Barion Pixel
A mi webes sütijeink (cookie) diétásak, nem hizlalnak, gyorsítják és segítik a weboldal használatát, és lehetővé teszik, hogy személyre szabottabb szolgáltatást tudjunk nyújtani a számodra.Ha most inkább valami sósra vágynál, a saját böngésződben tudod kezelni őket, az alábbiak szerint. 

Drága gumit vettél, mégis csálén áll? Kacsázik a felnin, üt? így is használható?

Németh Balázs, Ardó Tamás
2023. 09. 07. 00:00:00
Drága gumit vettél, mégis csálén áll? Kacsázik a felnin, üt? így is használható?
A bicikligumi technológia sokat fejlődött az elmúlt néhány évtizedben: a peremes szerkezetű gumi ma már nemcsak parasztbiciklire ajánlható, oly annyira, hogy hajtogatós kivitelben belsővel együtt könnyebbek, mint a szingók. Ráadásul, már a legtöbb kerékpártípushoz elérhető a belső nélküli (tubeless) kialakítás. Mindazonáltal el kell fogadni, hogy a gumigyártás nem tudja azt a precíz mérettűrést nyújtani, mint a fémből készült alkatrészek, és 10 azonos gumi egy adott keréken garantáltan nem áll egyformán. Mi a teendő? Cikkünk ebben próbál segíteni: mi a titka a pontos gumiszerelésnek, hogyan előzhető meg a durva kacsázás vagy ütés, valamint mikor kell feladni a küzdelmet, és szakszervizhez fordulni.


Miért nem úgy illeszkedik a gumi a felnin, mint egy kormány a kormányszárban? Egyrészt maga a felnigyártás sem hasonlít kormánykészítésre. Adott egy kétméteres egyenes aluprofil (akkor még akár tolósín is lehetne), amit nemes egyszerűséggel karikába hajtanak. Ennek megfelelően a nyers felni nem igazán pontos. Kívül marással hozzák "formába", de a perem - amibe a gumi felfekszik - a nyers állapotot tükrözi. A stiftes vagy hegesztett illesztés sem segíti a precizitást. Vagyis adott egy "keret" - a felni -, ahol nem tizedekben, hanem milliméterben mérhető a mérettolerancia, és ebbe illeszkedik a képlékeny alapanyagból (szövetből és gumiból) összefércelt külső gumi. Ennek gyártása hasonlóképp nem a tizedmilliméterekről szól. (A gumigyártásról, azaz a gyártók "sötét titkairól" egy másik szakcikkben írunk.) A hibatűrések összeadódnak, ami bizonyos mértékű pontatlanságot eredményez.

4_kerekpargumi_kacsazik

Mi a teendő? A vásárló legszívesebben fogná a gumit, és visszavinné a boltba. Ez lehetséges, de semmi garancia nincs arra, hogy a cserével kapott (esetleg gyártótól származó) gumi pontosabb lesz? Mindenképpen érdemes egy próbát tenni a jelenlegi helyzet javítására. A gumit 1-2 Bar nyomásra kell leengedni, majd az oldalfalat kézzel vagy speciális szerszámmal nyomogatva pontosabb illeszkedést kell megkísérelni. Ezzel a technikával elérhető, hogy a drótperem mindenhol a felnivájatba csusszanjon. A cél érdekében bevethető némi kenőanyaggal, szappanos víz, vagy akár speciálisan erre a célra kínált folyadék, mint például a Schwalbe Easy Fit.

1k_kerekpargumi_kacsazikMajd jön a pumpálás. Itt érdemes a gyártó megadott maximális nyomást megcélozni, még akkor is, ha a gumit ennél alacsonyabb nyomásértékkel használnád. A fokozott nyomás segíti a peremilleszkedést. Amennyiben a fentieket követve a helyzet nem javul, akkor két lehetőség van: az egyik, hogy megpróbálod a gumit egy másik kerékre felszerelni, így ellenőrizve, hogy valóban hibás-e a gumi. Ha ez nem lehetséges, akkor irány a szakszerviz, ahol láttak már karón varjút, és sok minden mást.

2k_kerekpargumi_kacsazikAhogy a fentiekből kirajzolódik: a csálén futó gumi nem természetes, de ebből még nem következik, hogy a gumi futása bármely felnin garantáltan koncentrikus. Szükség van némi toleranciára a felhasználó részéről: nem érdemes megszállottan a tökéletes futást erőltetni, továbbá a hiba nemcsak az új gumival kapcsolatban merülhet fel, hanem részben a felnivel, vagy a két elem összeférhetetlenségével. Persze a drágább gumitól nagyobb pontosság várható el, mint a belépő szint esetén, de problémák sajnos ezeknél is előfordulnak.

3_kerekpargumi_kacsazik

Egy szó, mint száz, a gumi a legritkább esetben fut tökéletesen. A kérdés már csak ez, hogy lehet-e érezni? Egy keskenyebb, nagyobb nyomást alkalmazó gumi esetében sima aszfalton talán. Dacára, még a legsimább felületen - lásd kerékpáros pálya - sem lesz igazán zavaró. A tapasztalat azt mutatja, hogy még egy fél centis kacsázás sem játszik szerepet az irányításban, legfeljebb egy furcsa vibrációt tapasztal a bicajos. Szerencsére pont az országúti gumik mutatnak pontosabb illeszkedést, merthogy a kisebb méret kevesebb lehetőséget ad a pontatlan szerkezetre. Az MTB gumik jobban kacsáznak, de azok esetében - részben a terep, részben a mintázat miatt – az egyenletlen futás egyáltalán nem érzékelhető.

3_kerekpargumi_kacsazik

Végezetül említsük meg, hogy a gyártástechnológia okozta pontatlanságok mellett a gumi a futófelület felhelyezése (ú.n. pántolás) és összesütése, valamint tárolás során is deformálódhat. Ezek a tényezők nehezen küszöbölhetők ki. El kell fogadni, hogy a megvásárolt gumi formára nem lesz tökéletes, ami főleg akkor szembetűnő, ha többet hasonlítunk össze. Vagyis amíg 20 kormány minden bizonnyal tizedmilliméterre azonos, és megkülönbözhetetlen, addig a gumik “egyediek”. A felszerelés, pumpálás, egyengetés folyamat, plusz 24 óra állás a különbségeket rendszerint eltünteti. Ha ez sem segít, akkor érdemes ügyfélszolgálatunkhoz fordulni. Említsük meg, hogy számunkra is nehéz elbírálni a reklamációt, azaz mi számít hibás guminak, hiszen 1-2mm eltérés országúti gumi esetében jelentős, de egy 60mm széles MTB terepguminál simán elfogadható.

Reméljük az írás érthetően elmagyarázza a gumik futásával kapcsolatos problémák okát és segít a legnagyobb pontatlanságok kiküszöbölésében! Ha tudsz másról, aki már szenvedett a gumi felszereléssel, akkor osztd meg vele, illetve másokkal FB-n vagy egyéb közösségi platformon!

Árukereső.hu