Az egyenes vagy enyhén hajlított MTB/trekking/városi/túra kormányra készült markolat a felhasznált alapanyag, a vastagság, a formai kialakítás, a tapadás és a szubjektív érzet terén nagy a szórás mutat. Az anatómiai elvek szerint tervezettek emellett formailag is sokfélék. A jelen írásban bemutatjuk a típust, annak gyökereit és működési elvét, továbbá remélhetően segítünk a megfelelő modell kiválasztásban is. Kitérünk az ergonomikus markolatokba integrált toldalékra, más néven „szarvra”, választ adva a kérdésre, hogy ezek szükségesek vagy felesleges extrák. Érdemes a markolatokkal behatóbban foglalkozni, hisz’ a kerékpáros élményre és biztonságra gyakorolt hatás tükrében a markolat ára rendkívül alacsony, a legtöbb esetben a bicaj árának fél százalékát sem teszi ki.
Nem egyforma érzés markolni a kettőt: az ergonomikus nagy felületen oszlatja el a terhelést, és segít megtartani a csukló helyzetét…
A kialakítást tekintve a legtöbb bicajos markolat gumiból vagy habszivacsból készül, különféle átmérővel és mintázattal. Az átmérő és a tapadás terén tapasztalt különbségek hivatottak kiszolgálni a felhasználás és kézanatómia különféle igényeit. Sajnos sokáig kevés figyelmet kapott ez az egyébként igen fontos alkatrész, meglétét a kerékpárgyártók a lehető legegyszerűbben és legolcsóbban próbálták kipipálni. Valamint külön kiegészítőként megvásárolva rendszerint a dizájn dominált a funkció és a komfort felett. Azonban bő egy évtizeddel ezelőtt a piacra kerültek az első speciális ergonomikus kialakítású markolatok, gyökériből kiforgatva, ahogyan az alkatrészre ma tekintünk.
Az ergonomikus kormánymarkolat-trend megalapozója kétségtelenül a német ERGON márka. Hatása azonnali volt: a Német Sport Egyetemmel közösen kifejlesztett első markolat különféle szakmai kiállításokon egy regiment dizájner- és termékdíjban részesült. Az ergonómiai kutatások kiinduló pontja a következő volt: a kerékpárok fejlesztésénél már szinte minden tökéletesítve van, kivéve az egyik legfontosabb kontaktuspont, a markolat, továbbá az egyetem által készített felmérés szerint a kerékpárosok 90%-a panaszkodik testi fájdalomra. Erre válaszképpen a versenyzőkből, szakértőkből, mérnökökből, orvosokból, ergonómiai szakemberekből álló csapat kifejlesztett egy, a kéz anatómiáján és a kerékpáros igényein alapuló markolatot.
Az ergonómiaközpontú szemlélet több szempontból is fontos. A markolatok esetében az ilyen kialakítás növeli a komfortérzetet, a megfelelő testtartást tesz lehetővé, csillapítja a kéz különböző pontjaira gyakorolt nyomást. Továbbá csökkentheti a fáradtságérzet és diszkomfortot, ezzel párhuzamosan növeli a kezelhetőséget, így a kerékpár könnyebben irányítható és kezelhető. Ha belegondolunk, kevés tényező van, amelyik ennyi pozitív hatással bír: az ergonómia nyújtotta előnyök mellett az elektromos váltás vagy a hidraulikus fékrendszer által nyújtott többlet egyenesen eltörpül.
Teljesítménycentrikus kerékpározáshoz is simán beválhat!
De miért van rá szükség?
Ássunk egy kicsit mélyebbre a markolat megannyi funkciójában! A kézfájdalom fő oka, hogy kerékpározás közben testtömegünk jelentős része a kézre, ezen belül a tenyérre koncentrálódik. Ez ugyebár egy relatíve kis terület. Ráadásul a terhelés idegeket is nyom, ereket szűkít vagy zár el. A helyzetet tovább rontja, hogy számos kerékpáros erőteljesen behajlított csuklóval fogja a kormányt, ami kisujj környéki zsibbadáshoz vagy a gyűrűsujjban érzett bizsergéshez vezet. Rossz tartással és a nem megfelelő markolattal akár a teljes kézfej elzsibbadhat. Az ERGON által verbuvált kölni csapat a megoldást a nyomás nagyobb területen való eloszlatásban, a rezgések csillapításában és a kézfej ideális pozíciójának rögzítésében kereste – és találta meg.
Nemcsak a forma, hanem az anyag és nem látható belső szerkezet is számít...
Ha megnézzük, tenyerünk közepén egy mélyedés van, így amikor egy szabályos hengert markolunk, a kézfej két szélén - de főleg a külső felén – a nyomás nő. Az ergonómiás markolatok a kisebb-nagyobb kinyúlások révén hatékonyabb támaszt nyújtanak a tenyér számára, egyben a csuklónak is megfelelő tartást biztosítanak. Ezzel leveszik a terhelést az érzékenyebb pontokról, illetve eloszlatják az idegekre ható nyomásokat. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy az ilyen típusú markolatok középső és külső része nagyobb felületet biztosít, ezzel jobban kitöltve a tenyérüreget. Ezt egészíti ki a puhább és keményebb anyagok használata, ezzel tovább optimalizálva a terhelés elosztását, illetve a szükséges tapadás biztosítását. Ráadásul a lágyabb összetétellel rendelkező relatíve vékony nyúlvány úgymond rugózik, ezzel csillapítva a tenyeret érő fárasztó rezgéseket!
Megannyi forma kapható, szarvval vagy anélkül…
Webáruházunk markolatkínálatát szemügyre véve megfigyelhetjük, hogy a tudományosan tervezett ergonomikus markolatok esetén meglepően nagy a formaválaszték. Miért van szükség az eltérő méretű és formájú a kinyúlásokra? – kérdezheted. A kényelem és funkcionalitás nemcsak a kézanatómiától függ? Hát, nem egészen. Például az általános kerékpáros közlekedés vagy túrázás során egészen más igények merülnek fel, mint például egy MTB enduro bringás esetében, egyben mások az irányításhoz szükséges mozdulatok. Az előbbinél a nagyobb, szinte az egész tenyeret alátámasztó kinyúlás lesz a kényelmes, míg ez az utóbbinál ez határozottan zavaró. Egy hosszabb agresszív lejtőzés során a kisebb méret a „befutó”, ez nem zavarja az irányítást a technikás ösvényeken. Igen, a kihívásokkal tarkított terepen nem csak tartjuk a felsőtestet, hanem azzal is hajszálpontos irányítást végzünk, közben váltunk, fékezünk, amihez egy-két ujjunkkal el kell, hogy engedjük a markolatot. Az ötujjas fogásra optimalizált „statikus” markolat nem megfelelő, amikor a fogás gyakran két-háromujjas, és a felsőtest folyamatos súlypontáthelyező mozgásban van. Érdemes még megemlíteni, hogy a markolat méretét egy másik tényező is befolyásolja: a prémium ergonomikus markolatok rendszerint két méretben készülnek, ezáltal alkalmazkodva az eltérő kézmérethez. Látható, hogy nem kevés tudatos fejlesztés ment az ergonomikus markolatokba, amely némi magyarázatot ad a szokásosnál magasabb árszintre…
A kedvezőtlen terheléselosztás mellett a hagyományos markolatok másik rákfenéje az egyetlen fogáshelyzet. Az anatómiás markolat e téren még inkább korlátoz, hisz’ milliméter pontosan pozícionálja a tenyér és az ujjak helyzetét. A problémára az ERGON és számos más márka válasza a markolatból kinyúló, annak szerkezetébe integrált nyúlvány, köznapi nevén „kormányszarv”. A szarv a markolat külső végén kap helyet, egy vagy két további fogáshelyzetet biztosítva. Hossza változó, általában tenyérnyi, dőlésszöge személyes preferencia szerint állítható, legalábbis igényesebb, drágább modellek esetében. A szarv és a széles tenyérrész miatt – mivel több irányban is centikben mérhető erőkar keletkezik - az ergonómiás markolat stabil rögzítése különös fontosságot kap, kiváltképp sportos kerékpározáshoz és versenyzéshez ajánlott modellek esetén. Kötelező tehát az imbuszcsavaros rögzítés, hogy a szarv és a markolat sprintek közben se fordulhasson el. (Sajnos lehet kapni bilincs nélküli gumi ergonómiás markolatot, amit jó szívvel nem tudunk ajánlani, mivel a tenyértámasz erőkarja miatt ezek előbb vagy utóbb - precíz felragasztás esetén is - el fognak fordulni.) Itt említsük meg, hogy nagyon kell figyelni az ergonómiát kínáló típusok beállítására. A bringán ülve a fékkar meghúzásakor a kar és kézfej síkjának egy vonalban kell esni. Ha ettől eltér a támaszkodási felület szöge, a markolat nemigen biztosít megfelelő kényelmet.
Kemény MTB felhasználásra a „lapát” kissé kikerekedik…
Neked is kell?
A kérdés már csak az, hogy mindenkinek szüksége van-e az ergonómiás markolatra és szarvra? Idegennek hat-e a „lapátforma” vagy 90 fokkal elfordított csuklóhelyzet? Általánosságban elmondható, hogy a kerékpárosok egy része fokozottan érzékeny a tenyérre ható terhelésre: az alatta futó idegek hamar jelzik a nyomáspontok kialakulását. Annak, aki kevésbé érzékeny e téren, jól viseli az egyetlen fogáshelyzet korlátait, az ergonomikus forma és a toldalék lehet közömbös „attrakció”. Itt elsősorban toleranciáról beszélünk. Természetesen az is szerepet játszik a döntésben, hogy szereted-e az adott fogásformát, valóban a kézanatómiádnak megfelelő-e a kialakítás? E téren – mint már utaltunk rá – nagy a szórás a piacon kapható különböző típusok közt, itt jön a képbe a személyes preferencia.
Amit még fontos hozzátenni az előzőhöz, hogy elsődlegesen a felhasználási terület alapján válassz markolatot. De a szarv kérdése is ezt a vonalat követi: használata terepen gyakran akadályokba ütközik, esetleg emelkedőkön jöhet szóba, de sokszor még ott is prioritást élvez a leheletpontos irányítás a fogáslehetőségek közti váltás felett. Következésképpen a kevésbé „anatomiás” kialakítás a felvázolt esetben előnyösebb lehet, de ez megint csak megszokás és személyes preferencia függvénye.
Valószínűleg több markolatot el kell használni ahhoz, hogy kiderüljön melyik típus számodra az ideális. Vannak azonban ökölszabályok, melyeket érdemes figyelembe venni, követni. Például minél „keményebb” szakágát űzöl, annál keményebb anyagú és vékonyabb markolatot célszerű használni. Ennek oka a már említett irányíthatóság biztosításában rejlik. Egy puha szivacsos vagy a kissé flexibilisebb ergonomikus markolattal nem lehet olyan stabilan fogni a kormányt, és a nagy átmérő miatt a fogás sem lesz megfelelően erős. A keményebb, kisebb átmérőjű markolat stabilabb, viszont ehhez kesztyűt kell húzni, mert csupasz kézzel nem lesz vidám a biacjozás utáni este!
Ez is ergonomikus, de speciálisan enduro felhasználásra…
Habár eddig csak hagyományos körkeresztmetszetű és ergonomikus markolatokról beszéltünk, ezek világa sem egyszerűen fekete vagy fehér. Léteznek olyan ergonomikus modellek, amelyeken csak kisebb beavatkozások történnek a kényelem érdekében. Ezek szóba jöhetnek igazi terephasználathoz is, a sokat emlegetett ERGON márka az átmeneti „ergo” markolatok több változatát kínálja. További tippünk, hogy a markolat cserekor nem árt figyelni a kompatibilitásra! Például a markolatváltókhoz nem tehetsz fel bármilyen típust, az ergonomikusból pedig különösen korlátozott a választék ehhez a váltótípushoz. Továbbá vedd figyelembe, hogy a szarvfogásból a fékezés eleve megoldhatatlan, emellett az ergonomikus markolathoz a szokásosnál pontosabb kell beállítani a fékkar helyzetét – mind a kormány mentén, mind távolságban. Ennek oka, hogy a markolaton az oldalirányú kézelmozdítás akadályozott, legalábbis kényelmetlen.
Összefoglalva elmondható, hogy a hosszabb távokat teljesítő bicajosok, jellemzően túrázók számára az ergonómiás markolat és a szarvként titulált gumírozott műanyag toldat rendszerint maga a megváltás. Ha a tenyér kis- és gyűrűsujj alatti részen gyakran tapasztalsz szúró fájdalmat vagy zsibbadást, akkor mindenképpen érdemes egy jól megtervezett minőségi ergonomikus markolatot kipróbálni – akár nem túl extrém MTB használat esetén is. Megfontolandó továbbá a köztes utat járó „félergonomikus” markolattal való kísérletezés, ebben az esetben viszont a toldalékról valószínűleg le kell mondani. További információ a webáruházunkban kapható ergonómiás markolatokról itt található.
Ha hasznosnak találtad a cikket, oszd meg kerékpáros ismerőseiddel! Ezzel nemcsak nekik segíthetsz, hanem jelzed azt is, hogy még több ilyen tartalmat olvasnál…