Barion Pixel
A mi webes sütijeink (cookie) diétásak, nem hizlalnak, gyorsítják és segítik a weboldal használatát, és lehetővé teszik, hogy személyre szabottabb szolgáltatást tudjunk nyújtani a számodra.Ha most inkább valami sósra vágynál, a saját böngésződben tudod kezelni őket, az alábbiak szerint. 

Lefagyott mindened? Három ruhanemű, amin a téli bicajozás múlhat

Lefagyott mindened? Három ruhanemű, amin a téli bicajozás múlhat

Kesztyű, dzseki és cipő vagy kamásli. Valószínűleg ennél kicsibb bővebb magyarázatot szeretnél, így lentebb szép sorban kibontogatjuk a címben szereplő kérdésre adott egy-egyszavas választ. Először mégis meg kellene indokolni, hogy miért pont ezek a ruhadarabok azok, ami nélkül egy kerékpáros közlekedőnek, téli felkészülést, edzést végzőnek – ne adj isten a zimankóban „kedvtelésből” bicajozónak – nem érdemes belevágni a hideg évszakba!

1 három ruhanemű, amin a téli bicajozás múlhat

Kezdjük azzal, ami a listából kimaradt! Nem került a képzeletbeli dobogóra a kerékpáros nadrág,
amit egyébként a legfontosabb kerékpáros ruházati kelléknek tartunk. Igen, egy korszerű szivacsbetétes, kantáros bicajos nadrág elengedhetetlen a felhőtlen kerékpáros élményhez –kiváltképp hosszabb távok teljesítéséhez – és ha megfogadtad általános ruházati tanácsunkat, egy nyári és talán egy kissé melegebb már úgyis a polcon várja az indulást. Szerencsére a láb bicajozás közben keményen dolgozik, ott nincs szükség annyi hőszigetelésre, mint azon testrészekre, amelyek alig mozognak: lásd a kerékpár irányításáért felelős kéz és kar, illetve a felsőtest, és meglepő módon a lábfej. A láb tehát szerencsésebb helyzetben van, hisz’ menet közben mozgása többé-kevésbé folyamatos, ez fokozza a vérkeringést és a hőtermelést. Ha van egy jó betétes nadrágod, arra húzz egy futónadrágot, esőnadrágot, esetleg „cicanacit”: a lényeg, hogy ez ne akadályozza a láb szabad mozgását, és ne érintkezzen a hajtáslánccal. Ezután jöhet a fagy és metsző sarki szél, a lábszárad valószínűleg nem hűl ki. Persze az itt vázolt réteges felállás nem lesz olyan kényelmes vagy praktikus, mint egy bélelt téli kantáros nadrág, de a legtöbb a hidegre nem túl érzékeny bicajosnak épp megfelelő. Ha a nadrágod rövidszárú, nyári típus, szóba jöhet még egy pár lábmelegítő, ami az alsó lábszárnak ad plusz hőszigetelést. A kerékpáros nadrágok „tudásttárát”, illetve webáruházunk aktuális kínálatát itt találod.

A másik két potenciális jelöltre édesanyád biztos sokat figyelmeztetett: sapka és sál.
A sisak alatt viselt szél és alacsony hőmérséklet ellen hatékony védelmet nyújtó téli fejmelegítő igazán hasznos ruhadarab, mindazonáltal helyettesíthető a ruhatáradban már megtalálható sapkával, feltéve, ha az viszonylag vékony, és befér a fejvédő alá. (Nem árt, ha téli bicajozáshoz rendelkezel kissé nagyobb méretű sisakkal!) Valószínűleg nem a kötött anyagból készült pomponos lesz a befutó, inkább valami technikai bolyhos szövetből készült sportsapka. Azért tegyük hozzá, hogy a sisak alatt viselt thermo sapka a legoptimálisabb a fej hőszigetelésére, a homlokrészen rendszerint speciális membrán borítást kap, így jól véd a menetszél ellen. Aki érzékeny a homloküregben képződő gyulladásokra, annak mindenképpen ajánlatos beszerezni egy ilyet, de a legtöbb bicajos az egyszerűbb megoldással is kihúzhatja a telet.
7 három ruhanemű, amin a téli bicajozás múlhat

A „vigaszág” kipipálva, maradt a bevezetőben szereplő három ruhadarab: a kesztyű, dzseki és cipő.
Aki fagyos kezekkel lett megáldva, annak a sorrend többé kevésbe ez, a lábfázósoknak fordítva reálisabb. De lényeg, hogy a gtagok rendbe legyenek, mert nincs annál rosszabb, mint amkor a kéz vagy lábfej kihűl, „lefagy”. A kéz esetében ez a bicaj irányítását, fékezését is kompromittálja, és talán mondani sem kell, hogy ez milyen veszélyekkel fenyeget!

Mégis kezdjük a sort „köztes” ruhadarabbal, a dzsekivel!
Miért olyan fontos egy jó felsőrész? Leginkább azért, mert itt történt a legnagyobb előre lépés a technikai ruházatok terén. Bármennyi réteg pólót, pulóvert húzhatsz magadra, nem tudod reprodukálni azt az érzetet, amelyet egy mai modern kerékpáros dzseki nyújt a hőháztartás, illetve a szél-és vízállóság terén. Nem utolsósorban az ilyen spéci felső nem lobog a menetszélben, nem akadályoz a bicaj irányításában, szellőzése menet közben állítható, így nem kell folyamatosan leállni egy-egy réteg fel- vagy levételéhez.
2 három ruhanemű, amin a téli bicajozás múlhat

A réteges öltözködésben a bicajos dzseki jelenti a külső réteget.
Elsődleges szerepe az időjárással szembeni védelem, a dzsekinek dacolnia kell az esővel, a széllel és az alacsony hőmérséklettel. Az itt alkalmazott többrétegű, köztes membránnal rendelkező laminált textikek köszönő viszonyban sincsenek a régebbi sportkabátokkal. A tökéletes kerékpáros dzseki az időjárás viszontagságainak ellenáll, emellett a testen képződő nedvességet képes kifele elvezetni. Így a védelem mellett lehetővé teszi a test megfelelő szellőzését is, amely intenzív testmozgás mellett elengedhetetlen. A speciális alapanyag mellett a mai darabok innovatív hőháztartást befolyásoló megoldásokat, fifikás szellőzőnyílásokat alkalmaznak. Nem utolsósorban a bicajos felsőnek a mozgás szabadságát is biztosítani kell, emellett szabása hátul legyen hosszú, hogy előre dőlt testhelyzetben is védje a deréktájékot.
3 három ruhanemű, amin a téli bicajozás múlhat

A kerékpáros dzsekik számára alkalmas technikai alapanyagokat több ruhaipari cég szállítja. Ilyen például a „lélegző” technológiáról ismert Isowind® és a Windstopper® szövet. Ezek víz- és szélállók, mindazonáltal szellőzést biztosító technológiákkal rendelkeznek. Kerékpáros használathoz bármelyik beválhat. Emellett népszerű alapanyag a „softshell”, a bolyhos „thermo” textil, mérsékelt szél és vízállósággal, ellenben kiváló hőszigeteléssel. A csúcs dzsekimodellek egyszerre többféle alapanyagot alkalmaznak, elől fokozottan védenek, hátul és a hónalj alatt kiválóan szellőznek. Már ezekért a tulajdonságokért is érdemes egy jófajta bicajos dzsekibe beruháznod!
Továbbá a funkcionalitás terén is nagy a választék: szerepel lecsatolható ujjas, szellőző nyílásokkal ellátott vagy akár kétrétegű, külön záródással rendelkező dzseki. Sok esetben hasznos változat a mezek rugalmasságát és illeszkedését biztosító dzsekitípus fokozott szélállósággal és vízlepergető funkcióval. Minden téli felsőrész esetében elengedhetetlen a nyílások, cipzárak szigetelésére: csak így biztosítható a megfelelő védelem az időjárás viszontagságaival szemben. Emellett télen fontos a láthatóság biztosítása, amely történhet figyelemfelkeltő színekkel, kontraszttal, illetve a fényvisszaverő varratok és nyomatok alkalmazásával. Ha érveink meggyőztek, a kerékpáros dzsekikről bővebb információt, illetve webáruházunk aktuális kínálatát itt találod.
9 három ruhanemű, amin a téli bicajozás múlhat

A kéz védelme:
Habár kerékpáros kesztyűt nemcsak télen húzunk, a hidegben – hosszabb távokra – ez nem opció, hanem elengedhetetlen kellék. A kéznek sok feladata van, de fizikai munkát nemigen végez, a menetszél viszont folyamatos hűti. A kihűlt, fagyott kéz rendkívül kellemetlen érzés, és az egészségnek sem tesz jót. Továbbá a kerékpár irányítása, fékezése is romlik, így mindenképpen megelőzendő. A kerékpáros kesztyűhöz használt alapanyagok óriási fejlődésen mentek át az utóbbi évtizedekben. A hideg, szeles, csapadékos időjáráshoz tervezett kesztyűkhöz a gyártók a legfejlettebb technikai alapanyagokat alkalmazzák. Például a Windstopper membrán elsőrangú vízhatlanság mellett lehetővé teszi az izzadság elpárologtatását is. A vízzáró membrán alkalmazása megelőzi a kihűlés ama gyakori esetét, amikor nem az alacsony külső hőmérséklet vagy a szél okozza az ízületek lemerevedését, hanem a nedvesség okozta fokozott hőveszteség. A „softshell” kifejezés számos technológiát takar, az ilyen modellek általában jó szigetelőképességgel rendelkeznek, de nem érik el a modern hi-tech megoldások által nyújtott érzetet.
Egy jól megtervezett kesztyű még biztonságot is szolgálja, hisz a tenyérfelület a markolaton jobban tapad, illetve egy esetleges bukás során a megvédi a kezet a sérüléstől. A korszerű alapanyagok mellett a kesztyűgyártáshoz alkalmazott egyéb technológiák is sokat fejlődtek. A varrások ma már „overlock” típusúak, laposak vagy akár rejtettek is lehetnek. A kesztyű így kényelmesebb, pontosabban illeszkedik, ami a jobb szigetelés mellett a pontos kezelést is elősegíti. Ma már tényleg nem öngyilkosság mínusz tíz foknál alacsonyabb időjárásban kerékpározni, órákon keresztül. A kerékpáros kesztyű beszerzése során figyelj a méretezésre! A túl szűk kesztyű hosszú távon kényelmetlen, és a szigetelése, védelme sem megfelelő, így téli bicajos kesztyűnek vegyél a hétköznapinál egy mérettel nagyobbat. A téli kerékpáros kesztyűkről bővebb információt, illetve webáruházunk aktuális kínálatát itt találod.

5 három ruhanemű, amin a téli bicajozás múlhat

Végezetül a lábfej védelmét kell kiemelni.
Habár a pedálozással a lábszár rendesen dolgozik, a lábfej mindeközben többé-kevésbé statikus. Ezzel szemben gyaloglás során a talp lépésről lépésre egy görgető mozgást végez, és a téli bicajozáskor ez komolyan hiányzik. Ráadásul a lábfejet a menetszél mellett a talajról érkező nedvesség is áztatja. Így nem marad más hátra, mint hideg időjárásban „bebugyolálni”, ami vagy egy speciális kerékpáros lábbelivel, vagy a megszokott cipőre húzott kamáslival valósítható meg.
8 három ruhanemű, amin a téli bicajozás múlhat

A téli használatra tervezett kerékpáros cipők lényegében bakancsok, de minimum magas neoprén szárral ellátott zárt cipők. Kaphatók országúti „Look” stoplihoz vagy SPD stoplit fogadó talppal, azaz télen sem kell lemondani az automata pedálkötésről. A téli kerékpáros cipő ismérve, hogy a legmagasabb technikai színvonalon biztosítja a fagyokban elengedhetetlen hőszigetelést és vízhatlanságot. A korszerű prémium darabok akár hosszabb időn keresztül, bárminemű szivárgás nélkül víz alá meríthetők. Emellett kiváló hőszigetelést biztosítanak, és ha az időjárás enyhébbre fordul, lehetővé teszik az izzadtság távozását. Rögzítőrendszerük innovatív záródást kap: hasonlót, mint a téli sportokhoz való profi felszerelések esetében. A lábfej hideg elleni védelmének költségtakarékosabb megoldása a téli kerékpáros kamásli. Ebből többféle típus van forgalomban, lehet neoprén alapanyagból készült hőszigetelésre optimalizált vagy vékonyabb, de vízzáró kivitel. Ez utóbbi a nedves őszi és tavaszi hónapokban hasznos viselet, ha csak ilyennek rendelkezel, ajánlatos vastag sízoknit húzni. A cipővel szemben a vételár mellett a másik előny a modularitás. A kamásli külön levehető, ami napközbeni felmelegedés esetén igen praktikus. Így nem izzad a láb, mindig optimális a hőháztartás.
6 három ruhanemű, amin a téli bicajozás múlhat

A kamásli fő hátránya, hogy nem annyira tartós, mint a téli cipő, mivel általában megerősített neoprén anyagból készül. Emellett nem képes teljes vízzárást biztosítani, bár a téli cipő közül sem sok magaslik ki e téren. A vastag kamáslik kicsit jobbak e téren, egy részük saját talppal rendelkezik, de az olcsóbbak talpán csak pántot találunk. Amit még érdemes kiemelni, hogy egyre több kamásli kapható láthatósági színekben, illetve fényvisszaverő nyomatokkal. Mivel a láb folyamatos mozgásban továbbá, a lábbeli a legjobb „macskaszem”. Íme néhány további hasznos információ a téli kerékpáros cipőkről és a kamáslikról. 

4 három ruhanemű, amin a téli bicajozás múlhat

 

Ha tetszett a cikk, oszd meg FB-n vagy bármilyen más közösségi oldalon!

Árukereső.hu