Ebben a cikkben mindkét lehetőséget megvizsgáljuk. Tippeket adunk arra, hogyan közlekedj részben kerékpáron, részben tömegközlekedéssel, kihasználva mindkét típus előnyeit, kiiktatva azok hátulütőit. Ha pedig üdülni indulsz, veled mehet a bicajt is, feltéve, ha rendelkezésre áll egy doboz vagy speciális kerékpárszállító bőrönd, amiben a járműveken csomagként utazhat.
Az emberek először megmosolyognak a buszmegállóban, ahogy néhány mozdulattal összecsukom a kerékpár, de mihelyst a járművön lábam közé csúsztatom, és gondtalanul utazom, arcukra fagy a mosoly. Leszállás után 10 másodperccel már száguldok, míg ők szép komótosan cammognak úticéljukig. – írja egy vásárlónk. Az összecsukható, más néven összehajtható vagy folding városi kerékpár szállítás vagy tárolás esetén kisebb méretre összehajtható. Akkor érdemes ilyen kerékpár beszerzésén gondolkodni, ha rendszeresen szállítanál bicajt tömegközlekedési eszközön, az út egy részét kerékpáron, a maradékot metrón, buszon, villamoson, vagy épp vonaton teszed meg. Jó tudni, hogy 20”, vagy annál kisebb kerékméretű „kisbicaj” a BKV, a MÁV és a Volánbusz járatain összehajtva ingyenesen szállítható!
Könnyen találhatunk példát a kerékpárt tömegközlekedéssel ötvöző hasznos útvonaltervezésre! Adott egy kispesti lakhely és egy káposztásmegyeri munkahely. Ez tömegközlekedéssel alsóhangon bő másfél óra útirányonként, a 24 km távolság megtétele bicajjal a városon keresztül akár ennél több is lehet. De mi van, ha a Kispest Határ út – Újpest Központ 14,8km-es szakaszt metróval váltjuk ki? Ez időben kb. 25 perc, a maradék 9 km pedig bicajjal - nem túl forgalmas, jelzőlámpa nélküli utakon - nincs fél óra. Naponta egy-másfél óra megtakarítás, szabadságokkal korrigált évi 230 munkanappal számolva…
Ha már van hibridautó, akkor legyen hibridközlekedés is...
Talán már látod, hogy Nyugaton és Távol-Keleten miért oly népszerű a „hibridközlekedés” fent vázolt formája! A bicaj jól kombinálható bármely tömegközlekedési eszközzel, és még gépkocsival kombinálva is előnyös forgalmi alternatíva. Mondjuk a város pereméig - az utolsó ingyenes parkolási lehetőségig - kocsikázol, majd a csomagtartóból kiemeled a bringát, és 1 perc múlva sebesen pedálozva folytatod az utat a belvárosba.
100 olvasóból 98 már a felsorolt lehetőségekkel is elégedett lenne, de egy összecsukható kerékpár még ennél is többre képes. Elképzelhető, hogy az otthonodban vagy az irodában nincs elegendő tároló hely a bicaj számára. Az utcán nem szívesen hagynád, de ha összehajtható, akkor ő is menet „haza” vagy épp „dolgozóba”. Ez a kerékpártípus megoldja a biztonságos elhelyezést, így soha nem kell lezáráson gondolkodni. Akár vásárláshoz is veled jöhet, és ha van rajta kosár vagy táska, akár bevásárlókocsiként is szolgálhat!
Ha még nem „esett le”, a régebben igen népszerű „kempingkerékpár” modern változatáról van szó. Az összecsukható kerékpár rendszerint kis kerékméretet alkalmaz, váza félbehajtható, kormánya mellé lehajtható, a nyeregcső pedig a már majdnem kész „csomagba” betolható. Így fél perc alatt egy nagyobb bőrönd méretére redukálhatjuk a kerékpárt, amelyet ezután buszon, metrón vagy vonaton tudunk szállítani - ráadásul fizetni sem kell utána! Egy összehajtható „folding” bicaj otthon egy gardróbszekrény aljában elfér.
Hátránya a kis kerékméretből és a kevésbé merev, stabil vázból adódó szerényebb menetteljesítmény. Tegyük hozzá, hogy összecsukható kerékpárt gyártanak szinte minden kerékméretben, még a 29”-os MTB vagy a tandem gépek között is találunk ilyen vázszerkezeti megoldást, ezzel elősegítve a szállítást – jellemzően repülőgépen vagy vonaton. Mindemellett a legelterjedtebb összecsukhatók 16”, 20”, valamivel ritkábban pedig 18 vagy 24 colos kerékméretre épülnek. A profi összecsukható gépek jellemzője, hogy nemcsak a váz hajtható félbe (vagy harmadba), hanem a kormány, a nyeregcső és a pedálok is praktikusan és egyszerűen behajthatók. Kész origami!
Nagy előny, amikor a folding bike első-hátsó kerékfelfüggesztést kap, azaz „össztelós”, a másik hasznos technika a bolygóműves agyváltó. Az előbbi ellensúlyozza a kisebb kerékméret okozta komfortcsökkenést, az utóbbi pedig elősegíti a praktikus használatot, továbbá egyszerű szállítást tesz lehetővé. Egy „topkategóriás” folder ára akár a fél millió Ft-ot is elérheti, természetesen hi-tech műszaki tartalommal párosítva. A bonyolult összehajtás és a felfüggesztéstechnika átgondolt mérnöki munkát feltételez. Egy igényes prémium modell akár 10 másodperc alatt picire összehajtható. Webshopunk természetesen folding kerékpárokat is kínál, elsősorban a hazai kerékpáriparban jól ismert Gepida, Neuzer és Csepel márkáktól. Mindennapos tömegközlekedéssel kombinált használathoz az összecsukhatót is érdemes kiegészítőkkel felszerelni, elengedhetetlen a világítás, a csengő, hasznos továbbá a sárvédő és a kerékpáros táska. Ha felkeltettül érdeklődésed, összecsukható bicajkínálatunkat itt tekintheted meg.
Szállítás táskában, bőröndben - vonaton, repülőn
Ezek után jöhet a cikk második felvonása, nevezetesen a hagyományos kialakítású bicajok nem rendszeres szállítása. Itt a kerékpárváz kiterjedése rendszerint nem csökkenthető, de a felszerelés valamelyest „kompaktosítható”: többé-kevésbé ahogy a bicaj az eredeti gyári csomagolásban (dobozban) érkezett. Ez jellemzően a kerekek, a nyeregszár, a pedálok és esetleg a kormány kiszerelését vonja maga után. Miután jelentősen csökkentetted a kiterjedést, a kérdés már csak az: mibe tedd, azaz miben utazzon? A kerékpár biztonságos szállítása repülőn, vonaton vagy a busz csomagterében nem egyszerű feladat. Az otthon barkácsolt csomagolással nem sok remény van arra, hogy a bicaj ép állapotban vészeli át az utat, de szerencsére webshopunkban erre a célra kaphatók védelmet nyújtó kerékpárszállító bőröndök.
Egy speciálisan kerékpárszállításra tervezett, a vázat stabilan rögzítő, bőséges párnázást alkalmazó „koffer” elengedhetetlen, hogy a szállítás során ne keletkezzen sérülés a kerékpárban vagy alkatrészeiben. Biztosan láttál már olyan videót, amely a reptéri csomagkezelők “lelkiismeretes” munkáját mutatja be: látszólag mindent elkövetnek annak érdekében, hogy a csomagok kárt szenvedjenek! Amikor a bőröndben csak ruha van, legfeljebb a kofferre nézve problémás a dobálás, ellenben egy törékeny kerékpár nem ilyen bánásmódra született. Ha sokat utazol kerékpárral – akár nyaralásra, akár edzőtáborba vagy versenyre –, az egyébként nem „kétfilléres” kerékpárszállító bőrönd vagy táska kiváló befektetés lehet.
A kerékpár becsomagolására többféle beszerezhető eszköz létezik: huzat, táska és bőrönd. A mai fejlett technikát alkalmazó, minőségi kerékpárszállítók lehetnek keményfalú bőröndök vagy ezek puhafalú, táskaszerű változatai. Mindkettő nyújthat elegendő biztonságot, a lényeg a bőséges párnázás és az erős fémkeret, amihez a kerékpár stabilan rögzíthető. Ez a kombináció megfelelő fizikai védelmet nyújt, továbbá biztosítja a szükséges elmozdulás-mentességet. A kerekek rendszerint külön párnázott táskákba kerülnek, vastag szivaccsal elválasztva a kerékpárváztól és az alkatrészektől. Ha a gyártó mindezt jól oldja meg, az a kemény héjú bőröndökhöz hasonló védelmet tesz lehetővé, azok túlzott tömege nélkül. (A legtöbb légitársaság ugyebár súlykorlátozást alkalmaz, így a táskát ugyanolyan “gramm-mániás” szemlélettel kell megtervezni, mint magát a kerékpárt!)
Kemény koffer vagy puha, párnázott táska - mindkettő beválhat!
Nem utolsósorban, a táskát valahogy a csomagfeladásig és megérkezés után is cipelni kell, ebben rendszerint a minőségi gördülő kerekek sokat segítenek. A lelkiismeretes gyártók külön változatot kínálnak az országúti kerékpárok és a MTB-típusok számára. Ez mindenképpen jobb megoldás, mint az általános táskatípus, hisz’ a vázforma és a kormánytípus egyaránt eltér, így a pontos illeszkedésre ebben a műfajban igazán szükség van. Mindazonáltal az országúti bicajhoz tervezett modellben a triatlon kerékpárok is általában beférnek. A montis változatokat pedig általában a legnagyobb vázméretű 29”-os kerékméret alapján tervezik. A bőrönd mellett webáruházunkban a kerekek számára is kapható szállítást megkönnyítő táska.
Ennél a típusnál ugyancsak elengedhetetlen a bőséges párnázás, az ezt nélkülöző típusok legfeljebb az autóban történő szállítás során fellépő koszolódástól és az a kerekek összeütődésétől védenek. Az utóbbi típusból kapható kizárólag a hajtásláncot borító megoldás is, így a gépjárművel történő szállítás nem vonja maga után a beltér komplett kitisztítását. És habár az olcsóbb árfekvésű nejlon “kerékpárhuzatok” a repülőn történő szállítás esetében fabatkát sem érnek, az autóba pakoláskor evidens okok miatt igen hasznosak!
A puhafalú bőröndbe pakolást körültekintően végezd!
A keményfalú bőrönd jobban véd, de súlyos, és a kézben cipelés is körülményesebb
Mivel a kerékpárszállító bőröndök, táskák és huzatok speciális megoldásokat és gyártástechnikákat követelnek, nem sok cég foglalkozik velük. A szakosodott márkák között említsük meg a kerékpárszállító rendszereiről világszerte méltán híres svéd Thule, a B&W, illetve webshopunkban a minőségi kerékpáros kiegészítőket kínáló Velotech és XLC cégeket. Mint ahogy már utaltunk rá, egy ilyen speciális termék nem éppen olcsó. Habár egy kerékhuzat darabja 3000-4000 Ft-ból kijön, a párnázottak párban már 20000 Ft-ról indulnak. A sima kerékpárszállító huzat hasonló áron kapható. Egy nem profi puhafalú kerékpárszállító táska viszont már 32000 Ft, egy top kategóriás Thule modellváltozat pedig akár 200000 Ft is lehet. A keményfalú bőröndök még ennél is drágábbak: 130000 Ft-ról indulnak, és jóval 200000 felett van a „plafon”. Bár ez még mindig kevésbé fáj, mint amikor a kerékpár sérülten érkezik a célállomásra: így oda a szeretett masina és a sok elmaradt bicajos élmény!
Ha tetszett a cikk, oszt meg másokkal Facebook-on vagy bármely közösségi fórumon!