-keleti gyártású vázakon angol (BSC/ISO) meneteket találunk. A francia kerékpárok esetében már nem ilyen egyértelmű a helyzet: a francia szabványról előbb a svájcira tértek át a gyártók, majd az ISO szabvány szerint kezdték el gyártani a kerékpárjaikat, alkatrészeiket.

1k_a kerékpáron előforduló menetek használata és javítása

A menetek előkészítése, behajtása
A menetek előkészítése általában kenéssel történik. A menet kenése (zsírozása/olajozása) megkönnyíti a behajtást, majd a későbbi szétszerelést. A legtöbb esetben csak így biztosítható a kellő megszorítási nyomaték, illetve a megfelelő kenéssel előzheted meg a korrózió általi „menetösszesülést”, köznapi nevén „begyógyulást”. Először is azt kell eldönteni, hogy olaj vagy zsír kerüljön a menetre. Olajt elsődlegesen kis átmérőjű csavarok, alkatrészek, sűrű menetemelkedésén érdemes alkalmazni, míg zsírozás nagyobb csavarok esetében kézenfekvő. A zsír emellett tartósabb kenést biztosít, jobban ellenáll az időjárás viszontagságainak, hosszú távon sem párolog el.

7_a kerékpáron előforduló menetek használata és javítása

A harmadik lehetőség a menetrögzítő használata.
A piacvezető márkanév után sokan csak Loctite-ként említik az anyagot, amely a behajtás során kenőanyagként funkcionál, majd megszilárdulva megakadályozza a menetes rögzítés meglazulását. Viszont a ragasztószerű paszta nem köt meg teljesen, így a kötés oldható – sok esetben könnyebben, mint egy nem megfelelően megkent, vagy hosszú időn keresztül „összeforrt” (korrodált) menet. A kötés során a menetrögzítő térfogata is nő, a menetet így teljesen kitölti, megakadályozva a menet galvanikus összeforrását. Mivel kisebb nyomatékkal is hatékonyan rögzít, nincs szükség túlzott megszorítási nyomatékra. mint a hagyományos kent menet esetében, következésképpen csökken a menetszakadás veszélye.

2k_a kerékpáron előforduló menetek használata és javítása

A menetrögzítő paszta több típusa létezik. Ezek rendszerint a barkács- vagy csapágyboltban szerezhetők be. A Loctite esetében a leggyengébb kötést a 222-es kódszámú termék biztosítja, mely 6 mm-nél kisebb átmérőjű menetes kötésekhez ideális. A 242-es típus a legáltalánosabb, mely kissé erősebb a 222-esnél, így akár a középcsapágy-csésze rögzítéséhez is alkalmazható. Emellett a kisebb csavarok esetében is jó eredményt biztosít. A Loctite 290 a már használt, kopott mentekhez ajánlott, míg a 272 és a 277 olyan erős kötést biztosít, amely szétszereléskor a menet bizonyos fokú sérülését is maga után vonja. Tartós kötések kialakításához tervezték, alkalmazásuk kerékpáralkatrészek esetében nem ajánlott. A Loctite RC680 a préselt alkatrészek esetében biztosítja a tartós kötést, a 660-at pedig folyékony fémként is szokták emlegetni, mivel akár fél mm-es réseket is képes kitölteni, és nagy szilárdsággal rögzíteni.

A menet behajtásakor a következőket vedd figyelembe:
             menetkompatibilitás
             menettisztaság (ha festék, szennyeződés került a menetre, akkor azt távolítsuk el!)
             menetsérülés (a menetet javítsuk, tisztítsuk)
             ha nehezen megy a behajtás, hajtsuk ki a csavart, majd kezdjük újra!

Titánvázak esetében a menetre célszerű réztartalmú kenőanyagot tenni

2_a kerékpáron előforduló menetek használata és javítása

A könnyű behajthatóság még nem garancia a pontos menetkompatibilitásra. Ha túl nagy az eltérés a csavar és az anya átmérője között, a behajtás nem igényel erőfeszítést, de a menet tartása sem lesz megfelelően erős. Ezzel ellentétben, ha a behajtás nehézzé válik, majd könnyebb lesz, általában a menet megsérült, így a kötés szilárdsága ismét gyengébb lesz.

6_a kerékpáron előforduló menetek használata és javítása

A sérült menet javítása
Általában a sérült menettel rendelkező alkatrészt ki kell cserélni. Ellenben ha a sérülés nem súlyos, a menet megjavítható, így az alkatrész megmenthető. A menetet külső vagy belső menetvágóval kell átvágni, ügyelve arra, hogy a vágószerszám menetemelkedése megegyező legyen. A menetvágást mindig azon a végen kezdd, ahol a menet jobb állapotban van. Emellett létezik menetjavító, amely nem vágja újra a menetet, hanem a megszakadt, eltorzult meneteket tisztítja ki. Ilyet érdemes használni a kerékagy-tengelyek esetében, amikor a saru a menet felületét sértette meg. A menetreszelő használata még ennél is gyorsabb, de itt is ügyelni kell a megfelelő menetemelkedés kiválasztására. A reszelőt a menettel párhuzamosan kell húzni, míg a satuba befogott alkatrészt fokozatosan forgatjuk.

5k_a kerékpáron előforduló menetek használata és javításaA javított menet általában nem tökéletes, így a menetrögzítő használata fokozottan ajánlott. Erre a Loctite 277-es vagy RC680-as típus a legmegfelelőbb. Rossz állapotú menetek esetében, ahol nincs szükség a többszöri kihajtásra, használhatunk erősebb menetrögzítőt is. Viszont így az alkatrész végleges elhasználódásáig nem érdemes a kötést oldani. Szóba jöhet még a menet kifúrása, majd nagyobb méretű újra metszése is. Ennek az alkatrész falvastagságai szabnak határt: azaz nem célszerű túlságosan meggyengíteni a szerkezetet, mivel ez töréshez vezethet. Ha ezt a megoldást választjuk, ügyelnünk kell a megfelelő furatátmérő elkészítésére. Ha túl nagy furatba kerül a menet, a menet nem lesz elég magas, ha túl szűk, nehéz lesz a menetvágás, túl szoros lesz a menetkapcsolat. Metrikus menet esetében vonjuk ki a menetemelkedés értékét a nominális átmérőből. Például a megszakadt 4,5 mm x 0,8 mm-es menet 5,0 mm x 0,8 mm-re történő átalakítása esetében az 5,0 mm-ből vonjuk ki a 0,8 mm-t, ami 4,2 mm-t eredményez. Ezt egy 4 mm-es furat pontos 0,2 mm-es bővítésével érhetjük el. A 6 mm x 1 mm-es menet elkészítése a legegyszerűbb, mivel ehhez egy egész pontosan 5 mm-es furat szükséges.

12_menetekA fentieken túl létezik még egy alternatíva, a HELICOIL®. Ezzel a fifikás módszerre a meglévő menetméret megtartható, ráadásul pont a kerékpáralkatrészek esetén alkalmazott lágyabb aluötvözetek esetén (pl. hajtókarmenet) válhat be leginkább. A speciális HELICOIL® betéteket nagy terhelhetőségű kötéseket hoznak létre, a gépgyártásban, az elektromos iparban, az autóiparban, valamint a légi járművek gyártásában és az űrtechnológiában alkalmazzák. A hibás menetet ki kell fúrni, nagyobb menetet kell vágni, majd ebbe kerül a HELICOIL® betét. A betét speciális szerszámmal hajtható be, a menetjavítás teljes eszközigénye a fenti képen látható.

5_a kerékpáron előforduló menetek használata és javítása
Nehezen eltávolítható csavarok, alkatrészek

Ha a menetes csavart nem lehet kihajtani, először fújd be csavarlazító olajjal, majd hagyd néhány percig állni. A csavarnyílást tisztísd meg, majd válaszd ki a legpontosabban illeszkedő szerszámot: ha csavarhúzót igényel a kihajtás, a lehető legnagyobb fejűt, ami a nyílásba belefér. Használatkor a szerszámot erőteljesen nyomd lefelé, miközben elfordítod. Ha a nyílás megsérül, műszerész szerszámmal (vagy Dremel kézi köszörűvel) vágj olyan nyílást, amelybe tökéletesen illeszthető egy csavarhúzó. Ha minden próbálkozás eredménytelen, vagy a fej letörik, a csavart ki kell fúrni, majd új menetet kell vágni.

4_a kerékpáron előforduló menetek használata és javítása

Reméljük, ezen információkkal felvértezve ezután máshogy nézel a kerékpáron található csavarkötésekre. Gondolkodj, mérlegelj, és csavarozz okosan!
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel, hogy ők is elkerülhessék a kellemetlen helyzeteket, és a gyakran költséges – javításokat!

Árukereső.hu