Barion Pixel
A mi webes sütijeink (cookie) diétásak, nem hizlalnak, gyorsítják és segítik a weboldal használatát, és lehetővé teszik, hogy személyre szabottabb szolgáltatást tudjunk nyújtani a számodra.Ha most inkább valami sósra vágynál, a saját böngésződben tudod kezelni őket, az alábbiak szerint. 

Ha nincs fent STRAVA-n, meg sem történt: kinek milyen kerékpáros komputer való?

Németh Balázs, Ardó Tamás
2021. 01. 13. 00:00:00
Ha nincs fent STRAVA-n, meg sem történt: kinek milyen kerékpáros komputer való?

Sokan ma már el sem tudják képzelni a kerékpározást több-kevesebb mért, megjelenített és rögzített adat nélkül. Közkedvelt az adatok kielemzése, akár a tudatos edzés, akár csak rendszerezés, kíváncsiság vagy útvonaltervezés szempontjából. A modern kerékpárkomputer (esetleg szimplán "computer") erre az igényre született: lehetővé teszi a teljesítmény és útvonal követését, rögzítését, megosztását és kiértékelhetőségét.

A technika hétmérföldes fejlődésével havi szinten jelennek meg újabb és újabb GPS bicajos komputerek, innovatív funkciókkal és lehetőségekkel. A tengernyi kínálatban a kerékpáros számára megfelelő modell kiválasztása egyáltalán egyszerű. Elsődlegesen tudni kell, hogy milyen adatokra van szükség, mik a személyes preferenciák és a kerékpározási szokások. A mai csúcskategóriás GPS helyzetmeghatározó eszközök rengeteg olyan funkciót kínálnak, amiről 10 évvel ezelőtt álmodni sem mertünk, emellett az ár tekintetében ma már szinte mindenki számára elérhetőek.

2_computer GPS Strava kerékpár komputer

Kinek milyen készülék ajánlható?
A kérdés összetett. A bicajosok jelentős része megelégszik a sebesség és a megtett távolság követésével, egyesek útvonalukat szeretnék megtervezni, másokat pedig a letölthető adatfájlok szoftveres elemzése villanyoz fel. Jobb, ha nem a kínált funkciók felől közelítjük meg a kérdést, hanem felhasználás oldaláról. Leegyszerűsítve, az eszköz a kerékpározás három aspektusában lehet segítségedre. Az első szint a mérés, ezek közül a leggyakoribb a sebesség, a távolság, a pulzus, a teljesítmény (watt) és a földrajzi adottságok. Ezek az adatok a bringázás közben egyszerűen követhetők. A második szint az elemezhetőség, azaz bicajozás után hazaérve visszanézheted, hány kilométert tekertél, mennyi volt a szintemelkedés, merre jártál, és hol milyen értékre ment fel a pulzus. A harmadik szint pedig az előre tervezés, ahol a saját magadnak programozod be az útvonalat és edzéstervet, és bicajozás során ezeket végzed el. Az útvonaltervezés a gépjárművek navigációs rendszereinél megszokott módon történik, az edzéstervezés pedig megadja, hogy menet közben milyen pulzuszónában mennyi időt vagy távot kell eltölteni. A harmadik szint már személyre szabott edzést biztosít, minden estben az elvégzett edzésmunkára épül. A fejlett GPS alapú komputerek ezen a szinten magaslanak ki a piaci kínálatból.

3_computer GPS Strava kerékpár komputer


Mivel a kerékpározás – különösen a magyar átlag pénztárcához mérve – nem olcsó sport, mérlegelni kell, hogy az egymáshoz képest nagyságrendekkel drágább eszközök által nyújtott többletfunkciók valóban megérik-e az értük kiadott összeget. Például az intervallumos edzések elvégzéséhez egy wattmérő pontosabb, mint a sima pulzuskontroll, azonban a manapság csökkenő árak mellett is egy teljesítmény-alapú kiegészítő több mint százezer forintba kerül. Ha az anyagiak nem okoznak gondot, nincs miről beszélni. Ellenben ha mérlegelni kell, hogy ezért az összegért egy edzőtábort és jobb táplálkozást is választhatsz a „kütyü” helyett, akkor a döntés már nem is olyan egyszerű. Amennyiben a tudományos edzés, mint lehetőség nem különösen vonz, számodra a szofisztikáltabb előre tervezést biztosító harmadik vagy akár az elemzést lehetővé tevő második szinthez szükséges készülékek sem feltétlen szükséges.

5_computer GPS Strava kerékpár komputer


A kevésbé teljesítményorientált kerékpáros tehát nem feltételen a legbonyolultabb komputerrel jár a legjobban. Nem azt kell nézni, hogy mivel mit használnak a profik, hanem, melyik az, ami a célnak jobban megfelel. Ettől függetlenül számos GPS-alapú funkció jól jöhet a bicajozáshoz, és a pulzusmérés is számításba jöhet, hisz’ azzal jól követhető a terhelhetőség és az energiaigény.

1k_computer GPS Strava kerékpár komputer

Tisztázva az igényt, vegyük sorra a kerékpáros számára ma rendelkezésre álló komputereket. A kínálat csúcsát jelentő profi GPS-alapú eszközök fejlett edzésfunkciókat is tartalmaznak, tudnak kommunikálni pulzusmérővel, pedálfordulat szenzorral és wattmérővel. Elsődlegesen versenyzőknek készülnek, akik a mai tudományt felhasználva edznek. Számos top kategóriás modell navigálásra is alkalmas, útvonalakat rögzít, illetve előre megtervezett útvonalon képes a kerékpárost végig vezetni, így a versenyzőkön túl többeknek nyújt valóban hasznos funkciókat. A középkategóriától felfelé az ilyen eszközök térképet is tartalmaznak, kijelzőjük ennek megfelelően nagyfelbontású. Ezen a ponton már csak az a kérdés, hogy hajlandó vagy-e prémiumot fizetni egy státuszszimbólumot jelentő eszközért, ami – ha nem vagy profi sportoló vagy amatőr aspiráns – messze többet tud a kelleténél!

11_computer GPS Strava kerékpár komputer
Mit kapsz a középkategóriában?
Ha nem ragaszkodsz ahhoz, hogy a hirdetésekben szereplő „csillivilli” modell ékesítse a bicaj kormányát, a második szintet jelentő GPS komputerek ugyanúgy rögzítik az útvonalat, hazaérve ezt megtekintheted, összehasonlíthatod, illetve különböző platformokon meg is oszthatod (pl. STRAVA). Ráadásul mindezt akár a mobiltelefon kijelzőjén mindenféle le- és feltöltögetés nélkül. A középkategóriás GPS eszközök képesek kiegészítő szenzor nélkül sebességet mérni, de többségük Bluetooth vagy ANT+ kapcsolaton keresztül fogadja a külső szenzorok jeleit is. Igény szerint kiegészíthetők pulzusmérővel, pedálfordulat szenzorral, esetleg wattmérővel. Az ilyen típusú komputer szerintünk azoknak lehet jó választás, akik nem akarnak profi módra edzeni, nem igénylik a legösszetettebb navigációs funkciókat, viszont otthon szívesen visszanézik a bringázásukat, edzéseiket, esetleg azokat másokkal is megosztanák
Ami a készüléken, az a telefonon, és vica versa...

16_computer GPS Strava kerékpár komputer


Okostelefon-integráció.
Az okostelefon-integrációt kínáló komputerek képezik a harmadik utat. Ezek nem tartalmaznak külön GPS-vevőt, hanem az okostelefon GPS funkcióját használják, amellyel folyamatos Bluetooth kapcsolatban vannak. A kerékpározás során összegyűjtött adatokat rögzítik, illetve ezek feltöltése az internetre ugyancsak a telefonon keresztül történik. A szegmens fő előnye a kisebb méret és tömeg, valamint az alacsonyabb energiafogyasztás. Ehhez hozzá vehetjük, hogy a jobb telefonok GPS-egysége sok esetben megbízhatóbb, mint a miniatürizált változat, amit a GPS komputerekbe építenek. Természetesen ez a típus is kínál számos fejlett edzésfunkciót: párosítható wattmérővel vagy egyéb szenzorokkal. A célközönség megegyezik a középkategóriás GPS-t igénylőkkel.

GPS nélkül is van világ!

14_computer GPS Strava kerékpár komputer


Dróttal vagy drót nélkül?
Ezzel elérkeztünk az alapokhoz, a vezeték nélküli vagy vezetékeskilométerórához”. Az ilyen komputerek régebbi technológiát kínálnak, mindazonáltal sok kerékpáros pont egy ilyen eszközzel jár a legjobban. Mit kapunk, ha visszatérünk a komputerek „kőkorszakába”? Nyomon követhetjük a sebességet megtett távolságot, a kerékpározás időtartamát és az ebből kiszámítható egyéb adatokat, így például az átlagsebességet. Több tucat márkától vásárolhatunk egyszerű „kilométerórát”, akár pár ezer forintért is beszerezhető. A sebességmérés kétféleképpen történhet, lehet vezetékes vagy vezeték nélküli. Valójában a vezetékes a legbiztosabb megoldás, nincs semmi, ami bezavar, amíg jó az elem, mutatja az adatokat. Mára a vezetékes megoldás az alsó kategóriába süllyedt, de a számuk a használatban lévő bicajokon még mindig jelentős. A vezeték nélküli rendszerek esetében két fajtát különböztetünk meg: a kódolt és kódoltalan jelátvitelt. Ha többed magaddal kerékpározol, a kódolt mérők megelőzik a jelek „összekeveredését”. Ha nincs drót, nincs, mi elcsúfítsa bringa összképét, elég feltenni a sebességszenzort, és már indulhatsz is. Mondani sem kell, hogy műhold jelre sem kell várni, várni és még mindig várni…

5k_computer GPS Strava kerékpár komputer

A felsőbb kategóriáskilométerórák” egytől egyig vezeték nélküliek, többnyire vezeték nélküli pedálfordulatmérővel és pulzusszenzorral is fejleszthetők. A kerékpáros túrázók számára pedig egyes gyártók magasság- és szintemelkedésmérés-mérést, hőmérséklet-kijelzést, iránytűt és kalóriaszámítást kínálnak. Mindezekkel felvértezve egy „gyalogos szuperkomputer” alig kerül kevesebbe, mint egy középkategóriás GPS eszköz, de sokak számára az egyszerű kezelés, a megbízhatóság és a megszokott működési elv többet nyom a latba, mint a magas szintű funkcionalitás. Emellett nem kell tölteni őket, szoftvert frissíteni rajtuk, nem fagynak le, és akár egy évtizedig is lehet őket használni. Tehát van még igény az alapfunkciót biztosító komputerekre, a 2020-as években sem badarság egy ilyenbe beruházni!

4_computer GPS Strava kerékpár komputer


Ezzel megvizsgáltuk a bicajos komputerválaszták keresztmetszetét, bemutattuk, hogy az egyes típusok milyen funkciókat kínálnak, ki számára jelentenek előnyt vagy épp hátrányt. Talán sokak számára nyújtana hasznos információt, ha a felsorolt szegmensekről nemcsak általában szólnánk, hanem a kínálatunkban szereplő 1-1 eszközt részletesebb is bemutatnánk.

7_computer GPS Strava kerékpár komputer

Jöhetnek a konkrét típusok?
Nézzük, hogy mit kínála a prémium GPS kategória! Az utóbbi néhány év alatt a Bryton komoly hírnevet vívott ki magának, amelyet jól mutat, hogy a World Tour-ban szereplő Quick-Step profi kerekesei is ezekkel versenyeznek. A Rider 450 és modelltársa, az Aero 60 (lásd lenti kép) elképesztő tudással rendelkezik, olyannyira, hogy nincs az a bringás, aki az összest ki tudná használni. A tengernyi funkcióra azért lehet szükség, hogy az eszköz tényleg minden igényt ki tudjon elégíteni, ezután már egyénenként változik, hogy kinek pontosan mire van szüksége, például térképes navigációt is kínál. A kezelhetőséget elősegíti a 2,3″-os kijelző és a felhasználóbarát menürendszer. Ez utóbbi magyar nyelvű, egyénre és igényekre szabható, beállíthatod úgy, hogy csakis az igényelt funkciók jelenjenek meg a menüben. Az egységen hat gomb található, 2 a jobb oldalán (ezek közül a felső a start, új kör, ok gomb, az alsó pedig a vissza, szünet, menü gomb), 2 a baloldalon (fel-le) és kettő alul (a baloldali a lapozó, a jobboldali pedig bekapcsoló és világítás gomb). 90%-ban csak az oldalsó gombokat kell használni, azok menet közben is tökéletesen kézre állnak. Gyorsrögzítővel csatlakoztatható a kormányra, elcsavarod 90 fokot és bepattan a helyére. A komputerhez jár egy konzol, amit fel lehet tenni a stucnira vagy a kormányra.

6_computer GPS Strava kerékpár komputer

A funkciók tekintetében a Rider 450 minden ANT+/Bluetooth szenzorral (sebesség, pedálfordulat, pulzuspánt, wattmérő) kommunikál, és az összes adatot képes feldolgozni, GPS alapon méri és rögzíti alapján a távot, a sebességet, emellett barométeres magasságmérő található benne, ami korrigálja a GPS jel hibáit. Tud hőmérsékletet mérni, és a mobiloddal összekötve jelzi, ha hívnak vagy üzenetet kapsz. Az elektromos váltórendszerekkel is összeköthető, így a Rider 450 kijelzőjén is tudod követni, hogy éppen milyen áttételi fokozatban tekersz. A 78 funkcióból egyszerre 10 jeleníthető meg a kijelzőn, 5 adatoldalt tudsz beállítani, így menet közben akár 50 adatot követhetsz. A képernyő személyre szabása kétféleképpen lehetséges, vagy a komputer menüjéből választod ki, hogy mit szeretnénk látni, vagy a Bryton telefonos alkalmazásán keresztül végzed ugyanezt, ami sokkal inkább felhasználóbarát. Ha éppen nincs WiFi a környéken, az internetre az említett alkalmazáson keresztül is feltölthetők az adatok. Továbbá a navigációhoz szükséges útvonaltervezést is el tudod végezni az alkalmazásból és a magasságmérő is innen kalibrálni. Az alkalmazásban akár az edzésadatok is kielemezhetők. Az ebben futó Bryton profilt összekötheted a Strava vagy éppen TrainingPeaks profiloddal, így az edzés ezekre is automatikusan felkerülhet. Van még kívánság?

Bryton GPS computerek alapfunkcióktól a professzionális felhasználásig

2k_computer GPS Strava kerékpár komputer

Mindössze bő húszezer forintért a Bryton Rider 15 GPS komputer mindent tud, amire a legtöbb amatőr bicajosnak szüksége lehet, ráadásul még pedálcsapásmérő szenzor is jár hozzá. Ez a belépő szintű GPS eszköz képes mérni sebességet, távolságot, időt, pedálfordulatot, magasságot, emelkedést, hőmérsékletet, százalékosan a lejtést, illetve ezen értékek átlagait és maximumait. Opcionálisan pulzusszenzorral is kiegészíthető. 2,1” kijelzője maximum 5 adatlapot kínál egyenként 3-4 adatmezővel, a mezőket a telefonod segítségével tudod teljes egészében személyre szabni, akárcsak a prémium szintű komputereken. A kommunikáció Bluetooth-on keresztül történik, mind a zsebben pihenő telefonnal, mind a kiegészítő szenzorokkal, amelyből a pedálcsapásmérő tartozék. A Rider 15 továbbá jelzi, ha email, SMS vagy hívás érkezik. Üzemideje optimális körülmények között 16 óra, ami bőséges. Az edzésfájlt a Bryton telefonos alkalmazás segítségével tudod feltölteni az internetre, ezen felül beállítható, hogy automatikusan Strava-n is megjelenjen.

Ha hibridrendszerben gondolkodsz...

4k_computer GPS Strava kerékpár komputer

A Cateye Padrone Smart az okostelefonnal történő integráció jegyében született, a kormányra szerelt komputer kerékpározás közben teljes körűen kommunikál a praktikusan zsebben „utazó” telefonnal. Nem csak a sebességet, a megtett távot és a szokásos adatokat láthatod a kijelzőjén, hanem a telefonunkra érkező üzeneteket is jelzi, azaz egyfajta „okoskijelzőként” működik. Ehhez mindössze egy alkalmazásra van szükség, amit mobilodra ingyenesen eltölthetsz. Ezután Bluetooth-on kommunikálnak, a telefon GPS adatait begyűjti, és valós időben feldolgozza, rögzíti. A Padrone Smart sebesség-, pedálfordulat-szenzorral és wattmérővel egyaránt kiegészíthető, így akár komoly edzések elvégzéséhez is alkalmas. Amennyiben teljes adatszinkronizálást állítasz be, hazaérkezvén egyáltalán nem kell az adatok letöltésével foglalkozni, azok a telefonon keresztül azonnal feltölthetők a közösségi oldalakra. Menet közben a telefonra érkezett üzenetek, hívások és egyéb információk a Padrone Smart képernyőjén is láthatók, követésükhöz nem szükséges a telefont elővenni. Habár nem kerül kevesebbe, mint egy belépő szintű „valódi” GPS komputer (lásd Bryton Rider 15), alig igényel energiát, kisebb és egyszerűbben kezelhető.

8_computer GPS Strava kerékpár komputer

Ha nem kell a GPS:
Végezetül nézzük meg, milyen lehetőségek vannak, ha GPS nélküli minőségi komputert keresel! A legendás német VDO márka ezt az igényt magas színvonalon elégíti ki az M3.1 modellel, amely az alapfunkciók mellett például hőmérsékletmérést is kínál. A német VDO az autóipar beszállítójaként szenzort, tachográfot, műszerfalat és egyéb elektromos műszereket is gyárt. Ezekre igen fejlett technológiákat dolgozott ki, amelyek az M-sorozatban is alkalmazásra kerülnek. Ilyen például a D3 digitális jelátvitel, amely a használat során minden szenzort automatikusan csatlakoztat az órához. Az általános igényeket kielégítő kerékpáros-szolgáltatásokon túl hőmérő, háttérvilágítás, elemmerülés-kijelző, két programozható kerékméret, részidő- és résztáv-mérés is rendelkezésre áll. A számos funkció mellett a VDO M3.1 működtetése egyszerű, köszönhetően a logikus menürendszernek, illetve az automatizált funkciómegjelenítésnek. A menürendszer a rendelkezésre álló szenzorok (pl. pedálfordulatmérő vagy pulzusmérő) szerint változik, illetve egyénre, igényre és ízlésre szabható. Az elemcsere nemcsak egyszerű, de a CR2032 típus bármelyik sarki boltban fellelhető. A készülék kijelzője könnyen leolvasható és felhasználóbarát, ennél egyszerűbb működést ne is keress a piacon!

10_computer GPS Strava kerékpár komputer

Reméljük a cikkben magtaláltad a választ arra, melyik kerékpáros komputer típus való a saját kerékpározási szokásaidhoz!
Ha szerinted hasznos olvasmány, osztd meg másokkal is, így ők is a megfelelő "kütyüvel" tehetik teljesebbé a bicajos élményeket.

Árukereső.hu