Barion Pixel
A mi webes sütijeink (cookie) diétásak, nem hizlalnak, gyorsítják és segítik a weboldal használatát, és lehetővé teszik, hogy személyre szabottabb szolgáltatást tudjunk nyújtani a számodra.Ha most inkább valami sósra vágynál, a saját böngésződben tudod kezelni őket, az alábbiak szerint. 

Specialized Diverge Base gravel kerékpár tartósteszt – a gravel műfaj és a bicaj bemutatása

Németh Balázs, Ardó Tamás
2021. 06. 30. 13:15:26
Specialized Diverge Base gravel kerékpár tartósteszt – a gravel műfaj és a bicaj bemutatása

Mostanában lassan már a vízcsapból is gravel folyik. Kerékpártesztek, versenybeszámolók, új fejlesztések célpontja egyértelműen a gravel. Ezzel a varázsigével látszólag bármit el lehet adni: táskát, ruházatot, sisakot, cipőt, kormányt vagy gumit. Nem igazán fognak rajtam a kerékpáripari trendek: van öt bicajom, de egyik sem fixi, fatbike, aero országúti vagy enduro – csak hogy az utolsó néhány nagy divathullámot említsem. A gravel bike-nál mégis megbicsaklott a térdem… megpróbálom elmagyarázni, miért!

23_specialized diverge base gravel kerékpár tartós tesztAmennyiben nem lennél képben a gravel irányzattal kapcsolatban, mindenképpen érdemes elolvasni pár cikket. Ebben a cikkben nem fogom elmesélni, miben különbözik a cyclocross vagy az országúti komfort/túra kerékpártól, mi célból van rajta koskormány, mi az oka annak, hogy egyesek 650b kerekekkel használják, még mások 700c-vel, és miért kapható a legtöbb modell választhatóan egy vagy két lánctányéros váltórendszerrel. Onnan indítanám a történetet, hogy megszületett a döntés: ki szeretném próbálni a gravel stílust, életérzést. Az alapot az szolgáltatta, hogy 3 évvel ezelőtt az XC MTB karbonvázas bicajomat átépítettem merevvillás felállásra - részben az egyszerűbb karbantartás miatt, részben mert megtetszett az MTB karbonvillák pontos irányítása, stabilitása. Lakóhelyem körül számos erdészeti-, turista-, dózerút van. Szabadon választhatok a már-már enduro bringát igénylő egykori kőbányák durva „csapatásai” és a tingli-tangli úthengerelt erdészeti földutak között, a kettő közt pedig többféle „árnyalat” áll rendelkezésre. Egynyomtávos, hidakkal tarkított szurdok, vízmosás, víkendházas kátyúpálya, és így tovább. Az új merevvillás felállás lehetővé tette, hogy kevésbé vad tereputakon forgalommentesen körözzek, tetejében döntően erdei környezetben.

A fullmerev 29er nagy sikernek bizonyult, sokat használom, főleg a korábbi országúti kerékpárkilométerek rovására. A villa, amit beszereltem feltehetőleg 650b-hez készült, beépítési magassága 20mm-rel rövidebb, mint a legtöbb 29”-os kerékhez kínált típus, így a fejcsőszög kissé meredekebb lett, a középcsapi lejjebb ment, többé-kevésbé olyan vázgeometriát ad, mint egy trekking/cross bicaj, viszont a 2,4”-es külsők elől-hátul simán elforognak. Ezzel párhuzamosan kipróbáltam néhány gravel kerékpárt, és meglepő módon a koskormányt leszámítva ezek az átalakított montihoz hasonló érzést biztosítottak. (Amennyiben ilyen átalakításban gondolkodsz, a merevvillás átalakításhoz a villákat itt találsz, a kormányhelyzet optimalizálásához szükséges alkatrészekhez pedig kattints ide!)

A gyári kiszerelés, ami az eltelt 8 hónap alatt jelentősen módosult.

9_specialized diverge base gravel kerékpár tartós tesztA legtöbb gravel bike számos extra szolgáltatást nyújt, ami bujtogatta a fantáziám. Elsősorban a csomagtartó, sárvédő és egyéb konzolokra gondolok, mert ezek a „karboncsodáról” ugyebár hiányoztak. Mivel vagy országúton tekerek koskormánnyal vagy terepen egyenessel, izgatott, hogy milyen lenne a kettőt ötvözni. Emellett izgatott a modern egylánctányéros hajtás, amit addig legfeljebb tesztkerékpárokon próbáltam, saját flottában legfeljebb „sufnituning” szinten volt jelen.

Részben az alacsonyabb környezetterhelés, részben zsugoriságom okán saját bicajaim (a titán Morati-tól eltekintve) mindeddig használtak voltak. Vadiúj bicajokat teszteltem, de az otthoniak – volt, hogy a szám kétjegyű volt és kettessel kezdődött! – mindmáig koros jószágok, nem minden esetben ismert előélettel. Szeretem a régit, szeretek lepukkant, korszerűtlennek mondott bicajokat felújítani, tökéletesíteni. Az említett karbon 29er monti is 7-8 éves, korábban Itáliában teljesített szolgálatot, nálam 4 éve van.

Mindebből logikusan az következne, hogy nekem egy használt gravel bike való. Kicsit kipofozom, majd megtapasztalom, mit tud, mire jó. Itt mindössze annyi a gond, hogy a gravel „műfaj” manapság fejlődik a legmeredekebben, a 2-3 évvel ezelőtt kínált gépek számos gyermekbetegséggel küzdöttek. Ma sok problémára megvan a válasz, természetesen a gyártók még fognak finomítani a gravel bike-on, de várhatóan akkora változások már nem lesznek, mint a divathullám jelen szakaszában. A másik érv az új mellett, hogy a műfaj iránti érdeklődés miatt megnövekedett vásárlói igény, azaz használtat sem lehet lényegesen kedvezőbb áron beszerezni, mint egy újat.

12_specialized diverge base gravel kerékpár tartós teszt

Így jutottam el oda, hogy a kerékpárszakmában tapasztalt konjunktúra okán felhalmozott plusz jövedelmemet a jelen bemutató „műtárgyába”, a Specialized Diverge Base gravel kerékpárba fektessem. Ez az amerikai óriásmárka legolcsóbb karbon gravel bringája. A nem kevesebb, mint három különböző karbon-gravel típus között a „Base” FACT 8r szövettechnológiával lett felruházva. Ezt 2021-ben már egyetlen Speci kerékpáron sem alkalmazzák, valódi „őskövület”. Kaliforniában a szövet-/rétegfelépítés (úgymond „layup”) tekintetében már a 12. generációnál (FACT 12r) járnak. Bár üzleti titok, a „jóárasított” Diverge minden bizonnyal egyszerűbb alapanyagból és rétegfelépítéssel készül, így nem is 950 grammot nyom a mérlegen, mint a csúcs S-Works FACT 12r, hanem - a gyártó szerint - 1250g. A kettő között van egy 10r változat, ami közelebb áll a csúcskategóriához, továbbá már vázon belüli SWAT tárolót és fejlettebb kormányrugózást kap. (Ez utóbbiról lesz még szó a későbbiekben.) Ami jó a saját XL-méretű, majdnem 1300 grammos vázban, hogy „van benne anyag”. A gyengébb szakítószilárdságú alapanyag miatt „felhízlalt” csőfal remélhetően növeli az ellenállóképességet, azaz nem kell azon parázni, hogy milyen kárt tesz az alsócsőben egy-egy felverődő kő. Az alu Diverge változattal is simán kiegyeztem volna, de télen XL (58cm) méretben éppen a modell volt elérhető, így hát ez lett.

40_specialized diverge base gravel kerékpár tartós tesztA Diverge eme 3. generációja a médiában és a fórumokon egyaránt lelkes fogadtatásban részesült. A Morgan Hill-i főhadiszálláson sokat dolgoztak a korábbi típus továbbfejlesztésén. A visszajelzések és a vásárlói igények azt diktálták, hogy a gumiférőhelyet mindenképpen bővíteni kell, szóval most már 47mm széles 700c (29”) vagy 53mm-es 650b (27,5”x2.1”) külső is simán elforog. Hátul ezt úgy sikerült megvalósítani, hogy még mindig országúti hajtómű megy bele, azaz nincs szükség megnövelt tengelyszélességre. A megoldás pofonegyszerű: a karbon láncvilla - ahol a gumi a legszélesebb - nem cső, hanem egy karbonlap! Ezzel párhuzamosan a nyeregvázcsőből és csippentettek, tehát bőséges a hely mind a hátsó traktusban, mind elől a villában. A bicajt mindkét kerékmérettel használtam (erről is később bővebben szólok), és tapasztalataim szerint a gyártó által megadott maximális gumiméret kissé konzervatív. A pontos méret függ a felniszélességtől és a gumi oldalbütykeitől: nálam például egy 29x2,0” csont nélkül belement.

A vázgeometria terén is történtek fejlesztések: a 2021-es sorozatnál laposabb fejcsőszög és hosszabb felsőcső, pontosan, ahogy azt a modern montiknál megszokhattuk. Ezt kompenzálva gyárilag rövidebb stucnival szerelik és a kerék előfutása is módosult. A középcsapágy picit magasabb lett, mivel az előző generáció 650b kerekekkel vagy országúti gumikkal már túl alacsonynak bizonyult. A felsorolt változások célja a gyártó szerint a biztosabb irányítás, főleg nagyobb tempó mellett, terepen.

35_specialized diverge base gravel kerékpár tartós tesztEzen felül a fejlesztők alacsonyabbra helyezték a támvilla-becsatlakozást, így fokozva a komfortérzetet. Elől a maradt FutureShock kormányrugózás, sőt a magasabb szintű modellek esetében a szisztémát továbbfejlesztették (immár FutureShock 2.0), fokozatos lockoutot és jobb visszaút-csillapítást kapott. A régi „1.5” - ami az általam birtokolt Base modell része - három plusz rugóval érkezik, így bizonyos fokig szabályozható, jóllehet nem menet közben. Ezzel a funkcióval is sokat kísérleteztem, amiről ugyancsak később lesz szó.

Mint már utaltam rá, a Base a belépő szintet képviseli a karbon Diverge-ek világba. Ennek megfelelően felszereltsége kellőképp spártai. Az egy lánctányéros váltás/hajtás iránti kíváncsiságomnak pont megfelel a gépen lévő SRAM Apex1, a fékezés országúti „hidrós” (HDR), az áttételezés pedig egy 40 fogas X-Sync (Narrow-Wide) lánctányért takar hátul 11-42 fogszámú 11-fokozatos Sunrace sorral.

Tényleg szükség van a 40/42 fogas „mókuskerékre” egy gravel bike-on – kérdezhetnéd? Szó mi szó, nálunk ez a minimum. Ha 46 lenne a teteje, az is ugyanannyiszor lenne kapcsolva! A másik véglet a 40/11, ami országúti kerékpáros szemmel megmosolyogni való, de meglepő módon nálam a 11 kevesebbet kopik, mint a 42! Errefelé „combosok” a kaptatók, köves-sziklásak a meredélyek, sík terület alig, enyhe lejtmenet ugyancsak nagyon ritka. Ha mégis előfordul ilyen tekerhető lejtő, az általában egy durva ereszkedés „kigurulója”, és ott a halandó a köveken szétzilált testét pihentetné, mintsem beleálljon a nagytényér-kónuszba.

14_specialized diverge base gravel kerékpár tartós tesztHa elolvastátok a fenti cikkajánló gravel áttételezésre vonatkozó epizódját, kórusban mondjátok: felétek két első lánctányér kell! Igazatok van, de az „1x” mostanában a trend, a kérdés érdekelt, és legalább megtanultam alkalmazkodni, illetve a legtöbbet kihozni ebből az áttételezésből. És persze az egy lánctányérnak számos előnye van: kezelése egyszerűbb, picit könnyebb, a spéci hátsó váltónak köszönhetően soha nem esik le a lánc, egyszerűbb a bicaj tisztítása, és a sár sem gyűlik fel az átdobóban. Az érme másik oldalán a szűkebb áttételezés mellett a másik hendikep a lánc gyorsabb amortizációja, ami 11 hátsó fokozat mellett nem is csoda. (Nem ritkán áll a lánc durva szögben az első és a hátsó lánckerekek közt!)

48_specialized diverge base gravel kerékpár tartós tesztNincs mit szépíteni, az APEX gyorsasága, érzete hagy maga után kívánni valót. A pontossággal nincs gond, de nyúlós és akadozó. Olyan, mint egy régi Suzuki ajtóműködtetése és Mercihez képest: mindkettő becsukható, rázárható, de ennyi a közös bennük. Ami pozitív, hogy a váltás 2000km után sem rosszabb, mint az első napon. A Sunrace sor kellemes meglepetésnek bizonyult: próbaként feltettem egy SRAM sort, és a váltás minősége nem lett jobb, kissé talán romlott is. Terveim szerint beszerzek egy Shimano SLX-et további összehasonlítás kedvéért, de mint tudjátok, ehhez manapság bennfentes kapcsolatok kellenek... Lényeg, hogy a gyári SRAM Apex1 HDR működőképes váltó/hajtásrendszer, de van jobb a piacon. Talán túl igényes vagyok.

42_specialized diverge base gravel kerékpár tartós tesztA Diverge fékrendszere sem kápráztatott el. A HDR-ből gyárilag kispórolják a folyadékot, és a nyomáspont az Apex-en nem állítható. Így amíg nem töltesz rá, a karok szokatlanul bent fognak. Valószínűleg a pofákon is van mit fejleszteni, továbbá van egy sanda gyanúm, hogy a féktárcsák nem igazi SRAM CenterLine-ok. Felhevülve a rendszernek megjön a hangja, és ezzel párhuzamosan csökken a fékhatás. Hidegen okés, nem harapós, de moduláltnak sem mondanám. Nem vagyok nagy tárcsafékszakértő, de ezen a téren is jobbhoz vagyok szokva (egy Deore és egy SLX „személyében”).

39_specialized diverge base gravel kerékpár tartós tesztA kormány- és a nyeregtraktus meglepően jól fel van vértezve. A kormányszár megegyezik a nagytestvéreken fellelhetővel, cserélni már azért sem érdemes, mert a FutureShock specifikus átmérőt igényel. A Speci mellékel adaptert, de ezzel könnyebbé biztos nem teszed a felállást. Amennyiben eltérő hosszra lenne szükség, az adapterrel ki lehet kísérletezni az ideális méretet. Különben nekem a gyári 110mm (58-as vázhoz és az extrém hosszú karjaimhoz) pont passzol. A kormány a karakteres megjelenésű Hoverbar, ami alapjába véve jó lenne, az alsó fogásnak van valamennyi kihajlása, de sajnos „emelős”, és nekem minél alacsonyabb kormányállás a megfelelő. Így lett helyette egy szokványos országúti kompakt alu, ami 4cm-rel(!) keskenyebb, mint a gyári, ami még így is szélesebb, mint, amit országúton használok. Az alsó kihajlást igazándiból nem hiányolom terepen, keskeny vállaimnak kellően széles a fogás.

13_specialized diverge base gravel kerékpár tartós tesztA nyeregszár egy alap karbon Speci modell trendi egycsavaros rögzítéssel. Ellenben a csőfalvastagság a vázhoz hasonlóan masszív, ami nem elsősorban a plusz tömeg miatt jelent gondot (270g), sokkal inkább a hajlékonyságnak ver oda rendesen. Így egy no-name karbonszárral lett helyettesítve, amely centiben mérhető többlet hátsó rugózást eredményez. (Érzésem szerint így egyensúlyba kerül az első és a hátsó „rugózás”.) A nyereg a sokak által dicsőített Body Geometry „Power” alap kiadása, a Comp, ami egyébként Velo gyártmány. A rövid széles trendi dizájn nem kenyerem, így a megszokott Selle Italia SLR vette át helyét. Máskülönben díjazom, hogy a Specialized a kiegészítőkön nem spórolt, csak hát vannak preferenciáim, és ezen a téren nem szeretek kompromisszumot kötni. A váltás-fékezés esetében könnyebben adom be a derekam, azokat úgyis költséges lecserélni, amíg egy nyereg, cső vagy kormány behelyettesítése nem akkora érvágás.

4_specialized diverge base gravel kerékpár tartós tesztMár csak a kerekekről kell említést tenni: természetesen a Base-hez gyárilag alapszínvonal jár: a neve ezzel szemben „Elite”, elől-hátul átütős, ipari csapágyas, de nem Tubeless, és inkább tartósságra, mint dinamikára hangolt. Gond nincs velük, szépen forognak, és centrírt is jó tartják. A gumi ugyanaz a modell, amivel az Ian Boswell az idei Unbound (leánykori nevén Dirty Kansa) 200 mérföldes gravel „vb-t” nyerte, bár ez természetesen marketing „lózung”. A Pathfinder-mintázat stimmel, a gumikeverék, a szövet, a perem már köszönőviszonyban sincs a „Pro” változattal. Ez drótos és jó kemény anyagból van. Edzésre jó, de még jobb elajándékozni olyannak, akinek ennél is gagyibb gumi van a városi vagy trekking/cross kerékpárján!

37_specialized diverge base gravel kerékpár tartós tesztA Diverge minimum három kulacsot fogad, emellett elől-hátul csomagtartó és sárvédő mehet fel (utóbbi felső konzolja az esztétika okán leszerelhető). A villára plusz táska vagy kulacs szerelhető, a felsőcső pedig konzolos „Bento” táskát is fogad. Ezen felül mehet rá az összes manapság divatos Bikepacking kellék: nyereg-, váz-, kormánytáska, alul szerszámtartó meg miegymás. Mint már említettem, a Base az egyetlen karbon Diverge, ami nem SWAT-tárolós, azaz az alsócső belsejét nem tudod cuccal kitömni, de az egyéb opciók tükrében szerintem ez nem nagy érvágás.

A tesztsorozat következő részében elkezdek a menettapasztalatokról regélni, tanúságokkal, lehetőségekkel, valamint a 650b kerékmérettel szerzett benyomásokkal.

20_specialized diverge base gravel kerékpár tartós tesztA Bikepro kerékpáros webshop kínálatában megtalálod a gravel és egyéb felhasználásra készült bicajokat, illetve a hozzájuk készült alkatrészeket és kiegészítőket. A gravel kerékpárokhoz való vázak, külső gumik, kormányok, táskák, ruházat, fejvédő, cipő és egyéb kiegészítők itt szerepelnek. A cikkben többször említett MTB kerékpár merevvillás átalakításhoz a villák itt találhatók, a kormányhelyzet optimalizálásához szükséges alkatrészek pedig ide kattintva érhetők el.

Ha tetszett a cikksorozat, oszd meg másokkal, és nem feltétlen gravel rajongókkal!

Árukereső.hu