Barion Pixel
A mi webes sütijeink (cookie) diétásak, nem hizlalnak, gyorsítják és segítik a weboldal használatát, és lehetővé teszik, hogy személyre szabottabb szolgáltatást tudjunk nyújtani a számodra.Ha most inkább valami sósra vágynál, a saját böngésződben tudod kezelni őket, az alábbiak szerint. 

TACX BOOST BUNDLE edzőgörgő – a középutas megoldás

Németh Balázs, Ardó Tamás
2022. 01. 28. 00:00:00
TACX BOOST BUNDLE edzőgörgő – a középutas megoldás
Az edzőgörgők terén a holland TACX az egyik legnagyobb név a piacon. A kezdőktől a profi versenyzőkig mindenkinek kínálnak görgőket, eszközeik az egy egyszerű bemelegítéstől a strukturált edzésmunkán keresztül a Zwiftelésig mindenre alkalmasak. A jelen tesztben szereplő TACX BOOST BUNDLE edzőgörgő egyedülálló, mivelhogy eredetileg nem számítógépes kapcsolatra tervezték, a mellékelt GARMIN jeladó segítségével mégis képes áthidalni a hagyományos és az „okosedzők” közti szakadékot.


A TACX görgős edzők immár a Bikepro kínálatában is elérhetők. A téli időszakban számos típust teszünk próbára, megosztva a velük szerzett tapasztalatokat. A korábban megjelent átfogó edzőgörgő útmutatóban elmagyaráztuk a típusok közti fő különbségeket, a szabadgörgőtől kezdve a hagyományos mágnesfékes eszközökön keresztül a korszerű, számítógépcsatlakozást és virtuális szimulációt nyújtó „okos” eszközökig. A BOOSTER eredetileg a holland márka legfejlettebb hagyományos edzője volt, a „BUNDLE” kiegészítő csomaggal felvértezve immár számítógépre is csatlakoztatható. Habár nem biztosítja az „okosfunkciók” teljes tárházát, lehetővé teszi a ZWIFT és a TACX platformokon való részvételt és versenyzést.

6_tacx_booster_bundle_teszt

A mágnesfékes edzőgörgők pár évvel ezelőtt még teljes mértékben uralták a piaci kínálatot. Az elsősorban profi versenyzők számára készült BOOSTER 1000W ellenállást, finom, halk működést, valamint természetes pedálozási dinamikát kínál. „Érzetre” simán kenterbe veri a belépő szintű okosgörgőket. Mivel nem csatlakozik az elektromos hálózathoz, bárhol felállítható, bevethető: jellemzően versenyek előtt bemelegítésre és levezetésre használják a profi csapatok.

4k_tacx_booster_bundle_tesztFélokos?
Persze nem mehetünk el szó nélkül a BOOSTER égbekiáltó hiányosságától, a konnektivitás hiányáról. Edzés közben ma a legtöbb kerékpáros nem a tévét bámulja, e helyett a virtuális platformokon közös élményt szerez, akár valósághű helyszínek és versenypályák bejárásával, vagy játékszimuláció útján kitalált környezetben. Meglepő módon a profik egy része a ZWIFT-en és különböző virtuális platformokon a jól bevált BOOSTER modellel edz, versenyez. Népszerűségét a kifinomult működés mellett a kompakt méretének és könnyű szállíthatóságnak köszönheti. A konnektivitás hiánya sem jelent akadályt, hiszen a legtöbb hivatásos bicajos rendelkezik wattmérővel, amely pontos teljesítményadatot szolgáltat. Ennek hiányában sincs minden veszve. A világhíres GARMIN márka kötelékében a TACX a jól bevált BOOSTER-hez „BUNDLE” néven sebesség (és pedálfordulat) kínál, így biztosítva a számítógépes csatlakoztatást.

A BOOSTER egy nálam dekoratívabb modellel ábrázolva...

10_tacx_booster_bundle_teszt

A TACX egyébként számos valódi okosgörgőt kínál, amely integrálja a konnektivitást, ezen felül az ellenállást is a maga számítótógép vezéreli. Ez biztosítja a teljes interaktív élményt, ahol a képernyőn látható emelkedőn valóban nehezebb a pedálozás, vissza kell váltani, ahogy az utakon tennénk. Mindazonáltal szerintünk nem elvetendő a BOOSTER „félokos” opció. Reméljük a jelen írásban sikerül elmagyarázni, hogy a trenddel szemben haladás legalább annyi előnnyel kecsegtet, mint lemondással. Vagyis nem feltétlen azért vettük fel a BOOSTER BUNDLE modellt kínálatunkba, mert olcsó… 

2k_tacx_booster_bundle_tesztMa már ósdinak tűnhet a kormányról állítható ellenállás. Azonban a BOOSTER-nél a mágnesfékes ellenállás pozícionált és kalibrált, ezáltal működése jól definiálható. Ezt kiaknázva a TACX mellett a ZWIFT virtuális platform is készített kifejezetten a BOOSTER modellre szabott algoritmust: ezt kiválasztva a keréksebesség, a bicajos testtömege és magassága alapján relatíve pontos wattban mért teljesítményadat kerül meghatározásra. Ráadásul az ellenállás független mind az intenzitástól, mind az időtartamtól, egy kis kalibrálással (amelyre később kitérünk), akár +/-3% pontosság is elérhető.

Lehetőség van ezen felül a BOOSTER görgőhöz pedálfordulat szenzort valamint pulzusmérőt is csatlakoztatni. Az így nyert adatok a ZWIFT-ben egyértelműen felhasználásra kerülnek: a virtuális térben a kerékpáros láb e szerint mozog, valamint az teljesítmény-algoritmus is figyelembe veszi a pulzusértéket és annak változást. A BOOSTER esetében az ellenállás 10 fokozatban állítható. Ez gyakorlatilag a teljesítmény 100W-os felosztása, azaz a kettes szint valóban 200W ellenállást biztosít. Mint már említettük, a BOOSTER önmagában nem kommunikál semmilyen alkalmazással, az edzés passzív „részvevője”.

A BOOSTER a kerékpárt nagyon stabilan "fogja" (1,2), nyeregből kiállva is biztonságos, de a váz megóvása érdekében ezzel csínján bánnék...

1k_tacx_booster_bundle_teszt

A gyakorlatban
Mindenekelőtt az BOOSTER-t üzembe kell helyezni. Ehhez a laposra csomagolt görgőt ki kell hajtani, felállítani, és a kerékméret szerint az ellenállás-egységet fel kell szerelni. Ezt követően a hátsó kerék gyorszárát a mellékeltre le kell cserélni (a tengely-szisztéma átalakítókat külön kell megvásárolni), a kerékpárt rögzíteni, majd a görgő helyzetét egy „tekerentyűvel” a gumihoz pozícionálni. A vezérló mehet a kormányra, és indulhat a móka! Ezen lépésekből a görgőpozíció finomhangolása érdemel nagyobb figyelmet: ideális esetben a fémhenger túlzottan nem vág a gumiba, viszont sprintekben sem „szalajt”. Szokványos kültéri guminyomással ez biztosítható: én a 23mm széles külsőt 6 Bar-ral használtam. Célszerű már kiszolgált gumit amortizálni, ezen felül lakásban előnyös speciális görgőzéshez tervezett típust felszerelni.

Fontos a megfelelő gumikontaktus...

4_tacx_booster_bundle_teszt

A henger rögzítése...

5_tacx_booster_bundle_teszt

A BUNDLE csomagban mellékelt sebességszenzor nem igényel mágnest, mozgásérzékelő van benne. A hátsó kerékagyra kell rögzíteni: szilikonpánttal mint az egyszerű villogót. Két kerékfordulat után a jeladó „felébred”, ezután az erre felkészített alkalmazással párosítandó. ZWIFT-ben a folyamat ez pofonegyszerű. TACX TRAINING-ben kicsit körülményes, de ha szerencséd van, a párosítást mindössze egyszer kell elvégezni. Habár a GARMIN szenzorok a Bluetooth és az ANT+ protokollt egyaránt „beszélik”, a tapasztalat azt mutatja, hogy az ANT+ a megfelelő „nyelv”. A széleskörben elterjedt Bluetooth hátránya, hogy a lakásokban túl sok az ezt használó eszköz, ezek könnyen bezavarhatnak. Tetejében a legtöbb telefon vagy tablet egyszerre csak 2 párosítást tud kezelni. Régi tableteken többnyire van ANT+ (jellemzően Android 7.0-ig), számítógéphez pedig érdemes ANT+ USB érzékelőt beszerezni.

Az applikációban a BOOSTER görgőtípust kell kiválasztani, ezzel ellenállás-tulajdonsága betöltődik. Mind a ZWIFT, mind a TACX TRANING a 2-es mágnesellenállás-fokozat beállítását kéri, ugyanis az algoritmust ehhez optimalizálták. Gondoltam lecsekkolom a teljesítménymeghatározás pontosságát, ehhez kölcsönkértem egy wattmérőt. Állandó tempó mellett a ZWIFT 2-es fokozatban 10-15%-kal túlbecsülte a leadott wattokat, 3-asban viszont úgy 10%-ot elvett belőle. Lehet, hogy más gumival, felállással, testsúllyal a működés pontosabb, a lényeg, hogy nálam ez jött ki. Szerencsére a probléma könnyedén orvosolható: meg kell változtatni a kerékátmérőt!

7_tacx_booster_bundle_teszt

A kettes fokozatot megtatva triatlon kerékméretet (650b) állítottam be, így valójában többet dolgozok, mint amit az algoritmus feltételez. Ezzel sikerült a ZWIFT-ben megjelenített valamint a wattmérő által (a telefonon) leolvasott teljesítményt többé-kevésbé szinkronba hozni. Hirtelen megindulásoknál van némi bizonytalanság, de ennél nagyobb pontosságot hagyományos görgővel sem könnyű elérni. Amatőr edzéshez/versenyzéshez szerintem bőven megfelel. Amennyiben nagyobb pontosságra van szükség, be kell szerezni egy wattmérőt, és annak adataival használni a BOOSTER-t, vagy eleve direkt hajtású görgőt beszerezni.

Amennyiben nincs lehetőség wattmérővel kalibrálni a BOOSTER BUNDLE rendszert, akkor máshogy kell kikísérletezni a reális teljesítményértéket. Például a szabadban síkon fél órát kell bicajozni egy adott pulzusértékkel, majd beltéren a TACX TRAINING appban ugyancsak sík szakaszt választva ezt megismételni. Ha a megtett távolság eltér, az algoritmus által becsült értéket a kerékátmérőt tuningolva közelebb kell hozni a realitáshoz. 

3k_tacx_booster_bundle_tesztOkosságok
A megbízható teljesítményadatokkal felvértezve a BOOSTER BUNDLE a következő „okosfunkciókat” nyújtja:

  • virtuális ellenfelekkel való megmérettetés,
  • valós környezetben (gyárilag felvett videó) való kerékpározás,
  • valós környezetben (saját felvett videó) való kerékpározás,
  • GPS track alapján történő kerékpározás,
  • Google Maps alapján való kerékpározás (SteerView nézetben is bringázhatsz),
  • ZWIFT, TrainerRoad és egyéb népszerű virtuális platformokkal való kompatibilitás,
  • FTP teszt (kondíció, állóképesség meghatározása),
  • részletes edzésterv végrehajtása.

Ezek egy része fizetős szolgáltatás, viszont néhány az alap TACX csomagban is elérhető. A ZWIFT előfizetést igényel, jóllehet a görgő árához képest nem vészes összeg. Továbbá ha nincs a laptopban ANT+ modul, akkor azt is be kell szerezni. (Bluetooth-ra szerintem nem érdemes hagyatkozni.) De még a fenti összes kiadás sem eget rengető, legalábbis ahhoz képest, hogy mennyi költsége van a kültéren végzett téli bicajozásnak. Először is érdemes téli bringát venni, mert nyilván nem akarod a nyárit így tönkre vágni. Hidegben, esőben nem árt egy télies ruházat valamint kamásli. Ha ezt mind összeadod, a BOOSTER BUNDLE az említett extrákkal is csak aprópénz.

3_tacx_booster_bundle_teszt

Beszerzésével van egy otthoni konfiguráció, amit akár vaksötétben, havazásban is használhatsz, ráadásul nem kell minden alkalommal beöltözni majd levetkőzni. A bringa takarításáról ne is beszéljünk! Ráadásul félórát is tekerhetsz, mondjuk vacsora előtt, vagy bármikor, ha eszedbe jut. Ha kimennél, ennyi lenne maga az öltözködés! Az “okosgörgő” az unalmat is egész jól elűzi, sokan jobban szeretnek így sportolni, mint a forgalomban vesződni.

Amit görgőzéskor érdemes még figyelembe venni, az a test hűtése valamint a folyadékutánpótlás. 20 fokos szobában könnyedén tócsát tud maga alá izzadni az ember, amivel jelentős mennyiségű folyadékot és sok ásványi anyagot veszít. Ennek pótlása elengedhetetlen. Az izzadság ráadásul savas kémhatású (pH 4-6,5), ami kárt tehet a kerékpárban vagy akár a padlóban is. Egy előre bekészített törölközővel, ventilátorral könnyedén orvosolhatod a problémát, esetleg szóba jöhet az edzőgörgő garázsban vagy teraszon történő felállítása.

9_tacx_booster_bundle_teszt

Érdemes megvenni?
Egy csúcsminőségű fix edzőgörgő nagy előnye, hogy a nyeregből kiállva tekerős sprintet is simán „tudja”. Ennek köszönhetően a játékszimuláció és a virtuális pályák mellett gyakorlatilag bármilyen edzés elvégezhető rajta. A kisméretre összehajtható, praktikus BOOSTER görgő működése nemcsak kifinomult, realisztikus, hanem meglepően csendes is. Ilyen diszkrét nem direkt hajtású mágnesfékes görgőhöz még nemvolt szerencsém. Speciális görgőzéshez tervezett gumival szőnyeg alátét nélkül is csendesen fut, egyáltalán nem vibrál vagy „vinnyog”. Az eddig használt 10 éves modellhez képest kész megváltás, társasházban is nyugodtan használható.

Azon is érdemes elgondolkodni, hogy tíz év múlva egy mai „okosgörgő” úgy járhat, mint a tíz évvel ezelőttiek manapság, amikor ZWIFT-re vagy más platformra szeretnénk csatlakoztatni. A technika fejlődésével sajnos a jövő rendszereivel elvesztik kompatibilitásukat, az ANT+ vagy Bluetooth 3.0 kommunikációnak egy évtized múlva valószínűleg hírmondója sem lesz. A BOOSTER ugyanazt nyújtja 2032-ben, mint ma a nappaliban felállítva. Egy majdani filléres wattmérővel kiegészítve minden bizonnyal az jövő virtuálist kerékpározását is kiszolgálja. Vagyis nem a mai számítógépekhez hangolt görgő, hanem egy kerékpár-kiegészítő. A bicajnak pedig 10 év múlva is ugyanúgy két kereke lesz, valamint pedálhajtást igényel.

Ha a jelen teszt számodra hasznosnak bizonyult, kérjük oszt meg másokkal! És ha a BOOSTER BUNDLE tényleg felkeltette érdeklősésed, Bikepro.hu webáruház aktuális edzőgörgő választékát itt találod.



 

Árukereső.hu