A hidratálás nem úri huncutság: nyári melegben a megfelelő hidratálás érdekében legalább negyedóránként érdemes a flaskát meghúzni! A kiszáradás nemcsak a teljesítményt fogja vissza, hanem akár veszélyes, maradandó következményekkel járhat.
A kulacs használata egyidős a kerékpározással, már a porfelhőlovagok is fém flaskát szereltek a kormányra. A mai modern kulacsok számos fejlett technikai megoldást alkalmaznak, az alapanyag rendszerint rugalmas és rendkívül ellenálló polietilén, a csutora ergonómiás, gyakran gumitömítéssel kiegészített. A jó kulacs egyben kiküszöböli a szivárgást, megelőzi a kellemetlen mellékíz kialakulását. Ezen felül a piacon ma már kapható hőszigetelő vagy éppen belső víztisztító rendszert kínáló típus, egyes kulacsok pedig szeleppel ellátott „csutorával” rendelkeznek, amely egy kar elfordításával nyitható-zárható. Ennek köszönhetően nyitott állapotban sem eresztenek, ellenben a folyadék a kulacs oldalfalának megnyomásával bőségesen áramlik.
Mindenekelőtt vizsgáljuk meg, mitől jó egy kulacs! 9 olyan tulajdonságot gyűjtöttünk össze, amely kellemessebbé varázsolja a kortyolást.
Forma, illeszkedés – A legfontosabb, hogy a kulacs pontosan illeszkedjen kulacstartóba, vagyis menet közben – elsősorban rázós utakon - ne mozogjon, vibráljon. Ezáltal a kulacs kiesésének és elhagyásának is csökken az esélye. Az 700ml feletti „nagykulacsok” esetében a leggyakoribb féllitereseknél szorosabb illeszkedés különösen fontos. Megfontolandó, hogy a kulacs és a tartó azonos gyártó megegyező sorozatából kerüljön ki, feltételezve, hogy ezeket párban tervezték, azaz nagy valószínűséggel „jól kijönnek” egymással.
Összenyomhatóság – Érdekes módon jelentős különbség tapasztalható az egyes kulacsok rugalmassága tekintetében: az egyik könnyedén összenyomható, a másik egyáltalán nem, vagy ha mégis, sajnos megtörik, felülete csúnya lesz. Érdemes jól összenyomható, mindemellett kellően rugalmas alapanyagú modellt választani, mivel a téli időjárás ridegebbé, kevésbé összenyomhatóvá teszi a kulacsokat. (Figyelem: télen sem szabad ezért otthon hagyni a flaskát, ugyanúgy kiszáradhatunk, ha nem izzadással, akkor a pára kilégzésével!) Részben az összenyomhatóság határozza meg a soron következő tulajdonságot, amely a…
Folyadékátfolyás – Menet közben a folyadékutánpótlás merőben eltér attól, ahogy normális esetben iszunk. A dietetikusok szerint kis kortyokba több alkalommal célszerű magunkhoz venni a nedűt, viszont bicajozás közben – főleg terepen vagy rossz utakon - akkor iszunk, amikor erre mód van. Ehhez el kell engedni a kormányt, vissza kell venni a pedálerőből, tehát a lehető leggyorsabban a legtöbbet kellene a szájba nyomni. A kiengedett mennyiség függ a fent taglalt falrugalmasságtól, valamint a csutora-kialakítástól, ami a következő pontban kerül fókuszba. Átkötésképpen jegyezzük meg, hogy régen szinte minden csutora ma szemmel pici volt, ma már kaphatók hatalmas csutorával szerelt igen gyors átfolyású modellek is. Ne feledd: a gyors csutorából lehet lassan inni, de szűkből gyorsan nem igazán, akármilyen erősen nyomod az oldalát!
Csutora, záródás és védelem – A kulacs „száját” - mivelhogy egyszerre több funkciót lát el - célszerű jól megtervezni. Az áteresztőképesség az egyik szempont, emellett fontos, hogy jól működő záródást kapjon, azaz menet közben ne szivárogjon. Praktikus, ha fejjel lefele (pl. szállításkor) sem ereszt. MTB túrákon megfontolandó az olyan kulacs használata, amelynél a csutora szennyeződése megelőzhető, így a fertőzésveszély csökkenthető. A pocsolyából vagy baktériumgazdag talajból felverődő mocsok a testbe jutva komoly kellemetlenséget okozhat…
A csutoraborítás bizonyos felhasználásnál alap...
Töltőnyílás-méret – Valahogy a folyadékot a kulacsba kell tölteni, nyáron pedig jó ötlet jégkockával megpakolni. Ez utóbbi méretes felső nyílást igényel, de az energiapor betöltése, -kanalázása is egyszerűbb, ha nem egy kétcentis lyukon történik az adagolás. Vagyis ha nemcsak sima csapvíz kerül a kulacsba, célszerű nagyobb „szájjal” rendelkezőt modellt választani.
Fogás/tapadás – A kulacsnak igenis van ergonómiája. Nem mindegy, hogy a felső nyílás alatt hol és mennyire keskenyedik el, valamint műanyag külső felületének tapadása is maghatározó. Például egyes prémium kulacsok textúrált felületet kínálnak, az említett peremet pedig a kulacstartó is „használja” – ráadásul ugyanarra a célra, amire Te!
Télre hőszigetelt kulacs kell!
Hőszigetelés – Egy „termo” kulaccsal felszerelkezve mind hűvös időjárásban, mind perzselő forróságban a folyadék hosszú ideig kellemes hőmérsékletű marad. A gyártók eltérő technológiát vetnek be e téren, többféle szigetelő réteggel, alapanyaggal. Az ilyen kulacsok hátránya, hogy a mérethez képest kisebb űrtartalommal rendelkeznek.
Bevonatok – A prémium kulacsok számos extra megoldást kínálnak. Például speciális belső bevonattal rendelkeznek, így tisztításuk egyszerűbb, egyúttal segítenek megelőzni a kellemetlen szag és utóíz kialakulását.
Dizájn – Habár nem mindenki egyformán fogékony az esztétikára, szerintünk minimális követelmény, hogy a kulacs (és a –tartó) legalább színben illeszkedjen a kerékpár megjelenéséhez. Ezen felül a kulacs érdekes, szerethető dizájnt is kaphat, ami sosem árt. Elvére a bicajnál sem mindegy a külcsín…
A fent fesorolt tulajdonságokon felül figyelj arra, hogy a kulacs alapanyaga BPA- és BPS-vegyszermentes legyen, valamint a baktériumok „megtelepedését” megakadályozó bevonattal rendelkezzen. A bevonat egyben segít megelőzni a mellékíz kialakulását. Ma már az EU-ban csak ilyen kulacsot lehet forgalomba hozni, pont ezért nem érdemes régebbi vagy Távol-Keletről származó kulacsot vásárolni. A folyadékbetöltés szempontjából a kulacsok felül nyithatók, ebből többféle rendszer létezik, az legelterjedtebb a menetes, 65mm széles nyílással rendelkező. Ez elehetővé teszi a jégkockák behelyezését, szerintünk jobb, egyszerűbben kezelhető és vízzáróbb, mint a régebbi felpattintható megoldás.
És habár a felső záródásra átmérőjére van néhány kvázi szabványméret - a legtöbb mai kulacs már 65 mm-es - viszont a menetsűrűség és/vagy a mentemelkedés nagy szórást mutat, vagyis a záródások ritkán csereszabatosak. Sok 65mm-es szájnyílású kulacs csak a saját kupakjával kompatibilis, ergo elhasználódás esetén kupakot, csutorát cserélni, csak nagy szerencsével lehet...
A speciális „termo” (thermo) kulacsok – mint már említettük – hőszigetelést biztosítanak. Ezzel felvértezve a fagyos hidegben vagy a perzselő forróságban hosszú ideig kellemes hőmérsékletű marad a nedű. A termokulacs alapanyaga rendszerint kis sűrűségű polietilén, a belső tartály élelmiszer-biztonsági bevonatú technopolimer, a kettő közé pedig különféle szigetelőanyag kerül. A bevonat néha hőtükröt is kap! A szigetelés egyes prémium modellek esetében meglepően hatékony: tesztek alapján a 20 fokos folyadék 0 fokon négy óra alatt mindössze 6-7 fokot hűl. Jegyezzük meg, hogy a rozsdamentes acél vákuumos kulacsok még ennél is tovább tartják a hőmérsékletet, de ezek rendkívül drágák, valamint nehezebbek és sérülékenyebbek, mint az egyszerűbb hőszigetelt műanyag változat.
A kulacsok 350ml-től 1000ml-ig mindenféle méretben elérhetőek, lényegében 50ml lépésekben. A nagyobb űrtartalom nem minden helyzetben előnyös. A félliteres áll a legstabilabban a szabványos kulacstartóban, a felfele terjeszkedés óhatatlanul növeli a mozgást – főleg terepen és töredezett útfelületen. Ellenben ha kerékpározás során nincs lehetőség folyadékutánpótlásra, annyit kell vinni magaddal, amire szükség van.
A folyadékháztartás-megőrzéshez 30 fokos hőmérsékletben az átlag testtömeghez és intenzitás mellett óránként 750ml folyadék elfogyasztása ajánlott, vagyis két 850ml-es flaska alig nyújt megfelelő kapacitást egy 2 és fél órás edzéshez vagy intenzív túrázáshoz. Érdemes figyelembe venni, hogy az intenzitás növelésével a folyadékszükséglet nő, a magasabb hőmérséklet, a légmozgás, a magaslat és a szárazság ugyancsak növeli az igényt. Ráadásul nemcsak a testtömeg számít, hanem az izzadásra való hajlam: van, aki az átlagosnál háromszor annyi verejtéket „termel” az adott szituációban.
És nemcsak nyáron kell odafigyelni a hidratálásra: télen a szárazabb levegő, illetve a hőmérsékletkülönbség miatt sok folyadékot veszít a kerékpáros, nem is annyira a bőrön keresztül, hanem kilégzéssel. A téli hidratációt a már említett termokulacsok teszik praktikussá.
Aero kulacs
Az országúti időfutam- és rövid vagy hosszútávú triatlon versenyeken gyakori látvány a kerékpárváz vonalaiba beolvadó kulacs. Az aerodinamikus kulacskialakítás jelentősen csökkentheti a légellenállást, komoly wattokat takarítva meg a versenyzőnek. Mivel az „aero” kulacs lapított formát kap, a szabványostól eltérő speciális kulacstartót igényel, így ez a két termék ennél a termékkategóriánál szétválaszthatatlan.
Az aero kulacsok esetében az alapanyag a már megszokott rugalmas és ellenálló polietilén. Mivel a forma és a kialakítás ennél a kulacstípusnál a szabványtól eltér, nincs is úgymond standard aero kulacs: minden gyártó saját „recept” alapján készíti. Előnyös, ha váz formáját jól követi, minimális turbulenciával. E tekintetben a hagyományos kulacsok távolról sem optimálisak.
Az aerodinamikát nemcsak a kulacsformával lehet javítani, hanem az elhelyezéssel is. Triatlonversenyzők és (nem UCI versenyeken induló) időfutammenők körében elterjedt a kulacs nyereg mögé történő felszerelése, így olyan helyre kerül, amelyet a légáramlat nem „lát”. A kerékpáros teste mögött turbulencia uralkodik, a kulacsok a légellenállásban nem mutathatók ki. Az elhelyezés hátulütője, hogy a flaska így nehezebben érhető el, a visszahelyezés pedig jelentős gyakorlást igényel. Webáruházunkban különböző adapterek találhatók, amellyel egy vagy két kulacs a nyeregre szerelhető.
Szerszámkulacs
A kulacsok egy speciális válfaja a szerszámok tárolására szolgáló típust. Manapság kaphatók kulacstartóba integrált szerszámok, de mi itt a hagyományos, kulacsméretű, rendszerint műanyagból készült tárolóra gondolunk, amelybe praktikusan belefér az útmenti szereléshez elengedhetetlen multiszerszám, láncbontó, olaj és rongy. A nagyobb típusokba akár egy minipampa is begyömöszölhető. A felépítés tekintetében a hagyományos kulacshoz képest annyi a különbség, hogy a nyitás rendszerint csavaros, a csutora helyett a fedél sima felületű, és a jobb helykihasználás miatt fogáskönnyítő bordák sok esetben hiányoznak. Nincs is rájuk szükség, hisz’ remélhetően ritkán kell a szerszámtartót a kulacstartóból kivenni!
Balra a szerszámoknak "otthont adó" típus, jobbra a szerethető "cukiságok"...
Gyermekeknek
A gyerekek számára tervezett kulacsok kisebb űrtartalommal és átmérővel állnak rendelkezésre, így kezelésük az apró kezekkel is könnyen megy. A megfelelő hidratáció a gyermekek számára még a felnőtteknél is fontosabb, hiszen még nem alakult megbízható szomjúságérzet, nincs tapasztalatuk abban, hogy a kiszáradás első jeleit megelőzően kell eleget inni (és enni). A minőségi gyerekkulacsok ugyanúgy modern technikát alkalmaznak, alapanyaguk rugalmas és rendkívül ellenálló polietilén, a csutora könnyen használható, gyakran gumitömítéssel kiegészített. Ezen felül tudvalevő, hogy a gyermekek szeretik saját holmikat, egy csakis ő általuk használt kulacshoz kötődnek. Ez többlet motivációt adhat a bicajozáshoz és a rendszeres iváshoz. A dizájn mindenképpen motiváló, a kedvenc mesehősökkel vagy egyéb „cuki” motívumokkal díszített „kiskulacs” igazán szerethető.
Fidlock mágneses rögzítés
A Fidlock palackok speciális rögzítési rendszerrel rendelkeznek, amely mágnesekből és egy reteszelő mechanizmusból áll. A behelyezés és kivétel csavaró mozdulattal történik, így a kisebb vázméret sem akadályozza a kulacs kezelését. A mágnes szabályosan „beszippantja” a kulacsot, vagyis még fáradtan, gyenge koordinációval sem kell odafigyelni a kezelésre. (Hagyományos kulacsokra és –tartókra ez nem mindig áll.) A titok „nyitja”, hogy a rögzítőcsatlakozó anyarésze magába a palackba van beépítve, ott van egy központi lyuk a középső forgásponthoz, amelybe bele kell illeszteni, onnantól a mágnes végzi a munkát. A palack eltávolítása is egyszerű, mindössze 45 fokkal elforgatni.
Hátrányként meg kell említeni, hogy a mechanika – habár zseniális – idővel hajlamos a kopásra, ilyenkor terepen, rossz utakon a kulacs vibrál, zörög. Elterjedésér minden bizonnyal a magasabb árszint sem segíti. Persze a Fidlock kulacs jó minőségű darab, csutora megfelelően zár, a rajta lévő mechanika másik Fidlock-rendszerű kulacsra átszerelhető
Hidratációs ivótasak
A hidratációs ivótasakot eredetileg a sivatagi ultrafutóversenyekre fejlesztették, de a kerékpározásban – főleg annak MTB változatában – is hamar elterjedt. Semmi gond a hagyományos kulacsokkal, mindaddig, amíg használatuk nem ütközik akadályba. Ma számos forgalomba került kerékpár – főleg MTB típus – vázkialakítása (pontosabban a felfüggesztésrendszere) nem teszi lehető a kulacstartó felszerelését, vagy maximum egy kaphat helyet, ami nagyobb túrákhoz édes kevés. A terepkerékpározás különben sem adja magát a kulacsból történő hidratációra: a kulacs csutora hamar koszos lesz, amiből nem kellemes (és egészéges) a folyadékutánpótlás. A montisok tehát alternatíva után néztek, amit hamar meg is találtak a Camelbak cég kínálatában…
Az említett amerikai márka volt az ivótasakos hátizsákok feltalálója, amely ma is olyan ismeretséget élvez, hogy sokan a hidratációs „zsákokat” nemes egyszerűséggel „Camelbak”-nek hívják. A cég története egy vállpánttal kiegészített kórházi infúziós zsákkal és az ultrafutással indult. Az MTB kerékpársport ihlette a márka leginnovatívabb fejlesztéseit: adott egy kisebb vagy közepes hátizsák, amelybe egy tartály kerül, az alulról kivezetett cső „felkúszik” a vállpánton, majd elől csattal vagy mágnessel rögzül. A végén egy „szopóka” található, amely ráharapásra nyit, így az ivótasak használata kéz nélkül is megvalósítható.
Ajánlás
Szerintünk van néhány alapelv, amit célszerű betartani a kulacs és kulacstartó kiválasztásánál:
- kisméretű vázaknál használj inkább két kisebb kulacsot az egy nagy helyett,
- nagytermetű kerékpárosok több folyadékot igényelnek, nekik nagyobb kulacsot érdemes választani, erősebb tartóval,
- országútra könnyebben sikló kulacs és tartó párost érdemes beszerezni, míglen terepre a szorosabb típusok javallottak,
- aki télen is teker, lágy alapanyagú kulacsot válasszon, hogy a mínuszokban a dermedő alapanyag ne gátolja az ivást,
- aki rendszerint forgalmas utakon vagy terepen bicajozik, versenyezik, méretes csutorával rendelkező gyors átfolyású modellt, így rövidebb ideig kell a korményt elengedni,
- jó tudni, hogy versenyhasználatra készítenek szuperkönnyű, ultrapuha, extra nagy átfolyású, gyorsan iható kulacsokat is,
- télen a termokulacs használata ajánlott, de extrém hideg időjárásban a kvázi termoszként funkcionáló vákuumos rozsdamentes modellek még jobban tartják a hőmérsékletet – persze ezeket szigorúan műanyag tartóval érdemes használni.
Tapasztalatból mondjuk, hogy sajnos a legtöbb bicajos nem gondolja át ennyi a választást, mondva „Nincs ég és föld különbség”. Pedig van, és a szerény vételár ellenében valóban kényelmes, biztonságos használatot biztosító flaskát lehet beszerezni. Szerintünk fontos, hogy erről minél több kerékpáros tudjon erről, azaz kérjük, hogy a jelen írást oszd meg valamely közösségi platformon! Nem utolsósorban webáruházunk kulacskínálatát itt találod.