Barion Pixel
A mi webes sütijeink (cookie) diétásak, nem hizlalnak, gyorsítják és segítik a weboldal használatát, és lehetővé teszik, hogy személyre szabottabb szolgáltatást tudjunk nyújtani a számodra.Ha most inkább valami sósra vágynál, a saját böngésződben tudod kezelni őket, az alábbiak szerint. 

A tetőtartótól a vonóhorogig: mire kell figyelni, ha a kerékpárt autóval szállítjuk?

Németh Balázs, Ardó Tamás
2021. 02. 11. 00:00:00
A tetőtartótól a vonóhorogig: mire kell figyelni, ha a kerékpárt autóval szállítjuk?

A rengeteg autótípus és a kerékpártípusok és- vázméretek közti különbözőség miatt a gépjárműre szerelhető kerékpárszállító kiválasztása nem egyszerű feladat. Szerencsére ma már számos gyártó kínál többféle kialakítású gépjárműtípusokra szerelhető tartókat, így az összes lehetőséget és adottságot figyelembe véve is egész biztosan megtalálhatod a megfelelő kerékpárszállító típust. Ezzel felszerelkezve biztonságban transzportálhatod a bicajt lakóhelyedtől nagyobb távolságokra.

Mi alapján válassz?
Webáruházunkban számos kerékpárszállító kapható, ezek nemcsak a fent említett járműkompatibilitás terén különböznek, hanem funkcióra is, és ez meghatározza a mindennapi használat praktikumát. Még mielőtt rátérnénk a konkrét típusokra, nézzük meg, milyen szempontokat kell figyelembe venni a vásárlás előtt! Az első, hogy milyen gyakran használod a tartót. Amikor a tartóra hetente többször kerül bicaj, a kínálat teljesen más szegmenséből érdemes választani, mint ha évente egyszer-kétszer. Ha sűrűn használod a kerékpárszállítót, akkor egyértelműen az egyszerű felszerelhetőség lesz az elsődleges irányelv.

19_tetőtartótól a vonóhorogig mire kell figyelni ha a kerékpárt autóval szállítjuk


A fogyasztás kérdése:
A másik lényeges szempont, hogy használat közben milyen távolságokat teszel meg, ami az üzemanyag-fogyasztásra lesz hatással. A tetőtartók fogyasztásnövelő hatása nem elenyésző, és a megfelelő típus kiválasztásába ezt a tényezőt is érdemes belekalkulálni. Amennyiben autózási szokásaid olyanok, hogy bár napi szinten közlekedsz, de városi tempóban rövid távokat teszel meg, a többlet fogyasztás nem lesz számottevő. Ilyenkor a tetőtartó ideális megoldást jelenthet, de ennek fordítottja igaz azoknak, akik autópályán ingáznak.

21_tetőtartótól a vonóhorogig mire kell figyelni ha a kerékpárt autóval szállítjuk


Szerelhetőség:
Jó tudni, hogy a hátsó ajtóra szerelhető szállítók rögzítése rendszerint bonyolultabb, mint a vonóhorgos tartóké, de a bicajt könnyebb felrakni rájuk, mint egy tetőtartóra. Amennyiben az autót nem használod napi szinten, jobb, ha rajta marad a szállító. Ebben az esetben a hátsó ajtóra rögzíthető típus lesz a jobb választás, ráadásul kedvezőbb áron kapható, és nem igényel egyéb kiegészítőket, többlet beruházást. A konstrukcióból és elhelyezésből adódóan a vonóhorogra szerelt szállítók egyszerűen le-fel szerelhetők, egyben ideálisak a hosszú utakra, hiszen alig növelik a légellenállás. Ebben ugyebár a tetőtartók a legrosszabbak, de a hátsó ajtóra szerelhetőknek sincs mivel dicsekedni – többségük rendesen kavarja a légáramot. Persze a vonóhorgos szállító drágábbak, ki tudja, hogy kizárólag a fogyasztásban valaha visszajön a befektetés. Ráadásul vonóhorgot igényelnek, ami ugyancsak plusz kiadás. Láthatod, hogy a kerékpárszállító kiválasztásához rengeteg szempontot érdemes figyelembe venni, és akkor még nem is beszéltünk arról, hogy milyen autóval és milyen bicajokkal rendelkezel…

Meghökkentő a tapadókorongos rögzítés, de a tapasztalatok szerint bombabiztos, és bármilyen autóra könnyedén felszerelhető…

6k_tetőtartótól a vonóhorogig mire kell figyelni ha a kerékpárt autóval szállítjuk

Ideje sorra venni a fent már „belengetett” szállítótípusokat!
A három leggyakoribb megoldás a hátsó ajtóra, a vonóhorogra, illetve a tetőre szerelhető szállító. Ezen felül létezik még beltérbe szerelhető, illetve tapadókorongos rögzítésű, de azok ritkább igényekre kínált költséges megoldások. A legnépszerűbb egyértelműen a hátsó ajtóra szerelt szállítótípus. Fő előnye a kedvező ár, a széleskörű kompatibilitás (azaz többféle autóra költségmentesen felszerelhető), és a mérsékelt fogyasztás-növelés. Hátránya, hogy nem a legkíméletesebb az autó fényezésével, és a bringák felrakás is kissé körülményes. Ráadásul nem mindegyiknél marad nyitható a hátsó ajtó, ami komoly probléma lehet!

5_tetőtartótól a vonóhorogig mire kell figyelni ha a kerékpárt autóval szállítjuk


A vonóhorogra rögzíthető típus előnye, hogy akár négy bringát is fogadhat, rendszerint összecsukható, a felszerelés egyszerű, a bringákat is könnyű felrakni, továbbá a légellenállást sem növeli jelentősen. Hátránya mindenképpen a magas ár és a vonóhorog szükséglet. Végezetül a tetőre szerelhető típus előnye a mérsékelt ár és az egyszerű bringarögzítés, ellenben kiegészítő konzolok, keresztrudak kellenek hozzá, jelentősen növeli a fogyasztást és sok helyen vigyázni kell a megnövekedett magasságára. Ha pedig az autó magas építésű, a kerékpárok emelgetése sem mindig leányálom!

38_tetőtartótól a vonóhorogig mire kell figyelni ha a kerékpárt autóval szállítjuk


Ahogy már említettük, az autózási szokások, a bicajok típusa, az élethelyzet, a személyes preferenciák (autótárolás, stb.) egyaránt befolyásolják, hogy melyik irányba célszerű elindulni. Elő tehát a számológéppel, a képletbe kalkuláld bele a kilométereket, a fogyasztást, a tervezett szállítások számát és hosszát. Így a csapásirány már kezd körvonalazódni. Persze vannak még egyéb buktatók!

A vonóhorgos mindent tud, amire szükséged lehet, de ennek ára van!

4k_tetőtartótól a vonóhorogig mire kell figyelni ha a kerékpárt autóval szállítjuk

13_tetőtartótól a vonóhorogig mire kell figyelni ha a kerékpárt autóval szállítjuk

A vonóhorgos szállítóhoz képest szinte filléres tétel egy hátsó ajtóra szerelhető kerékpárszállító, hiszen mindössze az eszközért kell leperkálni 20-60000 forintot. Igen ám, de ez a típus hírhedt arról, hogy az autón sérüléseket okoz, ami nem is csoda, hisz’ rendszerint nyolc helyen kapcsolódik a karosszériához. Persze a minőségi hátsó tartók karosszériába rögzített kampói mind gumírozottak, így a drágább szállító lehet végül az olcsóbb. Figyelni kell továbbá az autóhoz szorított gumi pogácsák makulátlan felületére, illetve a kampók beakasztása előtt célszerű letörölni az érintkező felületet. Emellett sok függ az útminőségtől, a vezetési szokásoktól, sebességtől. A hátsó szállítókkal kapcsolatban pedig meg kell említeni, hogy ezeket majd minden esetben ki kell egészíteni utólagos rendszám- és lámpapanellel, továbbá az elektromos bekötését is meg kell oldani. A KRESZ szerint a „rakomány” egyáltalán nem takarhat ki semennyit sem a rendszámból, sem a lámpákból!

20_tetőtartótól a vonóhorogig mire kell figyelni ha a kerékpárt autóval szállítjuk


A következő megfontolandó tényező a szállítandó bicajok száma és típusa. Egy-két kerékpárt kell szállítani? Ebben az esetben egyszerű a helyzet, mert nagyjából bármelyik nálunk kapható szállító jó lesz, egyedül az elektromos kerékpár esetében kell ellenőrizni a teherbírást. Három bringa esetén a hátsó ajtóra szerelhető tartók többé-kevésbé „felejtősek”, négynél pedig ésszerű keretek közt kizárólag a vonóhorgos szállítók jöhetnek számításba. (Nem minden tetőre szerelt kereszttartón fér el négy bringatartó, sőt nem minden autó elég széles ehhez!) További kérdés, hogy milyen bringákat szállítanánk? Például a gyerekbringa és a fatbike bizonyos szállítóknál problémát jelent!

Fatbike-ot nem minden szállítófogad...

6_tetőtartótól a vonóhorogig mire kell figyelni ha a kerékpárt autóval szállítjuk


Otthon vagy a garázsban egy összehajtható szállítót viszonylag praktikusan el lehet helyezni…

12_tetőtartótól a vonóhorogig mire kell figyelni ha a kerékpárt autóval szállítjuk


Tárolás:
Végezetül az sem mindegy, hol lehet a használaton kívül a tartót tárolni? A garázsban mindegyik elfér, de egy nem összecsukható vonóhorgos szállítót a társasházi lakásba felvinni, és ott elhelyezni nem egyszerű feladat. A költségek is minden bizonnyal befolyásolják a döntést: 20000 Ft-nál olcsóbb szállító megoldás biztosan nem lesz, de ennek tízszeresét is villámgyorsan el lehet költeni egy jól megtervezett, minőségi kerékpárszállító rendszerre.

7_tetőtartótól a vonóhorogig mire kell figyelni ha a kerékpárt autóval szállítjuk

Mennyi az annyi?
Az eddig leírtak alapján remélhetően már tájékozottabb vagy, osztottál, szoroztál, mérlegeltél. De az sem mindegy, mennyi pénzed van a szállító beszerzésére. A jó hír, hogy manapság mindegyik szegmensben igen széles az árspektrum, azaz büdzsétől függetlenül nagy találhatsz megfelelő megoldást. Igen, ma már létezik négy bicaj számára vonóhorgos szállító mindössze 100000 Ft-ért. A belépő hátsó ajtós modellek 25000-nél kezdődnek, tetőre szerelhetőt pedig bringánként akár tízezertől is kaphatsz. A kedvező ár viszont szinte mindig valamilyen kényelmi funkció hiányával fog együtt járni, ezért nem árt tüzetesen megvizsgálni a „meglepően jó” vételeket!

A tetőre nehezebb felpakolni, és nem mindegy, milyen a rögzítőrendszer!

3k_tetőtartótól a vonóhorogig mire kell figyelni ha a kerékpárt autóval szállítjuk

Webshopunkban az említett megoldások döntő része megtalálható. A kerékpár szállítók öt szegmensbe tagolódnak: hátsó ajtóra, pótkerékre, tetőcsomagtartóra, vonóhorogra, továbbá különböző kiegészítők a kerékpár szállításhoz. Az elérhető márkák közül érdemes kiemelni a nemzetközi piacon is jól ismert Menabo, Peruzzo, PRO és a svéd Thule cégeket. A Peruzzo a szállítók minden válfajában otthonosan mozog, komoly technikai tudás áll mögöttük, így az olasz cég palettáján keresztül adunk ízelítőt a rendelkezésre álló típusokból, felsorolva az előnyöket és hátrányokat.

2k_tetőtartótól a vonóhorogig mire kell figyelni ha a kerékpárt autóval szállítjuk

A Peruzzo Siena 4 vonóhorogra szerelhető szállító a márka egyik népszerű vonóhorogra szerelhető tartója. Négy kerékpár szállítására alkalmas, praktikus, minőségi megoldásaival és kategóriájában kedvező árával kecsegtet. Miért kell ekkora tároló? A kerékpárszállító kapacitása határozza meg, hogy egyszerre hányan utazhatunk egy autóval bringázni. A legtöbb autóba 4 ember hosszabb távon is kényelmesen utazik, így szerintünk badarság lenne kétbicajos tartóval limitálni az utasok esetleges számát. Emellett a Siena 4 fő előnye a praktikum: rárakod a vonóhorogra, lenyomod a kart, majd a bedugod a világítás csatlakozóját és készen áll a bringák fogadására. A vázat a felső kerethez csatlakozó karok segítségével rögzíted, ezek mind egyszerűen és bombabiztosan működnek. A modell előnyös tulajdonsága még a szállítóba beépített zárszerkezet, amivel a vonóhorogra lakatolható. Ez kifejezetten jól jön, amikor éppen bringázol, és az autón hagyod a szállítót. Végezetül a hátsó ajtó nyitása is megoldott, mivel a tartó ledönthető. Webáruházunkban ezt a szállítót itt találod, de nyugodtan nézz körül más márkák vonóhorgos bringaszállítói közt!

31_tetőtartótól a vonóhorogig mire kell figyelni ha a kerékpárt autóval szállítjuk

A Peruzzo Pure tetőre szerelhető kerékpár szállító, amely gyorsan felszerelhető, zárható és speciális rögzítésének köszönhetően lényegében az összes kerékpárral kompatibilis, nem mellesleg kiváló ár-érték aránnyal rendelkezik. Amennyiben tetőn szállítás mellett tetted le voksod - és sokat szállítod a bringát, ami rendszeres fel- illetve leszerelést von maga után -, mindenképpen a drágább típusok valamelyikét ajánljuk. A felsőkategóriás szállítók könnyedén rögzíthetők, az illetéktelen kezek elől pedig a kerékpárokkal együtt lezárhatók. A Pure mindezt tudja, ráadásul a speciális rögzítésének hála kíméletesen bánik a bicajjal. Rögzítési rendszere gyorszáras, excenteres megoldás, ennek segítségével pillanatok alatt a tetőre felszerelhető. Maga a gyorszáras rész is kulccsal zárható, tehát éjszaka sem fogják egykönnyen leszedni a szállítót. 20 kilóval bezárólag bármilyen kerékpárt fel tudsz rakni erre a modellre, emellett a speciálisan tervezett vázat rögzítő kar-fej kombónak köszönhetően a „plusszos” (pl. 27,5+) gumiméretekkel is kompatibilis. Ugyanis a Pure nem az alsócsőnél rögzíti a kerékpárt, hanem az átlagosnál hosszabb karral és 360 fokban forgó fejjel rendelkezik, amivel lehetőségünk van akár a nyeregcsövet vagy a felsőcsövet is befogni. Ráadásul a fej önzáró mechanikával rendelkezik, tehát ahogy hozzáér a cső, azonnal ráfog és megtartja a kerékpárt, azaz nem kell a bringát fogni és közben meghúzni a bilincset! Ezt a típust, és a többi tetőre rögzíthető szállítót itt találod.

1k_tetőtartótól a vonóhorogig mire kell figyelni ha a kerékpárt autóval szállítjuk

A Peruzzo Venezia 3 a modellnévben szereplő számú kerékpár szállítására alkalmas hátsó ajtóra szerelt típus. Vonóhorog és tetőkorlát híján valójában nincs más választásod, de a „Veneciával” felszerelkezve is jól megoldhatod a kerékpárok szállítását. Sokak számára megváltás, hogy nem kell olyan magasra emelni a bicajt – főleg a masszívabbakat -, amellett az autó fogyasztása is kedvezőbb. A Peruzzo eme szállítója a legtöbb autóval kompatibilis, 6 helyen rögzül, és 4 helyen támaszkodik fel a hátsó ajtóra. A menet nem túl bonyolult: a pántok végén található fém füleket akasztod be az ajtó tetejébe, oldalába és aljába. Az fényezést műanyagbetétek védik, mindazonáltal alattuk célszerű plusz gumiborítást használni. A pántok meghúzásával célszerű óvatosan bánni, hisz’ a nehéz bringák esetén az ajtó eldeformáldhat. Ez a sok óvintézkedés nem csak a Peruzzo hátsó szállítókra vonatkozik, hanem az összes esetében áll. Ez a modell három bicaj szállításra alkalmas, de ennyi montinál már forgatni kell a kormányokat, különben nem férnek el. Országútiból a keskenyebb kormányok miatt gond nélkül elfér mind a három. A hátsó ajtóra rögzíthető szállítókat weboldalunkon itt találod.

Ha hasznosnak találtad az útmutatót, oszd meg másokkal, hogy a kerékpárszállítók kiválasztásában ők is jó döntést hozhassanak!

Árukereső.hu