Egy nemrég napvilágot látott kutatás ellentmond a talpmerevséggel kapcsolatos közfelfogásnak. A BikeRadar bicajos portál megismételte a kísérletet, és meglepőmódon ők sem tudták igazolni a merev talp hatékonyságát. Ezen felül maga a pedálkötés által nyújtott előnyök sem könnyen kimutathatók. Az eredmények azt mutatják, hogy a kerékpáros cipőt elsősorban nem a hatékonyság miatt érdemes beszerezni. Még mielőtt az olvasó egy tollvonással kihúzná a bicajos cipőt a beszerzendő cuccok listájáról, gondoljuk tovább a kérdést: a mért wattokat egészítsük ki az ergonómiával és a személyes preferenciákkal!
Ezt nem hiszem el!
A belinkelt Colorado Egyetem által elvégzett tanulmányban a kutatók számos profi kerékpárost kértek fel, hogy hajtsanak különböző intenzitással órákon át eltérő kialakítású és talpszerkezetű cipőkben, a legolcsóbb nejlontalpas, tépőzáras modellektől a méregdrága üreges karbon talpszerkezettel ellátott csúcsmodellekig. Természetesen a kísérlet vakteszt volt, vagyis a bicajosok nem láthatták, milyen cipőben tekernek. A leadott teljesítményt a legújabb wattmérőkkel számszerűsítették, több ponton egyszerre, hogy minden hibalehetőséget kiküszöböljenek. Megdöbbenéssel tapasztalták, hogy sem a sprintek során, sem egyéb intenzitás mellett nem volt mérhető különbség a cipők által biztosított teljesítmény között.
Az eredmény olyan hihetetlen volt a kerékpáros berkekben, hogy a BikeRadar magazin nyomban megismételte. Három Shimano cipőt teszteltek vakon sportolókkal, újságírokkal: egy belépő szintűt, egy középkategóriást üvegszállal erősített talpút és a profik által előszeretettel használt S-Shyre karbon zászlóshajót. Nyomtak sprintet, intervallumot, emelkedőt, FTP-tesztet, maximális wattot, és az eredmény ugyanaz volt, mint amire a Colorado Egyetem kutatói jutottak: azaz statisztikailag igazolható eltérést nem találtak.
Utána jött az ötlet, hogy a tesztet úgy kellene megismételni, hogy minden alany hozza el a saját, jól bevált cipőjét. Csodák csodájára a kísérletben résztvevő minden egyes bicajos a megszokott lábbeliben jobban teljesített, mint bármelyik tesztcipőben, és azok között továbbra sem volt kimutatható különbség. Vagyis a bicajos cipőt az adott személyhez kell választani, ezen felül a talp vagy bármely más konstrukciós megoldás jótékony hatása jellemzően csakis a hosszú kilométerek után jelentkezik.
Ergonómia, stabilitás
A kísérletből levont konklúziót a kerékpár egyénhez állításával foglalkozó ún. bike fitting szakemberek többsége is alátámasztja. A sok év alatt több ezer kerékpárossal szerzett tapasztalat azt mutatja, hogy a merevebb talpszerkezet elsősorban nem a teljesítmény szempontjából lehet előnyös, a stabilitásra gyakorolt hatása gyakran meghatározóbb. Intuitív módon feltételezhetnénk, hogy a rugalmas talp segít a nyomáspontok semlegesítésében, noha a tapasztalatok pont ellenkezők: a többlet stabilitást biztosító cipő bizonyul előnyösebbnek ezen a téren. A pontos illeszkedés és a megfelelő tartás a kulcs mind a kényelem, mind a teljesítmény fokozásában.
A világhíres és a profi kerékpárosok által is előszeretettel használt ausztrál BONT cipőmárka a magyar származású alapítója és vezetője, Németh István szerint (lásd fenti kép) az egyetemi kísérlet azt mutatja, hogy kutatók nem voltak tisztában a bicajos cipők valódi szerepével. Egy bizonyos pont után a merevebb talp a leadott teljesítmény szempontjából már nemigen számít, ámde a megfelelően stabilizált láb hosszabb távon mindenképpen előnyt jelent. Nehéz megmondani, mi az a minimális stabilitás, ami még nem rontja a teljesítmény-adatokat: egy másik kísérletben, a sportcipőben platformpedálon hajtók valóban alulmaradtak a legegyszerűbb bicajos cipőket használókkal szemben. Vagyis a legtöbb hobbiszinten kerékpározó számára egy középkategóriás cipő bőven elegendő stabilitást nyújt, továbbá az abszolút talpmerevségnél egyértelműen fontosabb a pontos méretválasztás és illeszkedés.
Illeszkedés
Ahogy korábbi cipőválasztással foglalkozó cikkünkben elmondtuk, a cipőnek méretben és formában a lábbal összhangban kell lenni, ennek hiányában nem is érdemes stabilitásról beszélni. Sajnos a bicajos cipők esetében a méretezés rejt némi problémát. A gyártók nagyobb egy része képtelen egységes méretbeosztáshoz alkalmazkodni: az egyik 44-ese a másik 45,5 mérete. Az ok a hagyományokban, a különböző országok mérettáblázataiban, valamint az a gyártók által készített eltérő kaptafákban keresendő. Igen, a cipőtervezés a mai napig kaptafákon történik, nem számítógépes CAD-modellezéssel!
Továbbá számításba kell venni, a lábalanatómia változatosságát, vagyis azonos lábhossznál akár 1-2cm lábszélesség-eltérés is előfordul. Ehhez a konfekciócipőnek is alkalmazkodni kell: nem jó, ha a láb nem tölti ki a cipőt, és az sem, ha itt-ott szorít. A záródás/rögzítés csak részben kompenzálja a pontatlan illeszkedést, a cipő és a láb közti formai eltérést. Ennek megfelelően az ismert gyártók magasabb szintű cipőmodelljei a legtöbb méret esetében minimum két szélességben kapható.
A felsőrész célja kettős. Egyszerre kell biztosítani a stabil tartást és a rugalmasságot. A gyártók hi-tech alapanyagokat és fifikás technológiákat vetnek be a két egymással szemben álló tulajdonság megvalósulása érdekében. A mikroszálas anyagok például képesek egyik irányba rugalmasságot, a szerkezet egészét illetően pedig kiváló stabilitást nyújtani. A siker titka persze döntően a szabás és a záródás összhangja, lehetővé téve a biztos tartást és a kényelmet a legtöbb lábforma számára. A rögzítés terén is a fent vázolt elv érvényes: a cipőn belüli lábmozgás kiiktatása elsőrendű feladat, ezzel párhuzamban a zárás nem okozhat nyomáspontokat, ami főképp hosszabb távok esetén igen kellemetlen.
Pedálkontaktus
A merevebb talp elvitathatatlan előnye, hogy a relatíve kisméretű stopli – főleg MTB cipők esetében – kevésbé okoz nyomáspontot a lábon. Persze nem egyformán vagyunk érzékenyek erre, de jó tudni, hogy a talp a test egyik legtöbb receptorral ellátott területe, vagyis nem képzelődik az, aki érezni véli a stoplit a nejlon talpon keresztül. Az MTB cipők esetében a stoplirögzítésre szolgáló területet szokták karbonlappal vagy karbon- valamint üvegszállal megerősített műanyag elemmel megerősíteni. Ez sajnos nem mindig elégséges a nyomáspont kiiktatásához. Országúti cipők esetében a talpszerkezet cipőorrtól a sarokig egyetlen szerkezeti egységet képez, ami a nyomást nagymértékben mérsékeli.
A talp belső formai kialakítása is segíthet a nyomáspont kiiktatásában, emellett az illeszkedést is javítja. Egyes cipőgyártók talpkialakítása laposabb, ami bizonyos lábanatómiának kedvezhet. A túlzott ív nem gyakori, kevés lábfej igényli, ráadásul valamelyest a hatékonyság ellen dolgozik. Akármilyen is a forma, a talptól ne várjunk el, hogy az illeszkedést megoldja: elsődleges funkciója a stabil tartás, ideértve sarokcsészét is. A cél minél stabilabban tartani a lábfejet, hogy annak egyetlen része se tudjon a cipőn belül mozogni. Minél stabilabb, merevebb a talp és a sarok, annál jobb lesz a biomechanika hatásfoka, egyben csökken a sérülésveszély. A cipőgyártók és a bike fitting szakemberek véleménye szerint lényegesen többet számít a láb és cipőtalp közötti pontos illeszkedés, mint a szerkezeti merevség.
Az illeszkedés jellemzően a megfelelő talpbetéttel tökéletesíthető. Az, hogy pontosan milyen betét szükséges, több tényezőtől függ. Legjobb, ha ezt a kérdést ortopédussal tisztázzuk, egyben szóba jöhet az egyedi betét készíttetése is, emellett kerékpáros felhasználást megcélzó előre formált típusokat is kaphatók. Ez utóbbi az olcsóbb és kevésbe körülményes opció.
Platformpedálhoz való cipők
Sokan tekernek BMX/deszkás cipőkben, ahol a talpmerevség egyáltalán nem elhanyagolható szempont. Itt ugyebár nem a hajtáshatékonyság van fókuszban, hanem a stabil kontaktus, amely a bicaj pontos irányítását segíti elő. Atom tapasztalata alapján a merevebb talpú új cipővel nagyobbat és magasabbra lehet ugrani, mint egy kissé amortizált talpúval. Mindez annak ellenére, hogy az utóbbi kevés hajlamos lecsúszni a platform pedálról, mind az új, mégis az új, merevebb talpú cipő az, amellyel mindig magasabbra lehet ugrani, jellemzően dirt jump és triálozás közben. Szóval ez nem mindenkinél fog jelentkezni, de a talpmerevség az ugrás magasság is növelheti.
Tanulság
A kerékpáros cipőt tudatosan, informáltan kell kiválasztani, és az elsődleges szempont semmi esetre sem a gyártó által megadott talpmerevség-index. Legyen a cipő méretben - hosszban és szélességben - megfelelő, képes legyen alkalmazkodni a lábformához, iktasson ki minden belső mozgást. Ha mindez teljesült, válasszuk a merevebb talppal rendelkező modellt, ami plusz stabilitást biztosít.
Summa summarum: nem mindegy, mi van a láb és a pedál között!
Ezzel összhangban webáruházunk kínálatában több gyártó megannyi kerékpáros cipője kap helyet, hogy mindenki megtalálhassa a számára és bicajos stílusának megfelelőt. Ezen felül az egyes márkákkal kapcsolatos tapasztalatainkat egy korábbi cikkünkben közzé tettük.